Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wodzisław Śląski: Stypendium w czasie studiów w zamian za pracę. Lecznica szuka nowych kadr

Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
ARC
Szpital powiatowy w Wodzisławiu i Rydułtowach zatrudni cztery nowe pielęgniarki. Ale nie od razu. Panie muszą najpierw się wyszkolić. A pomóc im w tym ma stypendium przyznane przez Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu. Warunek jest jeden: pielęgniarki i pielęgniarze, muszą zadeklarować, że po zakończeniu nauki podejmą pracę w wodzisławskiej lecznicy.

Taką deklarację - praca po zakończeniu studiów w wodzisławskim szpitalu w zamian za stypendium w czasie studiów - złożyło w tym roku pięć osób. - Po przeanalizowaniu dokumentacji okazało się, że jeden z wniosków nie spełnia wymogów, dlatego Zarząd Powiatu przyznał stypendia tylko 4 studentkom. Trzy z nich są mieszkankami powiatu wodzisławskiego, a jedna pochodzi z województwa lubelskiego - mówi Kinga Jamioła z Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim.

Program stypendialny Powiatu Wodzisławskiego działa od trzech lat. Plan jest prosty i ma zachęcić młodych adeptów pielęgniarstwa do podejmowania pracy w powiatowych szpitalach i poradniach. Z obecnymi stypendystkami z tej formy skorzystało dotąd 10 osób (2 w 2020 r., 4 w 2021 r. i 4 w 2022 r.).

Program stypendialny wymogła obecna sytuacja kadrowa w wodzisławskim, powiatowym szpitalu. Placówka to, podobnie jak wiele innych placówek medycznych w kraju, borykają się z brakiem personelu pielęgniarskiego. Analiza dotychczasowego stanu zatrudnienia w szpitalach wykazała, że maleje liczba osób wykonujących ten zawód. Ponadto średnia wieku pielęgniarek zatrudnionych w Powiatowym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śl. wynosi ok. 50 lat, co w ocenie dyrekcji świadczy o tym, że w ostatnich latach nie było zainteresowania podjęciem zatrudnienia w szpitalu przez absolwentów studiów pielęgniarskich.

- Aby zmienić ten negatywny trend, władze powiatu postanowiły zaproponować studentom i studentkom III roku studiów licencjackich oraz II roku studiów magisterskich na kierunku pielęgniarstwo stypendia w kwocie 1000 zł wypłacane od października do czerwca ostatniego roku studiów. Warunek jest jeden: po skończeniu studiów należy podjąć pracę w PPZOZ w Wodzisławiu i Rydułtowach. Powiat przygotował też ofertę mieszkań dla lekarzy i pielęgniarek z innych regionów Polski zainteresowanych rozpoczęciem pracy w szpitalach w Wodzisławiu Śl. lub Rydułtowach - podkreślają pracownicy starostwa.

Biorąc pod uwagę trudną sytuację finansową i kadrową powiatowych szpitali w Polsce, a także dużą konkurencję ze strony placówek niepublicznych i podmiotów okołomedycznych, które również oferują pracę pielęgniarzom i pielęgniarkom, każde działanie samorządu lokalnego wspierające szpitali jest bezcenne.

– Zdajemy sobie sprawę, że te stypendia i nasze inne działania to nie jest panaceum na wszelkie problemy kadrowe w polskiej służbie zdrowia. Tam, gdzie jest to jednak możliwe, my jako samorząd powiatowy chcemy naszym szpitalom pomóc – deklaruje starosta Leszek Bizoń.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera