Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory prezydenckie w Marklowicach inne niż w całej Polsce. "Karty do głosowania przyszły pocztą. Tego jeszcze nie grali”

Aleksander Król
Aleksander Król
Wybory prezydenckie w Marklowicach inne niż w całej Polsce. Wybory korespondencyjne w MarklowicachZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Wybory prezydenckie w Marklowicach inne niż w całej Polsce. Wybory korespondencyjne w MarklowicachZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Aleksander Król
Wybory prezydenckie w Marklowicach są wyjątkowe. To jedyna gmina w woj. śląskim, gdzie wybory są wyłącznie korespondencyjne. Takich wyborów jeszcze nigdy nie przeżyłem. Karty do głosowania przyszły pocztą. Tego jeszcze “nie grali” – mówił nam pan Paweł, którego spotkaliśmy dziś przed obwodową komisją wyborczą nr 1 i nr 2 w Marklowicach. Przyszedł tutaj z gotowym, wypełnionym już w domu pakietem wyborczym, oddał pani z komisji i wyszedł. Marklowice, to jedyna gmina w woj. śląskim i jedna z dwóch w Polsce, gdzie obowiązuje wyłącznie głosowanie korespondencyjne.

Wybory prezydenckie w Marklowicach

Marklowice znów są słynne na całą Polskę. Kiedyś o gminie krążyły różne dowcipy, ale dziś nikt się nie śmieje. To jedyna gmina w woj. śląskim i jedna z dwóch w Polsce obok Baranowa, gdzie obowiązuje wyłącznie głosowanie korespondencyjne. To pokłosie decyzji ministra zdrowia, który zarekomendował wspomniane miejscowości do takiego głosowania, bo wskaźnik zapadalności na Covid-19 przekraczał 100 na 10000 tys. mieszkańców (do tej pory w Marklowicach potwierdzono 83 zakażenia).
ZOBACZCIE ZDJĘCIA

W Marklowicach na ulicach nie widać jednak koronawirusa. Na boisku przy szkole młodzi ludzie rozgrywają właśnie mecz piłki nożnej, w kościele, jak co niedziela wierni. I tylko wybory inne niż zazwyczaj.

- Takich wyborów jeszcze nigdy nie przeżyłem. Karty do głosowania przyszły pocztą. Tego jeszcze “nie grali” – mówił nam pan Paweł, którego spotkaliśmy dziś przed obwodową komisją wyborczą nr 1 i nr 2 w Marklowicach. Przyszedł tutaj z gotowym, wypełnionym już w domu pakietem wyborczym, oddał pani z komisji i wyszedł.

Marian Miełek, który także przyniósł dziś po godz. 10 pakiet wyborczy wypełniony w domu, śmiał się, że Marklowice są znane nie tylko na całą Polskę ale i świat. Ba! O małej gminie w pow. wodzisławskim mówią nawet w Ameryce!

- Teściowa od córki, ma brata w Stanach Zjednoczonych. Jak ogłosili te dwie gminy w Polsce, gdzie będą głosowania korespondencyjne, to dzwonił ze Stanów Zjednoczonych do teściowej od córki pytać, co się w tych Marklowicach dzieje – opowiada Marian Miełek.

Przyznaje, że wolał tradycyjne wybory.

- Wybory to święto demokracji, tradycyjnie było bardziej uroczyście. Tak to jest sztuczne- mówi.

- Poza tym zauważyłem że starsi ludzie mieli kłopot, mimo że była instrukcja dość czytelnie napisana, to i tak to pomylili. Koperty podarli, a koperty podarte to głos nieważny. Kiedyś zawsze można było dopytać czegoś pań z komisji, jak się czegoś nie wiedziało – mówi pan Marian.

Karty do głosowania dostał w piątek. Mógł zanieść już w piątek do specjalnej skrzynki pocztowej ustawionej pod urzędem gminy, ale wolał przyjść w niedzielę.

