MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Województwo dofinansuje budowę Centrum Chorób Serca w Zabrzu

BS
W gmachu Sejmu Śląskiego odbyło się dziś uroczyste podpisanie umów pomiędzy województwem śląskim a Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach oraz Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu na dofinansowanie inwestycji w tych instytucjach.

- Samorząd województwa dostrzega potrzebę wspierania placówek medycznych w województwie śląskim. Świadczy o tym chociażby to, że w tym roku w budżecie województwa środki na inwestycje w ochronie zdrowia są o 18 procent wyższe niż w 2008r. i wynoszą 129 mln złotych - powiedział marszałek Bogusław Śmigielski.

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach otrzymał z budżetu województwa śląskiego dotację w kwocie 8 mln zł, z przeznaczeniem na dofinansowanie drugiego etapu inwestycji w Wydziale Farmaceutycznym w Sosnowcu. W kolejnych latach dofinansowanie będzie wynosić: 2009 r. - 762.195 zł, 2010 r. - 4 mln zł, 2011 r. - 3 mln 237 tys. 805 zł. Finansowane będzie uzbrojenie terenu i prace budowlano-instalacyjne.

Z kolei Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu wsparte zostało z budżetu województwa dotacją w kwocie 9 mln zł, z przeznaczeniem na dofinansowanie budowy obiektu medyczno-administracyjnego, przychodni, oddziału transplantologii płuc, serca, niewydolności krążeniowo-oddechowej, kardiologii i angiologii oraz części administracyjnej dla potrzeb Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Cała kwota wydana będzie w 2009 r. na roboty budowlane, sanitarne i elektryczne.

To nie pierwsze takie umowywojewództwa z placówkami medycznymi - 16 lutego 2009 r. została zawarta umowa z Centrum Onkologii-Instytutem im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach na dotację 3 mln zł na uruchomienie ośrodka PET, w tym kompleksowe wyposażenie w aparaturę i uruchomienie Centrum Produkcji Radiofarmaceutyków Pozytonowych dla Centrum Onkologii.. Pieniądze te przeznaczone zostaną na zakup modułu syntezy dla C-11, komory gorącej dla syntezytera C-11 i komory gorącej dla I-124.

W 2008 r. województwo śląskie przeznaczyło przeszło 108 mln zł na inwestycje w ochronie zdrowia. Z kwoty tej 98 mln zł przekazano dla samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, dla których województwo jest organem założycielskim, a 12 mln zł jako pomoc publiczną dla samorządów na ochronę zdrowia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni