Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wniosek o zwrot akcyzy do paliwa rolniczego 2024 - do kiedy można składać? Taka jest stawka i limity

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Możesz ubiegać o zwrot podatku akcyzowego jeśli jesteś producentem rolnym i masz faktury potwierdzające zakup oleju napędowego.
Możesz ubiegać o zwrot podatku akcyzowego jeśli jesteś producentem rolnym i masz faktury potwierdzające zakup oleju napędowego. unsplash.com/Sha Ro
Faktury za zakup paliwa rolniczego są potrzebne do trwającego naboru dotyczącego zwrotu akcyzy. Sprawdź, do kiedy jest czas na składanie wniosków o dopłaty do paliwa w pierwszym terminie 2024. Gospodarze, którzy wykorzystują olej napędowy do produkcji rolnej, co roku mogą ubiegać się o zwrot podatku akcyzowego. Stawka dopłaty do paliwa w 2024 roku jest wyższa.

Spis treści

Zwrot podatku akcyzowego za paliwo rolnicze - limity 2024

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze jest jedną z form wsparcia rolników. O dopłatę można ubiegać się 2 razy w roku w ramach przyjętego limitu. Rada Ministrów ustaliła na 2024 r. stawkę zwrotu części podatku akcyzowego na 1 litr oleju napędowego w wysokości 1,46 zł. Poprzednio było to 1,20 zł.

Limit ustala się jako sumę kwoty stanowiącej iloczyn stawki zwrotu podatku na 1 litr oleju napędowego:

  • 110 litrów na hektar oraz powierzchni użytków rolnych będących w posiadaniu lub współposiadaniu producenta rolnego określonej w ewidencji gruntów i budynków, według stanu z 1 lutego danego roku, czyli 160,60 zł/ha
  • 40 l oraz średniej rocznej liczby dużych jednostek przeliczeniowych bydła będącego w posiadaniu producenta rolnego w roku poprzedzającym rok, w którym został złożony wniosek o zwrot podatku, czyli 58,40 zł/szt.
  • 4 l oraz średniej rocznej liczby świń, czyli 5,84 zł
  • 40 l oraz średniej rocznej liczby DJP owiec, czyli 58,40 zł/ha
  • 40 l oraz średniej rocznej liczby DJP kóz, czyli 58,40 zł/ha
  • 40 l oraz średniej rocznej liczby DJP koni, czyli 58,40 zł/ha

Nabór powoli dobiega końca. Do wniosku o zwrot podatku należy dołączyć faktury VAT lub ich kopie ‒ dowód zakupu oleju napędowego w okresie 6 miesięcy przed złożeniem wniosku.

Do kiedy złożyć wniosek o zwrot akcyzy do paliwa rolniczego 2024?

Wniosek o zwrot podatku można złożyć 2 razy w danym roku: w lutym i w sierpniu w ramach określonego limitu.

  • od 1 do 29 lutego 2024 r. należy złożyć odpowiedni wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od miejsca położenia gruntów rolnych, wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 sierpnia 2023 r. do 31 stycznia 2024 r.
  • od 1 do 31 sierpnia 2024 r. należy złożyć odpowiedni wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od miejsca położenia gruntów rolnych, wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 lutego do 31 lipca 2024 r. w ramach limitu zwrotu podatku określonego na 2024 r.

Dokumenty należy dostarczyć do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, wójta, burmistrza właściwego ze względu na miejsce położenia gruntów, których jest się posiadaczem albo współposiadaczem lub ze względu na miejsce położenia siedziby stada, którego jesteś posiadaczem.

Dopłaty do paliwa rolniczego powinny zostać wypłacone:

  • od 1 do 30 kwietnia – jeżeli wniosek złożysz od 1 do ostatniego dnia lutego;
  • od 1 do 31 października – jeżeli wniosek złożysz od 1 do 31 sierpnia.

Formularze wniosków i oświadczeń od rolników są do pobrania na stronie ARiMR.

Źródło: MRiRW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Raport WEI: Samochód konkurencyjny względem zbiorkomu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wniosek o zwrot akcyzy do paliwa rolniczego 2024 - do kiedy można składać? Taka jest stawka i limity - Strefa Agro