Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojska Obrony Terytorialnej na Śląsku rekrutują ochotników. Szkolenie trwa 16 dni. Przybyło 400 żołnierzy WOT

OPRAC.:
Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
W weekend WOT przeprowadzał rekrutacje m.in. w województwie śląskim. Na ochotników czeka szkolenie. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuń w prawo - wciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W weekend WOT przeprowadzał rekrutacje m.in. w województwie śląskim. Na ochotników czeka szkolenie. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuń w prawo - wciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE WOT
Wojska Obrony Terytorialnej szukają ochotników, którzy chcą wstąpić do służby. W ubiegły weekend w ramach rekrutacji udało się zebrać prawie 400 chętnych. Nowe osoby przechodzą "szesnastki" - szkolenia trwające 16 dni. Obecnie w WOT służy ponad 30,5 tys. żołnierzy.

WOT rekrutuje. W ubiegły weekend przyjął prawie 400 ochotników

Za nami jeden z największych tegorocznych zaciągów do terytorialsów. W ubiegły weekend szeregi żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej powiększyły się o blisko 400 kolejnych ochotników. Zaciąg trwał na terenie województw: podlaskiego, lubelskiego, kujawsko-pomorskiego, świętokrzyskiego i śląskiego.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Wojska Obrony Terytorialnej kończą pięć lat. Obecnie w WOT służy ponad 30,5 tys. żołnierzy. Zakłada się, że do końca roku będzie to ponad 32 tys. Większość ochotników, która została powołana do służby w ubiegły weekend rozpocznie służbę wojskową od szkolenia podstawowego. Przechodzą je osoby, które nie miały wcześniej do czynienia z wojskiem. Z kolei rezerwiści, którzy chcą rozpocząć służbę z WOT przechodzą szkolenie wyrównawcze.

- Pierwszy dzień to wcielenie, umundurowanie i wyekwipowanie oraz sprawy ewidencyjne. Zwykle w drugim dniu ochotnicy poddawani są testowi oceny sprawności fizycznej, który obejmuje „test wejściowy” oraz badanie współczynników budowy ciała. Wyniki tych testów i badań zostaną wykorzystane w dalszej służbie, głównie w celu doskonalenia sprawności fizycznej kandydatów. Podczas 16 dni szkolenia największy nacisk położony jest na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz przetrwania, pierwszej pomocy czy też topografii. Szkolenie taktyczne integruje wszystkie inne przedmioty, a priorytetem jest szkolenie ogniowe, w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią. 16-dniowe szkolenia podstawowe zakończą się złożeniem przysięgi na sztandar wojskowy, uroczystości te odbędą się w ostatni weekend października. W szkoleniu wyrównawczym biorą udział rezerwiści, dlatego jest ono krótsze i trwa 8 dni - opowiada płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Szkoleniem ochotników zajmują się doświadczeni instruktorzy, których do tego zadania przygotowywali między innymi byli żołnierze Wojsk Specjalnych z Mobilnych Zespołów Szkoleniowych. 16-dniowe szkolenie podstawowe oraz 8-dniowe szkolenia wyrównawcze są przepustką do dalszego szkolenia żołnierzy WOT. Cykl trwa trzy lata, a podczas niego terytorialsi szkolą się w systemie weekendowym minimum przez 124 dni po 12 godzin dziennie, a to tylko w ramach tzw. funkcji prostych. Doskonalenie specjalistów obejmuje dodatkowe dni szkoleniowe.

Na chętnych czekają zarobki: (dla szeregowego): 117 zł - za dzień szkolenia plus 411 zł / miesiąc - dodatek za gotowość (wypłacany pod warunkiem odbycia co najmniej 2-dniowego szkolenia w miesiącu). Kwoty te nie są opodatkowane.

Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej pełni służbę ponad 30,5 tys. żołnierzy. Zdecydowanie najliczniejszą grupę Terytorialsów stanowią osoby do 25 roku życia. Co piąty terytorials jest w wieku odpowiednio do 30, 35 i 40 lat. Średnia wieku statystycznego terytorialsa to 32 lata, 19 proc. wszystkich terytorialsów to kobiety.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Najważniejsze zadania jakie obecnie realizują żołnierze WOT to wsparcie społeczności lokalnych oraz Straży Granicznej w obszarze przygranicznym. Te działania są realizowane w ramach operacji pk. „Silne Wsparcie”. W związku z rosnącą liczbą zachorowań na COVID-19 rośnie też liczba żołnierzy WOT delegowanych do działań w ramach operacji pk. „Trwała Odporność”. Zgodnie z planami prowadzone są szkolenia i powołania kolejnych ochotników.

- Zapraszamy do wstąpienia w nasze szeregi! WOT oferuje jedyną w swoim rodzaju formę służby wojskowej, którą można pełnić bez rezygnowania z dotychczasowych aktywności w sferze cywilnej - przekazuje płk Marek Pietrzak.

Rekrutacja jest prowadzona ciągle. Więcej informacji możemy otrzymać kontaktując się z rekruterami. Możemy to zrobić wchodzą na stronę internetową: www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera