Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2014: Jak głosować? Wystarczy jeden krzyżyk [ZASADY GŁOSOWANIA]

Aldona Minorczyk-Cichy
infografika Tomasz Frączek / fot. Michael Cashman
Zasady głosowania w wyborach do Europarlamentu są jasne. 25 maja wyborcy otrzymają kartę do głosowania w formie broszury, zawierającej na kolejnych kartkach listy kandydatów zarejestrowane w danym okręgu wyborczym (w kolejności zgodnej z wylosowanymi numerami). Na każdej liście będzie od pięciu do dziesięciu nazwisk kandydatów. Głosować można tylko na jedną listę.

Stawiamy znak "x" w kratce z lewej strony obok nazwiska jwybranego kandydata. Postawienie znaku "x" w kratce obok nazwisk kandydatów z różnych list, lub niepostawienie znaku "x" w żadnej kratce powoduje nieważność głosu.

Prawo udziału w głosowaniu przysługuje obywatelom polskim, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 18 lat. Nie mogą głosować osoby pozbawione praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu.

Głosujemy tam, gdzie jesteśmy w rejestrze wyborców, a więc nie zawsze jest to miejsce, w którym jesteśmy zameldowani. Wyborcy, którzy w dniu wyborów będą przebywać poza miejscem zamieszkania, w tym za granicą, mają do wyboru kilka możliwości, aby oddać głos.

Do 23 maja (piątek) w swoim urzędzie gminy można odebrać zaświadczenie umożliwiające głosowanie w dowolnym miejscu w kraju, za granicą i na statku morskim. Osoba, której wydano takie zaświadczenie, zostanie skreślona ze spisu w danej gminie. Natomiast w dniu wyborów po okazaniu zaświadczenia będzie mogła oddać głos w dowolnej komisji.

Eurowybory 2014: Kandydaci do Parlamentu Europejskiego na Śląsku [PEŁNE LISTY DO PE]

Karta do głosowania to tak naprawdę broszura i kilkadziesiąt nazwisk kandydatów

Zanim wejdziemy do lokalu wyborczego i postawimy krzyżyk przy wybranym nazwisku na karcie do głosowania, przypomnijmy sobie zasady.

Karta do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego przypomina broszurę. Każdy komitet wyborczy ma swoją kartę.

Na każdej ze stron są nazwiska kandydatów - od 5 do 10. Najpierw więc musimy znaleźć komitet, na który chcemy głosować, następnie nazwisko kandydata. To może być dla niektórych osób kłopotliwe. W komisjach wywieszone są listy kandydatów, które ułatwią głosowanie.

Wyniesienie karty z lokalu wyborczego rodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa i możemy za to odpowiedzieć karnie. Taka pamiątka może drogo kosztować.
Jeżeli wyborca wynosi kartę do głosowania z lokalu, jako jeden z możliwych wariantów powstaje podejrzenie, że wynosi ją w celu odstąpienia jej innej osobie - a to jest karalne.

Karta do głosowania na pierwszej stronie będzie opatrzona pieczęciami okręgowej komisji wyborczej oraz obwodowej komisji wyborczej.

Perforacja na karcie do głosowania ma umożliwić osobom niewidomym i niedowidzącym prawidłowe nałożenie nakładki braillowskiej.

Wybory w województwie śląskim zapowiadają się niezwykle emocjonująco

Oto jakie drużyny kandydatów do Parlamentu Europejskiego wystawiły w województwie śląskim najważniejsze partie polityczne. Zapowiada się emocjonujący bój"jedynek" .To: Kutz, Buzek, Gierek, Adamek, Migalski, Korwin-Mikke, Piecha i Dąbrowa.

W całym kraju zarejestrowano 130 list i 1279 kandydatów (43 proc. to kobiety).

Najmłodszy kandydat ma 21 lat, najstarszy 89. W Śląskiem jest 2813 powszechnych obwodów do głosowania. Ponad 900 z nich jest przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Głosować można będzie w szpitalach, zakładach karnych, aresztach, domach opieki.

W województwie śląskim na 4,4 mln mieszkańców uprawnionych do głosowania jest aż 3,7 mln osób.

Państwowa Komisja Wyborcza naszemu okręgowi, czyli województwu, przyznała numer 11.

Najwięcej uprawnionych do głosowania jest w powiecie katowickim - 247 tys. mieszkańców.

W powiecie częstochowskim jest190 tys. osób, sosnowieckim175 tys., cieszyńskim 142 tys. Dla porównania w Świętochłowicach 41 tys., zaś w powiecie lędzińsko-bieruńskim 46 tys.


*Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
*Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
*Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
*Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!