MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wreszcie będziemy mogli wywozić za granicę zabytki techniki

Beata Sypuła
ARC DZ
Jeśli chcesz zawieźć niekonwencjonalny prezent rodzinie lub przyjaciołom żyjącym za granicą (np. wyżymaczkę ręczną pralki Frani sprzed 30 lat), musisz się starać o zezwolenie konserwatora zabytków. To się wkrótce zmieni.

W Polsce przepisy dotyczące wywozu dóbr kultury są bardziej restrykcyjne, niż w innych krajach Unii Europejskiej. Kupowane na targach staroci przedmioty mogą bowiem mieć charakter zabytkowy i wymagać zezwolenia na wywóz. Wystarczy, że mają więcej niż 25 lat. Wkrótce ma się to zmienić.

- To kuriozum w europejskich systemach prawnych - mówi Piotr Ogrodzki, dyrektor Ośrodka Ochrony Zbiorów Publicznych. - Dochodzi do tego, że osoby, które nabyły zabytki za granicą, np. w Niemczech i przewożą je do Rosji, mają problemy z przekroczeniem polskiej granicy. Żąda się bowiem od nich okazania polskich dokumentów wywozowych.

U nas na wywóz staroci potrzebne jest jednorazowe pozwolenie ministra kultury i dziedzictwa narodowego, wydawane za pośrednictwem wojewódzkiego konserwatora zabytków. Wymaga tego wszystko, co figuruje w rejestrze zabytków, rejestrach muzealnych. I to nie budzi kontrowersji. Gorzej, że nie można też wywieźć bez ekspertyzy przedmiotów spoza rejestrów, bo miliony przedmiotów mających więcej niż 25 lat też jest pod ochroną. A to uniemożliwia ich wywóz.

Zasady gry zmieni nowelizacja ustawy o ochronie zabytków. Bez przeszkód będzie można wywozić nawet stuletnie obrazy, rzeźby, książki czy samochody. Zgoda Ministerstwa Kultury będzie potrzebna tylko na wywóz antyków wpisanych do rejestru zabytków.
- Nowelizacja chroni zabytki przed wywozem. Dobro kultury, poza tym, że ma wartość materialną, ma również wartość niematerialną - mówi Jerzy Huczkowski ze Stowarzyszenia Antykwariuszy Polskich. - Nie ma więc możliwości, żeby obraz Matejki czy innego wybitnego artysty został wywieziony.

Czy nowelizacja ogołoci rynek sztuki z zabytków? Zdaniem Piotra Ogrodzkiego, dyrektora Ośrodka Ochrony Zbiorów Publicznych, zmiana przyniesie korzyści. Upodobni nasze przepisy do obowiązujących w innych krajach i ułatwi handel pamiątkami z przeszłości. Próg wieku i cen zabytków w nowelizacji ustawy zostały tak dobrane, by rzeczywiście chronić najbardziej wartościowe przedmioty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni