18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wspólnie jest korzystniej

Mariusz Urbanke
PIOTR KAMIONKA
Wspólne opodatkowanie małżonków polega na zsumowaniu ich dochodów, podzieleniu tak ustalonej podstawy opodatkowania na pół i obliczeniu od tej połowy podatku według skali określonej w ustawie. - Tak obliczony podatek mnoży się razy dwa, a wynik stanowi podatek należny od obojga małżonków - wyjaśnia Joanna Krzyżanowska-Byrczek z Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach.

Warunki, które należy spełnić, by skorzystać z tego uprawnienia są następujące:

- pisemne wyrażenie zgody przez oboje małżonków na skorzystanie z prawa do wspólnego rozliczenia (wniosek składany jest w zeznaniu rocznym poprzez zakreślenie odpowiedniego pola i złożenie podpisów),

- podleganie nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu - czyli posiadanie w Polsce miejsca zamieszkania. Poczynając od rozliczenia podatkowego za 2008 r. ze wspólnego opodatkowania mogą również korzystać małżonkowie, gdy jeden z nich lub oboje mieli dla celów podatkowych miejsce zamieszkania w innym niż Polska państwie UE, państwie należącym do EOG albo w Szwajcarii - po spełnieniu warunku uzyskania podlegających opodatkowaniu w Polsce przychodów w wysokości stanowiącej łącznie co najmniej 75 proc. całkowitego przychodu osiągniętego przez małżonków, udokumentowania certyfikatem rezydencji miejsce zamieszkania dla celów podatkowych oraz istnienia podstawy prawnej (wynikającej np. z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania) do uzyskania przez polski organ podatkowy informacji od organu podatkowego państwa, w którym osoba fizyczna ma miejsce zamieszkania dla celów podatkowych,

- pomiędzy małżonkami istniała przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa,

- małżonkowie pozostawali w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy,

- żaden z małżonków nie wybrał opodatkowania np. od dochodów z działalności gospodarczej jednolitą stawką 19 proc., lub w sposób zryczałtowany (wyłączenia te nie dotyczą osób, które opodatkowują w formie ryczałtu jedynie przychody osiągnięte z tytułu umowy najmu, dzierżawy itp., jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej).

Prawo do wspólnego opodatkowania małżonków zostało zachowane także w przypadku śmierci współmałżonka w trakcie roku podatkowego.

Wspólnym rozliczeniem objęty jest zarówno ten podatnik, który pozostawał w związku małżeńskim od pierwszego dnia roku podatkowego i owdowiał w trakcie roku podatkowego, jak również ten, który pozostawał w związku małżeńskim cały rok a jego małżonek zmarł po zakończeniu roku podatkowego lecz przed złożeniem zeznania za dany rok (między styczniem a końcem kwietnia). W takim przypadku wniosek o łączne opodatkowanie dochodów składa owdowiały podatnik. Wówczas podatek za rok podatkowy ustala się tak, jakby małżonek podatnika żył, a podatnicy korzystali ze wspólnego opodatkowania.

- Należy podkreślić, że różne miejsca zamieszkania małżonków nie są przeszkodą dla ich wspólnego opodatkowania - dodaje Joanna Krzyżanowska-Byrczek. - W takim przypadku zeznanie roczne składa się do urzędu skarbowego - wskazanego we wspólnym rocznym zeznaniu - właściwego miejscowo ze względu na miejsce zamieszkania jednego z małżonków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!