MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory prezydenckie. Ogromne kolejki przed lokalami wyborczymi w woj. śląskim. Tłumnie ruszyliśmy wybrać prezydenta RP

Patryk Osadnik
Kolejka do lokalu wyborczego na os. Paderewskiego w KatowicachZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Kolejka do lokalu wyborczego na os. Paderewskiego w KatowicachZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Marzena Bugała-Azarko
Wybory prezydenckie w woj. śląskim mają bardzo wysoką frekwencję. Do godz. 12 głosowało 24,07 proc. uprawnionych, czyli 823 463 wyborców. Mieszkańcy woj. śląskiego już z samego rana tłumnie ruszyli do urn. Kolejki przed lokalami wyborczymi zaczęły ustawiać się jeszcze przed ich otwarciem, czyli godz. 7. - Chcę spędzić ten dzień z poczuciem dumy, że włączyłem się w wybory o przyszłe losy Polski - mówi Maciej z Tarnowskich Gór, który oddał swój głos jako jeden z pierwszych.

Wybory prezydenckie 2020. Kolejki przed lokalami wyborczymi

Od samego rana z różnych stron województwa śląskiego spływają do redakcji Dziennika Zachodniego informacje o ogromnych kolejkach, które ustawiły się przed lokalami wyborczymi. Wybory prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej rozpoczęły się punktualnie o godz. 7, ale wielu wyborców do głosowania gotowych było już kilkanaście minut wcześniej.

Według danych PKW frekwencja w województwie śląskim o godz. 12 wyniosła 24,07 proc., co nieznacznie odbiega od średniej krajowej. Najwięcej wyborców udało się do urn w gminie Koszarawa (34,51 proc.). Najmniej w gminie Cisna (15,54 proc.).

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

W jednej z takich kolejek w Tarnowskich Górach ustawił się Maciej Goryl. Choć pod lokalem wyborczym był jeszcze przed jego otwarciem, to przed nim stało już ponad 20 osób.

- Powodem, dla którego tak wcześnie ustawiłem się w kolejce jest fakt, że wybieram się dziś do pracy i chcę spędzić ten dzień z poczuciem dumy, że włączyłem się w wybory o przyszłe losy Polski, a mój głos może nam zapewnić bezpieczną przyszłość w kraju, gdzie chce się mieszkać i nie rządzi nim nienawiść - mówi Maciej.

Dlaczego w Śląskiem długie kolejki ustawiły się jeszcze przed otwarciem lokali wyborczych? Wydaje się, że to przede wszystkim efekt dużej mobilizacji wyborców. Poza tym, z powodu pandemii COVID-19 ograniczona jest liczba osób, które jednocześnie mogą przebywać w lokalu, dlatego spektakularne kolejki na zewnątrz będziemy obserwować zapewne do wieczora.

Przypominamy, że wybory prezydenta RP odbywają się w niedzielę, 28 czerwca. Lokale wyborcze są czynne do godz. 21.

Do głosowania w województwie śląskim uprawnionych jest ponad 3 mln 448 tys. osób. Wybory odbywają się w 2 tys. 753 obwodach.

Głosowanie w czasie pandemii COVID-19. Obowiązują zasady bezpieczeństwa

Tradycyjne głosowanie w lokalach wyborczych nie będzie się znacząco różniło od tego, do czego przyzwyczaiły nas wybory przeprowadzane w Polsce przez ostatnie dekady. Lokale będą czynne w godz. 7-21 (z możliwością przedłużenia ich otwarcia w przypadkach nadzwyczajnych).

Nowość stanowią jedynie zastosowane na terenie lokalów wyborczych obostrzenia sanitarne. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia w środku będzie mogła przebywać maksymalnie jedna osoba na cztery metry kwadratowe. Wyborcy w lokalu powinni zasłonić usta oraz nos, a na wejściu obowiązkowa będzie dezynfekcja dłoni. Zaleca się również korzystanie z własnego długopisu oraz dezynfekcję dowodu tożsamości, jeżeli będziemy musieli podać go jednemu z członków komisji wyborczej.

Członkowie komisji zostaną wyposażeni w środki ochrony osobistej, a pomiędzy stanowiskami powinna zostać zachowana odległość półtora metra. Wprowadzona zostanie też dezynfekcja klamek, uchwytów, miejsc do głosowania czy urn.

Jak oddać ważny głos? Znak "x" stawiamy na karcie do głosowania tylko jeden raz

Aby pobrać kartę do głosowania musimy się konieczne wylegitymować ważnym dokumentem tożsamości ze zdjęciem - dowodem osobistym, prawem jazdy etc.

Kiedy otrzymamy już kartę, co należy potwierdzić własnoręcznym podpisem, musimy udać się w miejsce wyznaczone do głosowania. Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała ostatecznie jedenastu kandydatów na stanowisko prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Głos ważny to taki, gdzie na karcie do głosowania wyborca postawił znak "x" tylko i wyłącznie przy nazwisku jednego kandydata.

Instrukcja głosowania przygotowana przez PKW:

Głos nieważny to taki, gdzie:

  • wyborca umieścił znaki "x" przy nazwisku więcej niż jednego kandydata
  • wyborca nie umieścił na karcie do głosowania znaku "x"

Aby wszystko było precyzyjne należy dodać, że znak "x" według obowiązującego prawa to: "co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jakie gwiazdy wystąpią w Paryżu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni