18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Wspólnie jest korzystniej

Mariusz Urbanke
PIOTR KAMIONKA
Wspólne opodatkowanie małżonków polega na zsumowaniu ich dochodów, podzieleniu tak ustalonej podstawy opodatkowania na pół i obliczeniu od tej połowy podatku według skali określonej w ustawie. - Tak obliczony podatek mnoży się razy dwa, a wynik stanowi podatek należny od obojga małżonków - wyjaśnia Joanna Krzyżanowska-Byrczek z Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach.

Warunki, które należy spełnić, by skorzystać z tego uprawnienia są następujące:

- pisemne wyrażenie zgody przez oboje małżonków na skorzystanie z prawa do wspólnego rozliczenia (wniosek składany jest w zeznaniu rocznym poprzez zakreślenie odpowiedniego pola i złożenie podpisów),

- podleganie nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu - czyli posiadanie w Polsce miejsca zamieszkania. Poczynając od rozliczenia podatkowego za 2008 r. ze wspólnego opodatkowania mogą również korzystać małżonkowie, gdy jeden z nich lub oboje mieli dla celów podatkowych miejsce zamieszkania w innym niż Polska państwie UE, państwie należącym do EOG albo w Szwajcarii - po spełnieniu warunku uzyskania podlegających opodatkowaniu w Polsce przychodów w wysokości stanowiącej łącznie co najmniej 75 proc. całkowitego przychodu osiągniętego przez małżonków, udokumentowania certyfikatem rezydencji miejsce zamieszkania dla celów podatkowych oraz istnienia podstawy prawnej (wynikającej np. z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania) do uzyskania przez polski organ podatkowy informacji od organu podatkowego państwa, w którym osoba fizyczna ma miejsce zamieszkania dla celów podatkowych,

- pomiędzy małżonkami istniała przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa,

- małżonkowie pozostawali w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy,

- żaden z małżonków nie wybrał opodatkowania np. od dochodów z działalności gospodarczej jednolitą stawką 19 proc., lub w sposób zryczałtowany (wyłączenia te nie dotyczą osób, które opodatkowują w formie ryczałtu jedynie przychody osiągnięte z tytułu umowy najmu, dzierżawy itp., jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej).

Prawo do wspólnego opodatkowania małżonków zostało zachowane także w przypadku śmierci współmałżonka w trakcie roku podatkowego.

Wspólnym rozliczeniem objęty jest zarówno ten podatnik, który pozostawał w związku małżeńskim od pierwszego dnia roku podatkowego i owdowiał w trakcie roku podatkowego, jak również ten, który pozostawał w związku małżeńskim cały rok a jego małżonek zmarł po zakończeniu roku podatkowego lecz przed złożeniem zeznania za dany rok (między styczniem a końcem kwietnia). W takim przypadku wniosek o łączne opodatkowanie dochodów składa owdowiały podatnik. Wówczas podatek za rok podatkowy ustala się tak, jakby małżonek podatnika żył, a podatnicy korzystali ze wspólnego opodatkowania.

- Należy podkreślić, że różne miejsca zamieszkania małżonków nie są przeszkodą dla ich wspólnego opodatkowania - dodaje Joanna Krzyżanowska-Byrczek. - W takim przypadku zeznanie roczne składa się do urzędu skarbowego - wskazanego we wspólnym rocznym zeznaniu - właściwego miejscowo ze względu na miejsce zamieszkania jednego z małżonków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie