Jak zostać żołnierzem WOT? Wojskowa Komenda Uzupełnień...

  Jak zostać żołnierzem WOT? Wojskowa Komenda Uzupełnień prowadzi nabór

  JAK

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Odbycie służby przygotowawczej umożliwia ubieganie się o powołanie do zawodowej służby wojskowej, służby w Narodowych Siłach Rezerwowych i Wojskach

  Odbycie służby przygotowawczej umożliwia ubieganie się o powołanie do zawodowej służby wojskowej, służby w Narodowych Siłach Rezerwowych i Wojskach Obrony Terytorialnej ©Facebook/Wojska Obrony Terytorialnej

  Wojskowa Komenda Uzupełnień w Bielsku-Białej prowadzi nabór do Wojskach Obrony Terytorialnej, a także osób chętnych do odbycia służby przygotowawczej.
  Odbycie służby przygotowawczej umożliwia ubieganie się o powołanie do zawodowej służby wojskowej, służby w Narodowych Siłach Rezerwowych i Wojskach

  Odbycie służby przygotowawczej umożliwia ubieganie się o powołanie do zawodowej służby wojskowej, służby w Narodowych Siłach Rezerwowych i Wojskach Obrony Terytorialnej ©Facebook/Wojska Obrony Terytorialnej

  - Na Śląsku trwa pierwsza rekrutacja do Wojsk Obrony Terytorialnej. Ponad 20 kandydatów na żołnierzy OT (Obrony Terytorialnej) wzięło udział w kolejnym już zapoznaniu w gliwickim batalionie 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W sumie z zasadami pełnienia służby, strukturą Brygady, warunkami rekrutacji oraz szkolenia zapoznało się do tej pory ponad 400 mieszkańców województwa śląskiego - poinformowała Monika Ligejka, specjalista ds. mediów 13. ŚBOT.

  - Nabór prowadzony będzie na terenie całego województwa, a chętni spoza rejonu odpowiedzialności batalionu gliwickiego mogą w nim rozpocząć szkolenie, a następnie zostaną przesunięci do „swoich” właściwych regionalnie batalionów - podkreślają z kolei w bielskiej WKU.

  Żołnierze WOT: Szkolenie  Podczas tak zwanego zapoznania dowódca gliwickiego batalionu podpułkownik Sławomir Kożuch opisuje krok po kroku m.in. to jak wygląda 16-dniowe szkolenie przyszłych „terytorialsów", które kończy się „pętlą taktyczną”, czyli egzaminem podsumowującym zdobyte umiejętności.

  Przyszli żołnierze OT, którzy do Gliwic przyjeżdżają z całego województwa mogą także zapoznać się z wyposażeniem „terytorialsa” oraz obiektami na jakich będą mieli okazję ćwiczyć podczas szkolenia. Oprócz karabinu maszynowego największym zainteresowaniem cieszy się noktowizja, w tym w szczególności jedna z najnowocześniejszych lornetek pryzmatycznych oraz sprzęt do szkolenia medycznego.

  Jak podkreślił podczas zapoznania podpułkownik Sławomir Kożuch, Wojska Obrony Terytorialnej jako jedyny rodzaj sił zbrojnych dają możliwość połączenia dotychczasowej pracy zawodowej ze służbą Ojczyźnie. Zaznaczył jednocześnie, że zarówno on jak i jego podwładni zrobią wszystko by „terytorialsom” przekazać swoją wiedzę i doświadczenie oraz wydobyć z nich to co najlepsze.

  Jak dodaje Monika Ligejka, zapoznanie to jeden z kroków na drodze do Wojsk Obrony Terytorialnej. Zapoznanie z Jednostką Wojskową jest prowadzone tylko w tym rodzaju sił zbrojnych. W jego trakcie kandydaci mają szansę zderzyć oczekiwania z rzeczywistością i zapoznać się z warunkami pełnienia służby w przyszłej jednostce wojskowej. Podczas takiej wizyty kandydat poznaje dowódcę, ma okazję zobaczyć obiekty szkoleniowe oraz zapoznaje się z harmonogramem szkolenia. Kolejnym krokiem, by zostać żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej, jest rozmowa kwalifikacyjna. Następnie po pozytywnym przejściu badań lekarskich kandydaci do WOT otrzymają powołanie i udadzą się na szkolenie.

  Kandydatami do WOT w korpusie szeregowym mogą być osoby w wieku od 18 do 55 lat. Każdy, kto chce dołączyć do „terytorialsów” najpierw powinien się zgłosić do Wojskowej Komisji Uzupełnień.

  Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych i Marynarki Wojennej.

  13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła formowanie w tym roku. Obecnie trwa proces pozyskiwania kandydatów do służby. Pod koniec września w Gliwicach ruszy pierwszy kurs podstawowy (tak zwana „szesnastka”) dla pierwszych 150 kandydatów na żołnierzy obrony terytorialnej. Do końca roku przeszkolonych na Śląsku na zostać 450 osób. Ich misją będzie obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny żołnierze Obrony terytorialnej będą wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

  W województwie śląskim powstać mają cztery bataliony lekkiej piechoty rozmieszczone w Gliwicach, Częstochowie, Cieszynie i Kuźni Raciborskiej. W Bytomiu znajdować się będzie między innymi Kompania Saperów czy też Wsparcia oraz Pluton Medyczny. Dowództwo 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej znajduje się w Katowicach


  Wojskowa Komenda Uzupełnień w Bielsku-Białej prowadzi także nabór do służby przygotowawczej. Jej odbycie umożliwia ubieganie się o powołanie do zawodowej służby wojskowej, służbę w Narodowych Siłach Rezerwowych oraz Wojskach Obrony Terytorialnej.
  Chętni będą musieli złożyć wniosek w WKU w Bielsku-Białej oraz posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej. Dla osób, które nie były obecne w czasie kwalifikacji wojskowej oraz kobiet wymagane będzie wykonanie badań lekarskich celem orzeczenia kategorii zdrowia.

  Do służby przygotowawczej może zostać powołana osoba: niekarana za przestępstwo umyślne, posiadająca obywatelstwo polskie, odpowiednią zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia czynnej służby wojskowej i pełnoletnia.

  Służba przygotowawcza potrwa do czterech miesięcy. Szkolenia zaplanowano w terminach od 4 września do 21 grudnia oraz od 25 września do 21 grudnia.

  - Szkolenie jest bezpłatne, a przez cały okres służby uczestnicy będą otrzymywać wszystkie potrzebne materiały i pomoce szkoleniowe, a także wyżywienie, zakwaterowanie i wynagrodzenie. Na koniec otrzymają również możliwość podjęcia dalszej służby w jednostkach wojskowych na terenie całego kraju - informuje Wojskowa Komenda Uzupełnień w Bielsku-Białej.

  Szczegółowe informacje dotyczące powołania do służby wojskowej można uzyskać dzwoniąc do Wojskowej Komendy Uzupełnień w Krakowie, tel. 261-123-540, 261-123-547 lub na stronie bielskobiala.wku.wp.mil.pl .


  Czytaj także:
  13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej szuka terytorialsów. WKU w Bielsku-Białej prowadzi nabór do służby przygotowawczej


  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo