Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

WOŚP: Owsiak zbiera na seniorów, bo sam też już się starzeje

Aldona Minorczyk-Cichy
WOŚP senioromJerzy Owsiak, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy:Tak jak zawsze, po 21. Finale będziemy się pochylać nad problemami polskiej medycyny dziecięcej. Jednak po 20 latach działalności w bezpośredniej bliskości służby zdrowia widzimy, jak bardzo pomocy potrzebują także seniorzy. Ten Finał, w znacznej części dedykowany ludziom w po-deszłym wieku chorym na  choroby przewlekłe, ma mieć również wymiar symboliczny. Nie jesteśmy i nig-dy nie będziemy w stanie rozwiązać ogromnej ilości problemów, jakie są związane z tą dziedziną medycyny. Chcemy jednak zwrócić uwagę Polaków na wszystkie kwestie dotyczące jakości opieki medycznej, a także niestety bardzo częstym zjawiskiem wykluczenia, jakie dotyka ludzi w podeszłym wieku. Pieniądze zebrane w 21. Finale chcemy podzielić. Połowę wykorzystamy na wsparcie terapii noworodka i niemowlaka, połowę na wyposażenie w sprzęt szpitali geriatrycznych i zakładów opiekuńczo-leczniczych. W tym drugim przypadku nasza pomoc trafi tylko do kilku wybranych placówek w każdym województwie. W Polsce istnieje niewiele oddziałów geriatrycznych, zdecydowanie za mało w stosunku do potrzeb. Jest to jedna z najbardziej zaniedbanych dziedzin w polskim systemie ochrony zdrowia. Mamy jednak nadzieję, że rozgłos, jaki zawsze towarzyszy Finałowi, będzie okazją, by uświadomić nam wszystkim, że jest to problem, którego nie można dalej unikać.
WOŚP senioromJerzy Owsiak, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy:Tak jak zawsze, po 21. Finale będziemy się pochylać nad problemami polskiej medycyny dziecięcej. Jednak po 20 latach działalności w bezpośredniej bliskości służby zdrowia widzimy, jak bardzo pomocy potrzebują także seniorzy. Ten Finał, w znacznej części dedykowany ludziom w po-deszłym wieku chorym na choroby przewlekłe, ma mieć również wymiar symboliczny. Nie jesteśmy i nig-dy nie będziemy w stanie rozwiązać ogromnej ilości problemów, jakie są związane z tą dziedziną medycyny. Chcemy jednak zwrócić uwagę Polaków na wszystkie kwestie dotyczące jakości opieki medycznej, a także niestety bardzo częstym zjawiskiem wykluczenia, jakie dotyka ludzi w podeszłym wieku. Pieniądze zebrane w 21. Finale chcemy podzielić. Połowę wykorzystamy na wsparcie terapii noworodka i niemowlaka, połowę na wyposażenie w sprzęt szpitali geriatrycznych i zakładów opiekuńczo-leczniczych. W tym drugim przypadku nasza pomoc trafi tylko do kilku wybranych placówek w każdym województwie. W Polsce istnieje niewiele oddziałów geriatrycznych, zdecydowanie za mało w stosunku do potrzeb. Jest to jedna z najbardziej zaniedbanych dziedzin w polskim systemie ochrony zdrowia. Mamy jednak nadzieję, że rozgłos, jaki zawsze towarzyszy Finałowi, będzie okazją, by uświadomić nam wszystkim, że jest to problem, którego nie można dalej unikać. W. Wylęgalski
Kiedy 13 stycznia na ulicach Gliwic, Katowic, Dąbrowy Górniczej, czy innych miast w Śląskiem zobaczysz wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - nie szczędź im grosza. W tym roku zbierają pieniądze nie tylko dla dzieci, ale też dla seniorów. Kupią za nie specjalne łóżka, materace odleżynowe, mobilne statywy do kroplówek, sprzęt rehabilitacyjny i wiele innych rzeczy potrzebnych na oddziałach geriatrycznych.

- Mam nadzieję, że takie nowoczesne łóżka trafią także na mój oddział. Te, na których leżą obecnie pacjenci, są niewygodne. Niektóre z nich mają nawet po kilkadziesiąt lat - mówi prof. Jan Szewieczek, geriatra z Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach.

Żyjemy coraz dłużej, ale z zaawansowanym wiekiem łączą się różnego rodzaju schorzenia. Zwykle u jednej osoby występuje ich kilka. Dlatego tak ważne jest, aby chorym seniorem zajmował się geriatra, który wytyczy właściwy kierunek leczenia i nie pozwoli, aby przyjmował leki od kilku specjalistów, które czasami po prostu szkodzą zamiast pomagać.

- Według danych GUS, w 2009 roku mieliśmy 3,3 mln sześćdziesięciolatków (60-69 lat). Stan zdrowia niemal co czwartego z nich był bardzo zły. W grupie 80-89-latków taki stan dotykał już połowy z 1,1 mln Polaków - wylicza prof. Szewieczek.

Tylu samo 80-latków też wymaga pomocy, bo nie radzi sobie z podstawowymi czynnościami codziennego życia. Tymczasem stan naszej geriatrii jest fatalny. Mocno odbiega od unijnych standardów. W kraju (według danych Ministerstwa Zdrowia z 2011 roku) jest zaledwie 37 szpitalnych oddziałów geriatrycznych z 782 łóżkami.

- Śląskie na tym tle wygląda całkiem nieźle. Mamy w województwie 12 oddziałów, a w nich 282 łóżka. Także to właśnie u nas pracuje co trzeci z lekarzy ze specjalizacją geriatryczną. Ona niestety nie cieszy się popularnością i to nie tylko u nas - podkreśla prof. Jan Szewieczek.

Dodaje, że tyle łóżek i oddziałów, to i tak mało. Niestety, oddziały geriatryczne zwykle przynoszą straty, bo refundacje z NFZ są niewystarczające.

- Problem to wielochorobowość. Starszy pacjent zwykle ma kilka schorzeń jednocześnie. Dlatego równolegle diagnozujemy kilka jednostek chorobowych. Do tego jeszcze dochodzi często kosztowna rehabilitacja - wylicza geriatra.

Wśród nas żyje i będzie żyło coraz więcej osób w podeszłym wieku. Połowa z nich wymaga pomocy w walce z chorobami przewlekłymi. W Śląskiem to, częściej niż w innych częściach kraju, przewlekła obturacyjna choroba płuc - cena za zanieczyszczone przez dziesięciolecia środowisko.

Te osoby - zdaniem WOŚP - zasługują na dobrze wyposażone oddziały szpitalne, ośrodki opiekuńcze, na troskę i zrozumienie lekarza, i na poszanowanie godności przez wszystkich dookoła. Dlatego największa orkiestra świata w tym roku zagra także dla naszych seniorów.

Sami sobie nie poradzą. Nie tylko nasza służba zdrowia odstaje od opieki unijnej. A, jak wynika z analizy Eurostatu, poziom polskich emerytur zrówna się z poziomem emerytur w tzw. starej UE za... 59 lat.

Co prawda emeryt z Sosnowca czy Rybnika jest w lepszej sytuacji finansowej niż jego rówieśnik z Czech, Węgier i Słowacji, ale w porównaniu z Europą zachodnią wypada blado. Mieszkańcy Luksemburga mogą liczyć na trzykrotnie wyższą emeryturę niż Polacy. Austriacy otrzymują świadczenia dwukrotnie wyższe.


*Zachwycający pokaz fajerwerków na Nowy Rok w Katowicach ZOBACZ ZDJĘCIA
*Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY
*Morderstwo w Grodźcu: Syn zabił swoich rodziców i uciekł. Trwa pościg ZOBACZ TWARZ ZABÓJCY
*Akt oskarżenia wobec matki Madzi z Sosnowca TRZY ZARZUTY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!