Współpraca międzynarodowa kołem zamachowym Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach i Tauron Lab

Materiał informacyjny FUNDACJA SOUNDSCAPE
Wyróżnij się, albo zgiń, to powszechnie znana w świecie zasada, która szczególnie zdobywa na znaczeniu w obliczu dynamicznie rozwijającego się krajobrazu technologicznego i medialnego w Polsce i za granicą.

Doskonale wiedzą o tym uczelnie, innowacyjne instytucje i przedsiębiorstwa, które, aby wyróżnić się na tle konkurencji, coraz częściej stawiają na współpracę międzynarodową. W tym kontekście świetnym przykładem jest Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach oraz mieszczące się w jej murach Laboratorium Nowych Mediów - Tauron Lab, którym zarządza fundacja Soundscape założona przez Pawła Pindura. Obu instytucjom ekspansja międzynarodowa pozwala nie tylko na poszerzenie horyzontów badawczych, przyciągnięcie studentów z najlepszych uczelni w Europie i nie tylko, ale także na zwiększenie konkurencyjności i podążanie za obowiązującymi trendami w nauce, sztuce i technologii.

Dla Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Laboratorium Nowych Mediów - Tauron Lab otwarcie się na szeroką współpracę międzynarodową otwiera drzwi do wymiany wiedzy, doświadczeń oraz najlepszych praktyk z partnerami z różnych krajów i kultur. Dzięki temu uczelnia, laboratorium oraz ich pracownicy i studenci zyskują dostęp do wielu perspektyw i rozwiązań w funkcjonowaniu, a także wykorzystywaniu na co dzień zaimplementowanych technologii audiowizualnych. To natomiast sprzyja innowacyjności oraz kreatywności w działaniach kulturalnych, badawczych, rozwojowych, które dotyczą szeroko pojętego dźwięku oraz obrazu i wykorzystaniu go w sztukach audiowizualnych. Współpraca międzynarodowa umożliwia także rozszerzenie sieci kontaktów z ekspertami i specjalistami z branży, co niejednokrotnie prowadzi do współpracy biznesowej oraz realizacji wspólnych projektów, z których może skorzystać każdy, kto chce. To sprawia, że Tauron Lab i Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach zyskują reputację jako instytucje otwarte dla każdego oraz zdolne do konkurencji na rynku europejskim. Wreszcie, dzięki wymianie zasobów ludzkich i technologicznych z partnerami zagranicznymi, obie instytucje mogą szybciej i efektywniej reagować na zmieniające się trendy oraz wyzwania w XXI wieku. Przynosi to również marketingowe korzyści dla podmiotów współpracujących, np. Miasta Katowice, które od kilku lat stawia na rozwój i promocję miasta w dziedzinie nauki i kultury.

- Współpraca międzynarodowa fundacji Soundscape, Tauron Lab i ASP w Katowicach rozwija się dynamicznie, przynosząc liczne korzyści zarówno artystom, studentom, jak i całym społecznościom akademickim. Partnerstwa z instytucjami i artystami z różnych krajów dają nie tylko nowe inspiracje i doświadczenia, ale także promują Polskę jako innowacyjne centrum kultury i sztuki - podkreśla Paweł Pindur, założyciel fundacji Soundscape i pomysłodawca Tauron Lab.

Warto jednak pamiętać, że współpraca międzynarodowa opiera się również na grantach i programach, które stanowią istotny wkład w rozwój instytucji kulturalnych i naukowych.

Nie tylko międzynarodowe targi, ale także Erasmus Plus

W 2024 roku fundacja Soundscape otrzymała na rozwój Laboratorium Tauron Lab grant Culture Moves Europe. To program mobilności realizowany w ramach programu Kreatywna Europa i nadzorowany przez Goethe-Institut. Zapewnia wsparcie finansowe artystów i specjalistów z sektora kultury, którzy we współpracy z partnerem międzynarodowym chcą przeprowadzić międzynarodowy projekt mobilności. Program wspiera działania zrównoważone i sprzyjające włączeniu społecznemu oraz zwraca szczególną uwagę na wschodzących artystów i specjalistów w dziedzinie kultury. Dzięki temu grantowi w murach laboratorium zagoszczą artyści, którzy przyjadą do Katowic na kilkumiesięczne rezydencje artystyczne, co stanowi ważny krok w rozwijaniu współpracy międzynarodowej.

Reprezentanci fundacji Soundscape wezmą również udział w Międzynarodowych Targach w Berlinie, dzięki wsparciu Centrum Rozwoju Sektorów Kreatywnych w ramach programu Rozwój Sektorów Kreatywnych, gdzie będą promować Akademię Sztuk Pięknych i Tauron Lab.

To jednak nie wszystko. Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach regularnie włącza się w udział w programie Erasmus Plus, który rokrocznie przyciąga utalentowanych studentów z całej Europy. Są oni najczęściej zainteresowani edukacją z zakresu sztuk plastycznych, na wszystkich płaszczyznach artystycznych i łączeniem ich z innymi dziedzinami sztuki np. dźwiękiem, co umożliwia Tauron Lab. Takie otwarcie na studentów i zagraniczne uczelnie stanowi istotny krok w budowaniu międzynarodowej sieci współpracy edukacyjnej i artystycznej. Dzięki temu polskie instytucje naukowe i kulturalne mają okazję wymieniać się doświadczeniami z partnerami z całej Europy, co przyczynia się do wzrostu prestiżu polskiej kultury na arenie międzynarodowej.
Warto dodać, że Laboratorium Nowych Mediów - Tauron Lab od początku istnienia zaprasza do współpracy artystów z zagranicy.
- Lista potencjalnych zainteresowanych przyjazdem do Polski cały czas się powiększa. Dbamy jednak o odpowiednią selekcję i zapraszamy artystów, którzy mogą jak najlepiej wykorzystać możliwości laboratorium i realnie przyczynić się do promocji rozwoju Akademii Sztuk Pięknych i Tauron Labu - dodaje Jakub Mokrzysiak, prezes fundacji Soundscape i dyrektor artystyczny Tauron Lab.

Współpraca i popularyzacja kultury

Kolejnym istotnym elementem rozwijania współpracy międzynarodowej są rezydencje artystyczne, w ramach których artyści z całego świata m.in. USA, Tajlandii, Indonezji czy Malezji mają okazję pracować w przestrzeniach najnowocześniejszego laboratorium nowych mediów w Polsce. Ta egzotyczna wymiana kulturowa nie tylko umożliwia artystom rozwijanie swoich prac w nowym środowisku, ale również pozwala polskim studentom i pracownikom akademickim na poznanie różnorodnych perspektyw artystycznych i technologicznych.

W przyszłości planowany jest rozwój organizacji międzynarodowych warsztatów dla studentów i słuchaczy z wykorzystaniem najnowszych technologii dźwiękowych, czy poszerzanie programu Erasmus dla studentów artystycznych, co zapowiada dalszy rozwój współpracy i wymiany międzynarodowej. Działania te nie tylko poszerzają horyzonty artystyczne i edukacyjne, ale także budują mosty między różnymi kulturami i narodami, promując dialog i wzajemne zrozumienie na arenie międzynarodowej. Wraz z rozwojem technologii, nauki i oferty kulturalnej, współpraca międzynarodowa ASP w Katowicach i Laboratorium Nowych Mediów - Tauron Lab staje się coraz ważniejszym elementem wśród globalnej społeczności artystycznej, przyczyniając się do wzrostu innowacyjności i kreatywności w dziedzinie dźwięku i sztuki. Niezaprzeczalny jest również wzrost popularności, rangi i znaczenia obu instytucji na arenie międzynarodowej.

Ich udział w międzynarodowych konferencjach, projektach badawczych i inicjatywach branżowych przyczynia się do budowania reputacji instytucji o globalnym zasięgu. Coraz większe zainteresowanie ze strony partnerów zagranicznych potwierdza ich rosnącą rolę jako kluczowego gracza na europejskiej scenie świata sztuki, technologii i mediów, który wpływa na kształtowanie przyszłości tych dynamicznych sektorów.

Ponadto fundacja Soundscape wraz z Tauron Lab koontyunułuje współpracę z Muzeum Śląskim, dzięki której w budynku Łaźni zrealizowane będą wystawy sztuki nowomedialnej z artystami międzynarodowej rangi. W planach min. Phillip Sollmann oraz Konrad Sprenger z Niemiec z pracą Modular Organ System, kolektyw AUSGANG studio stacjonujący w Bratysławie oraz Berlinie, który podczas otwarcia swojej wystawy FINAL RÆVE zaprezentuje czterogodzinny performance, w którym świat wirtualny będzie zacierał się ze światem rzeczywistym oraz Ksawery Kirklewski z wystawą, która przyleci do nas prosto z Vancouver.

Przypomnijmy: głównym celem fundacji Soundscape jest tworzenie platform współpracy środowisk twórczych oraz popularyzacja kultury. Polem zainteresowania jest dźwięk - naukowe podejście do niego, wykorzystanie go w muzyce czy sztukach wizualnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!