Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wprowadźcie normy jakości węgla! Greenpeace i samorządowcy z woj. śląskiego apelują do rządu o wykonanie pierwszego kroku w walce ze smogiem

Redakcja
Katowice 2017: happening antysmogowy
Katowice 2017: happening antysmogowy Marzena Bugala-Azarko
Smog to jedna z najczęstszych nienaturalnych przyczyn śmierci Polaków. Co roku odbiera życie ok. 50 tysiącom z nas. To prawdziwa hekatomba. Na Śląsku zwłaszcza - pisaliśmy w DZ o tym wielokrotnie. I co? Gminy robią, co mogą, ale do dziś rząd nie wprowadził obiecanych norm jakości węgla. W tej sprawie do ministra energii, Krzysztofa Tchórzewskiego, apelują Greenpeace i 24 samorządowców z terenów najbardziej dotkniętych problemem smogu. Z woj. śląskiego też.

Na stronie slaskie.pl czytamy, że pod zainicjowanym przez Greenpeace apelem do ministra energii w sprawie wprowadzenia norm jakości węgla w imieniu mieszkańców miast i regionów wymienionych przez Światową Organizację Zdrowia jako obszary o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w całej Unii Europejskiej podpisali się marszałkowie województw małopolskiego, śląskiego i wielkopolskiego, a także prezydenci i burmistrzowie: Bielska-Białej, Dąbrowy Górniczej, Godowa, Kalisza, Katowic, Kędzierzyna-Koźla, Krakowa, Niepołomic, Nowej Rudy, Nowego Sącza, Opoczna, Proszowic, Pszczyny, Rybnika, Skawiny, Sosnowca, Tuchowa, Wadowic, Zduńskiej Woli, Żor i Żywca.

CZYTAJCIE TEŻ:
TOP 20 najbardziej toksycznych miast w Polsce. Gdzie jest największy smog?

- Jesteśmy świadomi wagi problemu zanieczyszczenia powietrza. Aby poprawić sytuację w naszym regionie w kwietniu 2017 roku przyjęliśmy uchwałę antysmogową dla terenu całego województwa śląskiego. Określa ona m.in. jakich paliw można używać w kotłach małej mocy. Jednak już dziś widzimy, że egzekwowanie uchwały bez przepisów ogólnopolskich, które zakażą samej sprzedaży określonych paliw, będzie bardzo trudne – podkreśla Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego, jeden z sygnatariuszy apelu.

PISALIŚMY:
Alarm smogowy 9.1.2017 Oddychamy trucizną
Smog truje całą dobę. Alarm na Śląsku, Zagłębiu i Podbeskidziu
Alarm smogowy w woj. śląskim. Normy przekroczone nawet o 100 proc.

- Przez brak norm jakości węgla można w Polsce legalnie sprzedawać paliwo zasiarczone, zawilgocone, o wysokiej zawartości popiołu, a nawet odpady węglowe, które nadają się wyłącznie do utylizacji. Po wielkim smogu w styczniu ubiegłego roku rząd zapowiedział m.in. usunięcie z rynku paliwa najgorszej jakości do końca marca 2017 r. Do dziś odpowiedzialny za to minister Tchórzewski nie spełnił obietnicy i norm jakości węgla nie wprowadził, stąd wspólny apel Greenpeace i samorządowców o niezwłoczne wykonanie tego pierwszego kroku w walce ze smogiem – uważa Marek Józefiak z Greenpeace.

Problem zanieczyszczenia powietrza jest dobrze znany włodarzom wielu polskich miejscowości, zwłaszcza na południu i w centrum kraju. Według Światowej Organizacji Zdrowia 33 z 50 miast Unii Europejskiej z najbrudniejszym powietrzem leży w Polsce. Część samorządów już teraz podejmuje działania na rzecz poprawy sytuacji.


Wojewódzkie uchwały antysmogowe, akcje informacyjne dla mieszkańców, patrole straży miejskiej dbające o przestrzeganie przepisów w zakresie ochrony środowiska, a także dofinansowania do wymiany kotłów to tylko niektóre przykłady. Jednak nawet uchwały antysmogowe zakazujące spalania najgorszej jakości węgla mogą okazać się nieskuteczne, jeśli takie paliwo będzie wciąż dostępne w sprzedaży.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera