Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wolne miejsca na uczelniach: to ostatnia szansa

Paweł Pawlik
Politechnika Śląska w Gliwicach zorganizowała trzeci nabór m.in. na biotechnologię oraz elektronikę i telekomunikację
Politechnika Śląska w Gliwicach zorganizowała trzeci nabór m.in. na biotechnologię oraz elektronikę i telekomunikację Arc/Mikołaj Suchan
Już za kilka dni rozpoczęcie roku akademickiego. Tymczasem uczelnie cierpią na coraz mniejsze zainteresowanie młodzieży podjęciem studiów.

Uniwersytet Ekonomiczny ma komplet. Śląski chętnie jeszcze przygarnie studentów. Na niektórych kierunkach rekrutacja przedłużona została nawet do 5 października. Politechnika Śląska ma problem z obsadzeniem miejsc m.in. na górnictwie i geologii i dokooptowuje studentów z list rezerwowych.

Tak wygląda sytuacja na największych śląskich uczelniach na pięć dni przed inauguracją nowego roku akademickiego.
Jedną z niewielu uczelni, które nie poddają się trendom i zawirowaniom, jakie wyznacza rynek pracy i czynniki społeczne, takie jak np. niż demograficzny, jest Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. Uczelnia w przeciwieństwie do swojej państwowej czy prywatnej konkurencji nie ma problemu z zapełnieniem sal wykładowych.

- W tegorocznej rekrutacji na studia pierwszego stopnia stacjonarne limity na wszystkie kierunki w Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach zostały wypełnione, a chętnych było znacznie więcej - mówi Marek Kiczka, rzecznik Uniwersytetu Ekonomicznego.

W związku z tym, wzorem lat ubiegłych, uczelnia nie organizowała nawet drugiego naboru. - Aplikowało do nas blisko 3700 kandydatów. Limity na wszystkie oferowane przez naszą uczelnię kierunki to łącznie 2300 miejsc. Tyle też osób przyjmiemy - dodaje Kiczka.

Próbować można jeszcze na studia niestacjonarne. Ci, którzy chcą pogodzić pracę z nauką, mają czas na złożenie aplikacji do końca września.

Na największej uczelni technicznej w regionie na niektórych kierunkach rekrutację zakończono również po pierwszym naborze. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszyły się m.in. informatyka czy architektura i urbanistyka. Nie wszędzie jest jednak tak różowo. Na niektórych kierunkach obsadzanie wolnych miejsc trwa do ostatniej chwili.

- Zauważyć można również spadek liczby kandydatów na kierunkach nietechnicznych (m.in. na socjologii) oraz spadek liczby kandydatów na kierunek górnictwo i geologia, co wynika z trudnej sytuacji finansowej spółek górniczych w Polsce - mówi Grażyna Maszniew, kierownik Działu Spraw Studenckich i Kształcenia na gliwickiej uczelni. - Istnieje możliwość indywidualnego przyjmowania z list rezerwowych w celu wypełnienia wolnych miejsc powstałych w wyniku rezygnacji - dodaje.

W trzecim naborze można było rekrutować się m.in. na biotechnologię, elektronikę i telekomunikację na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Telekomunikacji, czy na budownictwo na Wydziale Budownictwa.

Wolne miejsca były też na elektrotechnice i energetyce na Wydziale Elektrycznym. Na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Metalurgii wolne miejsca są jeszcze na informatyce przemysłowej, inżynierii materiałowej, metalurgii, zarządzaniu i inżynierii produkcji, nanotechnologii i technologii procesów materiałowych.

Największa uczelnia w województwie również w tym roku ma problemy z obsadzeniem wolnych miejsc. Do ostatniej chwili na Uniwersytecie Śląskim trwać będzie więc otwarty nabór.

Do piątku "papiery" można składać jeszcze na filologię klasyczną i stosowane nauki społeczne. Do najbliższej niedzieli aplikować można na matematykę, a do poniedziałku na geografię. Na złożenie dokumentów na kierunkach: teologia, nauka o rodzinie oraz przedsiębiorczość niezdecydowani mają czas do 5 października.

- Zapraszamy wszystkich, którzy jeszcze nie wybrali swojego kierunku albo też poprawiali w sierpniu maturę. Przypominam też, że w związku z nowelizacją ustawy można studiować drugi kierunek bez dodatkowych opłat. Zachęcamy do rekrutowania się osoby już studiujące - zachęca Jacek Szymik-Kozaczko, rzecznik UŚ.

Przypomnijmy: na początku sierpnia prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o szkolnictwie wyższym. Najważniejsze i wyczekiwane zmiany to zniesienie odpłatności za drugi i kolejne kierunki studiów, a także przynajmniej trzymiesięczne praktyki zawodowe na studiach o profilu praktycznym. Zmiany wejdą w życie już w październiku, z początkiem tego roku akademickiego.


*Oceniamy prezydentów miast. Wielki plebiscyt DZ [GŁOSUJ NA TAK LUB NIE]
*QUIZ DZ: Czy znasz polskie komedie. Cytaty z kultowych filmów. Sprawdź się
*Miss siatkówki. Jak cheerleaderki zagrzewają siatkarzy do walki w mistrzostwach świata [ZDJĘCIA]
*Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!