Tymczasem praca w obwodowych komisjach wre. Przewodniczący otwierają koperty dostarczone dziś przez Pocztę oraz Urząd Gminy, odczytują nazwisko, a reszta pań szuka danej osoby na liście.

- Pakiety wyborcze zostały nam doręczone przez Pocztę Polską oraz Urząd Gminy. My mamy tu około 300 z Poczty i 150 z gminy. Mieszkańcy składali te pakiety do piątku do urn wyborczych. Dodatkowo przychodzą teraz wyborcy, którzy składają pakiety wyborcze osobiście – tłumaczy Alina Knapek, przewodnicząca jednej z obwodowych komisji w Marklowicach.

Przyznaje, że wiele z tym zachodu i gdyby wybory korespondencyjne odbywały się w całej Polsce, to liczenie potrwałoby tydzień albo dłużej.

- To nie jest takie proste. Mamy trudności z odnalezieniem po nazwisku osoby, nie wiedząc gdzie mieszka, trzeba szukać – mówi Alina Knapek.

Łatwo nie jest, ale bezpieczeństwo i zdrowie - jak zauważają niektórzy - najważniejsze.

- W razie takich niebezpiecznych czasów, które nastały, jakich jeszcze nigdy nie było, dla zdrowia człowieka , by nie rozprzestrzeniać wirusa, myślę, że to dobra forma wyborów – ocenia pani Bronisława Tront, którą spotkaliśmy w lokalu wyborczym. Weszła do środka w maseczce, oddała swój pakiet wyborczy pani z komisji, która także miała zasłonięte usta i wyszła. Wszystko trwało może minutę.

Marklowice obok Baranowa w Wielkopolsce to jedna z dwóch gmin w Polsce, gdzie mieszkańcy głosują wyłącznie listownie.

Nigdy wcześniej w Polsce nie głosowano korespondencyjnie w jednej gminie na taką skalę. Pierwszą obawą był czas, a właściwie jego brak. Rekomendację wydano w piątek, a do środy mieszkańcy mieli czas, aby zgłosić zamiar głosowania. W Marklowicach obawiano się, że nie każdy na czas dowie się, że musi wyrazić chęć udziału w wyborach. Jeśli ktoś tego nie zrobił (np. zapomniał lub nie wiedział), to do jego domu pakiet wyborczy nie dotrze.

Na pakiet wyborczy składa się: koperta zwrotna, karta do głosowania, koperta, karta do głosowania, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania. Jest też instrukcja zgodnie z którą należy go wypełnić. Mieszkańcy pakiety mogli wrzucić do piątku 26 czerwca do specjalnych skrzynek Poczty Polskiej przed Urzędem Gminy (lub do skrzyni wewnątrz obiektu w godzinach pracy). W niedzielę mogą zanieść koperty do obwodowej komisji, gdzie zazwyczaj tradycyjnie głosują.

- Dokładnie 2924 mieszkańców wyraziło chęć zagłosowania w wyborach prezydenckich - wylicza Benedykt Kołodziejczyk, sekretarz Urzędu Gminy w Marklowicach.

To więcej niż wydano kart w ostatnich wyborach prezydenckich w 2015 roku. Wówczas odebrało je 2594 wyborców (39 głosów było nieważnych). Frekwencja wyniosła 60 proc. Co ważne, do osób wyrażających chęć głosowania w wyborach korespondencyjnych, należy doliczyć jeszcze 96 mieszkańców Marklowic, którzy pobrali zaświadczenie o prawie do głosowania w innym miejscu.

To oznacza, że wbrew wcześniejszym obawom nie będzie klapy frekwencyjnej, a rekord. Frekwencja może wynieść nawet 70 procent (zaliczamy do niej oddane głosy ważne i nieważne). Marklowice zamieszkuje ok. 5,5 tys. mieszkańców. W spisie wyborców jest 4268 osób.
wybory

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera