Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojskowe szkolenie studentów. Łódzkie uczelnie nie są zainteresowane Legią Akademicką

Redakcja
Studenci uczestniczący programie Legia Akademicka za każdy dzień ćwiczeń otrzymają 91,20 zł
Studenci uczestniczący programie Legia Akademicka za każdy dzień ćwiczeń otrzymają 91,20 zł Paweł Relikowski/archiwum Polska Press
Do tej pory żadna łódzka uczelnia nie przystąpiła do programu wojskowego szkolenia studentów. W środę, 25 października, decyzję w tej sprawie podejmuje Senat Politechniki Łódzkiej.

Wiele wskazuje na to, że studenci z Łodzi, nawet gdyby bardzo chcieli, nie będą mogli wziąć udziału w ochotniczym szkoleniu wojskowym. Zajęcia mają się rozpocząć już w listopadzie, a jak do tej pory żadna z łódzkich uczelni nie przystąpiła do programu Legia Akademicka, któremu patronują Ministerstwo Obrony Narodowej i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Taka sytuacja jest tylko w jeszcze jednym województwie - świętokrzyskim.

Uczelnie zainteresowane programem powinny przesłać do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego uchwały senatów o przystąpieniu do programu. Do 19 października zrobiły to 52 uczelnie z 14 województw, w tym 5 uczelni wojskowych. Obok łódzkich szkół wyższych na liście brakuje także kilku wielkich i renomowanych uczelni takich jak Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu czy Uniwersytet Śląski.

CZYTAJ TEŻ: Legia Akademicka. Szkolenie wojskowe dla studentów

Z Uniwersytetu Łódzkiego otrzymaliśmy lakoniczną informację, że uczelnia nie przystąpiła do programu z „powodów formalnych”. W kuluarach można usłyszeć, że było za mało czasu. Do Legii Akademickiej nie przystąpił także Uniwersytet Medyczny. Joanna Orłowska, rzeczniczka tej uczelni, podkreśla, że zajęcia typu wojskowego i tak przechodzą studenci Wydziału Wojskowo-Lekarskiego.

Dzisiaj natomiast uchwałę w sprawie ewentualnego przystąpienia do programu Legia Akademicka może podjąć Senat Politechniki Łódzkiej.

Nawet jednak gdyby tak było, nie oznacza to szybkiego uruchomienia zajęć.

- Najpierw uczelnia, która podejmie taką uchwałę musi podpisać umowę z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, następnie chętni studenci muszą wypełnić formularze zgłoszeniowe - mówi pułkownik Remigiusz Żuchowski, zajmujący się w MON Legią Akademicką.

Co omija studentów uczelni, które nie przystąpiły do programu? Program nauczania teoretycznego obejmuje ok. 30 godzin wykładów. Po jego zaliczeniu ochotnik po złożeniu odpowiedniego wniosku otrzyma kartę powołania na ćwiczenia wojskowe. Będą to dwie tury po 6 tygodni każda. Każda tura z kolei składa się z dwóch modułów. Szkolenie podstawowe kończy się egzaminem i przysięgą. Za każdy dzień szkolenia poligonowego student-ochotnik, jak każdy szeregowy, otrzyma żołd w wysokości 91,20 zł.

Legia akademicka
Nazwa Legia Akademicka nawiązuje do ochotniczej formacji wojskowej utworzonej 11 listopada 1918 roku z młodzieży studenckiej uczelni warszawskich, w większości członków Polskiej Organizacji Wojskowej.

Zgodę na wstępowanie studentów do Legii Akademickiej wyraziły senaty trzech warszawskich uczelni: Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Legię Akademicką przekształcono w regularny 36. Pułk Piechoty, który wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Oprócz Warszawy, Legie Akademickie zostały także utworzone w ośrodkach naukowych w Lublinie, Krakowie, Poznaniu, Wilnie i Lwowie. Od 1929 do 1939 r. LA była formą przysposobienia wojskowego studentów.

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Wojskowe szkolenie studentów. Łódzkie uczelnie nie są zainteresowane Legią Akademicką - Dziennik Łódzki