MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Właściciele częstochowskiego Exact Systems odchodzą z zarządu. Nowym prezesem Jacek Opala

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Dotychczasowi prezes i wiceprezes - a zarazem założyciele i współwłaściciele -  podjęli decyzję o odejściu ze swoich stanowisk
Dotychczasowi prezes i wiceprezes - a zarazem założyciele i współwłaściciele - podjęli decyzję o odejściu ze swoich stanowisk
Firma Exact Systems, polska spółka z Częstochowy kontrolująca jakość części samochodowych dla największych koncernów motoryzacyjnych, będzie mieć nowego prezesa. Dotychczasowi prezes i wiceprezes - a zarazem założyciele i współwłaściciele - podjęli decyzję o odejściu ze swoich stanowisk.

Właściciele częstochowskiego Exact Systems odchodzą z zarządu

Exact Systems, obchodzący w tym roku dwudzieste urodziny, jest jedną z największych firm w branży kontroli jakości części i komponentów do samochodów produkowanych przez największe zakłady motoryzacyjne w Europie. Jest nie tylko największym graczem w Polsce, ale również na rynkach czeskim, portugalskim i słowackim oraz trzecim na Węgrzech.

Obecnie posiada przedstawicielstwa w 13 państwach, współpracuje z ponad 900 zakładami produkcyjnymi, w których codziennie deleguje do pracy ponad 7 tysięcy kontrolerów jakości.

Wkrótce w częstochowskiej firmie zajdą zmiany. Paweł Gos i Lesław Walaszczyk, założyciele, współwłaściciele oraz dotychczasowi prezes i wiceprezes Exact Systems odchodzą bowiem z zarządu i przechodzą do rady nadzorczej. Formalnie swoje stanowiska będą piastować do końca maja.

– W tym roku mieliśmy okazję do świętowania 20-lecia działalności naszej firmy. Przez dwie dekady dokonaliśmy naprawdę wiele – z lokalnej częstochowskiej spółki zdobyliśmy pozycję lidera kontroli jakości w Polsce i jednej z trzech największych firm w tej branży na świecie - przyznaje Paweł Gos, były już prezes, a obecnie przewodniczący rady nadzorczej Exact Systems. - Codziennie dbamy o jakość samochodów, którymi niemal każdy z nas się przemieszcza, produkowanych przez największe koncerny motoryzacyjne. Jednak każda instytucja potrzebuje czasem zmiany i wspólnie z Lesławem Walaszczykiem, z którym tworzyliśmy ten jakościowy biznes, uznaliśmy, że teraz jest najlepszy na to czas. Zdecydowaliśmy o przekazaniu „kierownicy” naszego bolidu młodszemu, ale doświadczonemu i bardzo dobrze znającemu firmę zespołowi. Jacek i pozostali członkowie zarządu są w najlepszych latach kariery, firma też jest na historycznym szczycie. Wierzymy, że to dobra decyzja, do której zarówno my, jak i nasi następcy przygotowywaliśmy się już od dłuższego czasu – mówi Paweł Gos, były już prezes, a obecnie przewodniczący rady nadzorczej Exact Systems.

Jest już nowy prezes Exact Systems

Nowym prezesem zarządu zostanie Jacek Opala, od siedmiu lat członek zarządu odpowiedzialny za sprzedaż i marketing, a z firmą związany niemal od początku jej działalności. Zaczynał jako jeden z pierwszych kontrolerów jakości, aby następnie piąć się przez wszystkie szczeble kariery (koordynator współpracy z klientami, manager, dyrektor rozwoju sprzedaży), aż do zarządu. Jest absolwentem wydziału metalurgicznego Politechniki Częstochowskiej, ukończył studia podyplomowe na SGH, a także MBA na Franklin University.

– Właściciele przekazują nam spółkę w bardzo dobrej kondycji, z rekordowymi wynikami sprzedaży i liczbą kontrolerów jakości - zauważa Jacek Opala, nowy prezes zarządu Exact Systems. - Przez dwie dekady budowali silną i odporną organizację gotową do kolejnej fazy rozwoju. Jestem przekonany, że w nowym zespole zarządzającym uda się nam postawić kolejny krok. Znamy firmę od podszewki, a pracownicy bardzo dobrze znają nas. Potrafimy spojrzeć na biznes z innej perspektywy niż dotychczasowy zarząd. Te elementy są kluczowe do pokonywania kolejnych met. Będziemy przesuwać uwagę w kierunku zagranicznych spółek, choć nie zamierzamy odpuścić w Polsce. Dalej skupimy się na rozwoju i automatyzacji naszych usług odpowiadając na to, co dzieje się w automotive i ogólnie w gospodarce. Chcemy także bardziej zdywersyfikować branże, z którymi na co dzień współpracujemy. Już teraz podwajamy liczbę klientów z RTV, FMCG czy branży zbrojeniowej. Mamy jasny plan działania i całą piątką jesteśmy gotowi go zrealizować – tłumaczy.

W skład nowego zarządu, obok Jacka Opali, wchodzą jeszcze cztery osoby. Dariusz Dengusiak, dotychczasowy członek zarządu ds. operacyjnych, związany ze spółką od początku jej działalności, i Paweł Wieczorek, dotychczasowy członek zarządu ds. rozwoju rynków zagranicznych, od 10 lat w firmie, jako wiceprezesi zarządu, oraz mecenas Anna Czubak i Mateusz Łuczak, nowy dyrektor finansowy, w roli członków zarządu.

Dotychczasowi prezesi Exact Systems pozostają większościowymi właścicielami spółki (akcjonariat nie ulega zmianie) i mają aktywnie wspierać nowy zarząd w obszarach strategicznych. Między innymi w szukaniu nisz rynkowych, atrakcyjnych celów akwizycji czy rozszerzaniu portfolia usług.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni