Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa autostrady A1 pod Częstochową zmienia się. Przed rokiem to miejsce wyglądało trochę inaczej

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Budowa autostrady A1 w Śląskiem. Luty 2020.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Budowa autostrady A1 w Śląskiem. Luty 2020.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE GDDKiA
Budowa autostrady A1 zmienia się w bardzo szybkim tempie. Od kilku lat relacjonujemy Państwu na bieżąco jak wygląda zaawansowanie prac na budowie autostrady A1 w województwie śląskim. Tym razem mamy niespodziankę. Proponujemy porównanie zdjęć dzisiejszych z tymi sprzed roku. Sami Państwo będą mogli porównać co się zmieniło. Zapraszamy do obejrzenia interaktywnych zdjęć. By porównać, jak było w 2019 roku, a jak jest teraz, należy najechać kursorem na linię (suwak) w środku zdjęcia (poniżej) i przesuwać ją w prawo lub lewo odsłaniając widok w 2019 i 2020 roku.

Autostrada A1 od Pyrzowic do Częstochowy powstaje w naszym województwie od 2015 roku. Odcinek do Częstochowy, kierowcy znają już bardzo dobrze, bo mogą nim jeździć, zjeżdżając na węźle Częstochowa Północ. To 57 kilometrów, prostej jak stół, betonowej, dwupasmowej autostrady. Niestety, A1 w tym miejscu, choć już przejezdna jest wciąż w trakcie budowy. Trwają tu prace wykończeniowe.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

A1. odc. F Węzeł Częstochowa Południe (Rząsawa) - postęp prac listopad 2019 i luty 2020 r. (przesuń kursorem suwak w środku zdjęcia w prawo lub w lewo)

A1. odc. E - Wiadukt drogowy, który przeprowadza drogę powiatową Rudniki - Mykanów nad autostradą A1- postęp prac listopad 2019 i luty 2020 r. (przesuń kursorem suwak w środku zdjęcia w prawo lub w lewo)

Do zrealizowania pozostaną prace wykończeniowe na węzłach Częstochowa Blachownia, Częstochowa Jasna Góra oraz Częstochowa Północ. Niezbędne będzie również dokończenie budowy wiaduktu (jezdnia lewa) nad linią kolejową nr 146 oraz urządzeń ochrony środowiska.

Nie przegap

Do realizacji są również drogi serwisowe i technologiczne, MOP I Gorzelanka Wschód i Zachód, MOP III Wierzchowisko Wschód i Zachód oraz Obwód Utrzymania Autostrady Lgota. Do wykonania pozostał również cały zakres robót melioracyjnych, prac wykończeniowych w asortymentach robót drogowych, mostowych, branżowych oraz zieleni. Ostatnim elementem będzie wykonanie i wprowadzenie docelowej organizacji ruchu.

A1. odc. E - Wiadukt drogowy nad autostradą na łącznicy węzła Mykanów - postęp prac listopad 2019 i luty 2020 r. (przesuń kursorem suwak w środku zdjęcia w prawo lub w lewo)

To ostatni odcinek A1 w Śląskiem

Podobnie prace trwają na kolejnym odcinku A1 od Częstochowy do granicy z województwem łódzkim. To odcinek o długości ok. 16,9. Jest ostatnim brakującym fragmentem tej autostrady na terenie województwa śląskiego.

Podczas okresu zimowego wykonywano wykopy i nasypy oraz wzmocnienia podłoża. Ulepszano istniejące podłoże, wykonując jego stabilizację na miejscu, wykonywano warstwę mrozoochronną oraz tymczasowe nawierzchnie dróg technologicznych. Układano przepusty w drogach poprzecznych oraz prowadzono remonty cząstkowe nawierzchni DK1, po której obecnie odbywa się ruch drogowy.

A1. odc. E - Wiadukt drogowy, który przeprowadza drogę powiatową Borowno - Cykarzew nad autostradą A1 - postęp prac listopad 2019 i luty 2020 r. (przesuń kursorem suwak w środku zdjęcia w prawo lub w lewo)

Zobacz koniecznie

Jakie są efekty tych prac?
Zapraszamy do obejrzenia interaktywnych zdjęć. By porównać, jak było w 2019 roku, a jak jest teraz, należy najechać kursorem na linię (suwak) w środku zdjęcia i przesuwać ją w prawo lub lewo odsłaniając widok w 2019 i 2020 roku.

A1. odc. E -Wiadukt autostradowy w ciągu drogi powiatowej relacji Wikłów - Łęg - postęp prac listopad 2019 i luty 2020 r.
(przesuń kursorem suwak w środku zdjęcia w prawo lub w lewo
)

A1 odc. E - przejście dla dużych zwierząt w roku 2020 i 2019 (przesuń kursorem suwak w środku zdjęcia w prawo lub w lewo)

W zimę drogowcy na A1 nie próżnowali

Prace trwały właściwie przez całą zimę. Firmy budowlane stawiały tam ekrany akustyczne, urządzenia i obiekty związane np. z przejściami dla zwierząt. Kończą budowę wciąż nieczynnego węzła Blachownia. Umożliwi on kierowcom zjechanie z A1 na drogę krajową 46. To bardzo ważny punkt na mapie nowej autostrady, na który czekają kierowcy, bo w tym miejscu A1 będzie się łączyła z drogą krajową 46. Ta droga prowadzi do Częstochowy i łączy się, omijając miasto, z DK1. Węzeł ma być gotowy najpóźniej w czerwcu.

A1 odc. F - Częstochowa Południe - postęp prac: sierpień 2019 i luty 2020 r. (przesuń kursorem suwak w środku zdjęcia w prawo lub w lewo)

Powstaje ogrodzenie i oznakowanie

Wykonywane jest również ogrodzenie autostrady A1. Obejmuje ono wykonanie ogrodzenia dróg i zbiorników w tym: furtek, bram, ogrodzenia naprowadzającego dla płazów, makroniwelację w strefie ogrodzenia drogi, roboty rozbiórkowe tymczasowych barier ochronnych. Umowę na ogrodzenie podpisano 31 października 2019 r. z terminem zakończenia do 31 marca 2020 r.
Powstaje także oznakowanie poziome i pionowe.

Umowę na te prace podpisano 8 listopada 2019 r., a wykonawca w pierwszym etapie miał zrealizować zakres robót związanych z udrożnieniem ruchu. Do 30 czerwca br. ma wykonać oznakowanie docelowe.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

O prawie do aborcji w Sejmie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera