Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wodzenie Judosza w Skoczowie: Mieszkańcy w Wielką Sobotę ceremonialnie spalili kukłę jako symbol grzechu ZOBACZCIE ZDJĘCIA

AJD
Wodzenie Judosza w Skoczowie 2019
Wodzenie Judosza w Skoczowie 2019 Andrzej Drobik
Wodzenie Judosza w Skoczowie: Pochód z Judoszem przez centrum miasta, a później ceremonialne spalenie kukły. Tak wygląda tradycja, którą dzisiaj możemy oglądać już tylko w Skoczowie. Judosz, który symbolizuje grzech, został spalony, Skoczów może przystąpić do obchodów Świąt Wielkanocy.

Wodzenie Judosza w Skoczowie

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Wodzenie Judosza przez centrum Skoczowa, to stara tradycja, nie do końca wiadomo, skąd się w Skoczowie wzięła. Być może przywiózł ją tutaj w XIX wieku morawski kupiec, ale historycy nie są do tego zgodni. Tak czy inaczej, w każdy Wielki Piątek i Wielką Sobotę kukła Judosza wędruje przez miasto w towarzystwie tłumów, a w sobotę jest palona na zapleczu lokalnej OSP.

Także w tym roku ta stara skoczowska tradycja zgromadziła tłumy mieszkańców Skoczowa.

Wodzenie Judosza KONTROWERSJE

W latach 60. XX w., za namową jednego z wikarych, ówczesny proboszcz parafii św. Piotra i Pawła w Skoczowie zabronił ministrantom organizacji pochodu jako obrzędu pogańskiego i szkodliwego dla kościoła.

W kwietniu 2007 r., obrzęd jako okultystyczny potępili beskidzcy działacze LPR żądając jego delegalizacji i zakazania, grożąc że jeśli rytuał powtórzy się za rok, to wniosą sprawę do sądu o urazę uczuć religijnych miejscowych katolików i luteran. Okoliczny działacz związany z Ligą, Tadeusz Malejka, tłumaczył stanowisko partii słowami: to okultystyczny zwyczaj, godzi w wartości chrześcijańskie. Nie przystoi, żeby w Wielki Piątek, kiedy Chrystus umierał za nasze grzechy na krzyżu, zamiast uszanować powagę tego szczególnego dnia, urządzano w mieście hałaśliwą imprezę rodem z Rio de Janeiro.

Wodzenie Judosza w Skoczowie 2019

Wodzenie Judosza w Skoczowie: Mieszkańcy w Wielką Sobotę cer...

W 2008 r., proboszcz parafii Św. Piotra i Pawła, a zarazem dziekan dekanatu skoczowskiego ks. Alojzy Zuber potępił wodzenie Judosza w specjalnym liście do wiernych jako obrzęd pogański. Ks. Zuber podkreślił, iż nie przystoi by w czasie adoracji grobu pańskiego w tym samym czasie przed kościołem odbywała się inna do tego głośna uroczystość. Duchowny przestrzegł również wiernych, iż chrześcijanom nie przystoi uczestniczyć w podobnych uroczystościach. List odczytano w Niedzielę Palmową, 16 marca w skoczowskich kościołach. Ks. Zubera poparli inni księża, ks. Przemysław Sawa i ks. Krzysztof Klajmon. Zaś tacy księża jak ks. Stanisław Lipowski, ks. Tomasz Kotlarski czy ks. Marcin Wróbel nie widzieli problemu w kontynuowaniu tradycji. W odpowiedzi na zaistniałą sytuację odbyło się walne zgromadzenie Towarzystwa Miłośników Skoczowa, na którym jednogłośnie podjęto decyzję o kontynuowaniu zwyczaju w 2008 r. Konsekwencją listu ks. Zubera była zmiana trasy procesji z Judoszem. Po raz pierwszy od czasów reaktywacji obrzędu w latach 80. XX w., kukła nie była wodzona przed kościołem parafialnym w Skoczowie. Pokłon probostwu Judosz złożył z większej odległości, a nie przed samym budynkiem. Natomiast jeśli chodzi o władzę świecką, to kukła złożyła pokłon przed ratuszem, lecz burmistrz Skoczowa Janina Żagan się nie pojawiła.

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo