Na początku tego tygodnia, w imieniu rządu węgierskiego, linia Wizz Air wykona loty repatriacyjne. Wszystko po to, by 450 obywateli Węgier z kilku miast w Stanach Zjednoczonych mogło bezpiecznie powrócić do kraju. To obywatele Węgier, którzy utknęli w USA nie mogli wrócić do domu z powodu ograniczeń w podróżowaniu wprowadzonych przez różne kraje w celu zwalczania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Polska ma akcję Lot do domu, realizowaną przez PLL LOT na zlecenie rządu, a na Węgrzech to Wizz Air ma status narodowego przewoźnika, choć to linia prywatna - i 120 samolotów - Airbusów A320 i A321. Na razie jednak niemal wszystkie regularne trasy trzeba było zawiesić.
- Ale linia lotnicza nadal obsługuje swoje loty na wielu trasach, aby wszyscy mogli wrócić do domu - mówią przedstawiciele Wizz Air.
Zobacz koniecznie
Czy to możliwe, aby A320 albo A321 poleciał do USA i Kanady? To trasa na 9-10 godzin. Choć od lat spekuluje się, że tanie linie chciałyby sięgnąć po ten kawałek lotniczego tortu, jak trasy do Ameryki, rok temu wątpliwości zostały rozwiane:
- Najbardziej optymalne dla nas trasy są w zasięgu od 2 do 5 godzin lotu - powiedział nam w maju 2019 Johan Eidhagen, członek zarządu Wizz Air ds. marketingu.
Kliknij poniżej i zobacz zdjęcia
Airbus A321, czyli większe maszyny, jakimi dysponuje Wizz Air, mają zasięg niecałych 6 tys. km. To oznacza, że żeby wykonać lot z Europy - np. z Budapesztu do Nowego Jorku - będzie konieczne międzylądowanie. To sytuacja nieco podobna do akcji LOT-u, które 28 marca zabrały dreamlinerem Polaków z Sydney - z międzylądowaniem w Sinapurze. A jednym A321 zmieści się 230 pasażerów.
Spekuluje się, że w trasę za ocean polecą dwa samoloty, a pasażerów zabiorą z Nowego Jorku, Miami, Los Angeles, Chicago i Toronto. Powrót - do Budapesztu.
Wizz Air już takie doświadczenie z długimi trasami jednak ma. W marcu 2020 Wizz Air dostarcza z Chin sprzęt medyczny oraz testy na koronawirusa. Łącznie 7 samolotów A321neo (ma mniejsze spalanie, co umożliwia dalsze podróże) zostało zaangażowanych do zrealizowania dostaw sprzętu medycznego zamówionego przez rząd węgierski z Chin. Połączenie było realizowane z Budapesztu przez Nur-Sułtan w Kazachstanie do Szanghaju. W tę stronę samolot leciał pusty, wystarczyło jedno międzylądowanie. Ale w drodze powrotnej, z ładunkiem potrzebne były już dwa, w Irkucku w Rosji jak i Nur-Sułtanie w Kazachstanie. Loty wymagały udziału w sumie 22 pilotów. Po dotarciu do Szanghaju i Pekinu łącznie samoloty zostały załadowane 38 tonami ładunku sprzętu ochronnego dla służby zdrowia na Węgrzech. Wszystkie maszyny bezpiecznie wylądowały w Budapeszcie.
To dla nas zaszczyt i przywilej, że rząd Węgier wybrał Wizz Air do misji dostarczenia sprzętu ochronnego i zestawów testów medycznych z Chin niezbędnych do walki z koronawirusem, a także do wykonania lotów repatriacyjnych dla obywateli Węgier z USA - przyznaje József Váradi, prezes Wizz Air.
W tym trudnym czasie, robimy co w naszej mocy, aby brać udział w walce przeciwko epidemii. Chcę wyrazić wdzięczność dla wszystkich członków rządu oraz moich kolegów w Wizz Air, którzy biorą udział w tych specjalnych misjach, pracując niestrudzenie nad zdobyciem wymaganych pozwoleń i sprowadzeniem sprzętu w tak szybkim czasie - dodał prezes Wizz Air.
Rząd węgierski planuje we współpracy z Wizz Air kolejne loty po dostawę sprzętu medycznego na Węgry, aby wspomóc leczenie pacjentów oraz zapobiegać rozprzestrzenianiu się epidemii.
Nie przegap
Zobacz koniecznie
🔔🔔🔔
Pobierz bezpłatną aplikację Dziennika Zachodniego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.
Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.
Bądź na bieżąco i obserwuj
Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?