MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2020. Lokal wyborczy – jak się w nim zachować? Jak głosować w lokalu wyborczym?

Agnieszka Szmaj
Agnieszka Szmaj
Sprawdź, jakie zasady obowiązują w lokalach wyborczych.
Sprawdź, jakie zasady obowiązują w lokalach wyborczych. Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Zanim pójdziesz oddać swój głos, dowiedz się, jak zachować się w lokalu wyborczym. Czego potrzebujesz, by otrzymać kartę do głosowania? Jak oddać ważny głos w wyborach? Kto ma prawo przebywać w lokalu wyborczym w trakcie głosowania? Jakie zasady bezpieczeństwa będą obowiązywały w trakcie wyborów? Sprawdź swoje prawa i obowiązki w lokalu wyborczym.

Trwa druga tura wyborów prezydenckich. Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7 do 21 i w tym czasie będziemy mogli udać się do nich, by oddać głos na wybranego kandydata. Warto wiedzieć, jak zachować się w lokalu wyborczym i co zrobić, by oddać ważny głos.

Kto ma prawo głosować w wyborach prezydenckich?

Prawo wyborcze przysługuje wszystkim obywatelom Polski, którzy najpóźniej w dniu wyborów ukończą 18 lat oraz prawo to nie zostało im odebrane prawomocnym wyrokiem sądowym lub Trybunału Stanu i nie są ubezwłasnowolnieni.

Wybory 2020. Gdzie głosować? Znajdź swój lokal wyborczy

By głosować w wyborach prezydenckich, musisz udać się do lokalu wyborczego właściwego dla twojego miejsca pobytu, w godzinach jego otwarcia. Nie wiesz, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy? Skorzystaj z wyszukiwarki lokali wyborczych na naszej stronie lub na stronie wybory.gov.pl

Jakie dokumenty trzeba zabrać na wybory?

By otrzymać kartę do głosowania, udaj się do komisji wyborczej z dokumentem umożliwiającym potwierdzenie twojej tożsamości. Najlepiej weź dowód osobisty, a jeśli to z jakiegoś powodu niemożliwe, możesz okazać paszport, prawo jazdy albo legitymację szkolną lub studencką. Pamiętaj, że bez okazania dowodu tożsamości, komisja wyborcza nie wyda ci kart do głosowania. Nie ma możliwości, by twoją tożsamość potwierdzał np. świadek, gdy nie masz odpowiedniego dokumentu.

Jeżeli chcesz głosować poza miejscem zamieszkania i nie dopisałeś się wcześniej do spisu wyborców w miejscu, w którym będziesz przebywać w dniu głosowania, możesz udać się do dowolnego lokalu wyborczego, jeśli posiadasz zaświadczenie o prawie do głosowania wydane przez urząd gminy, w której jesteś ujęty w rejestrze wyborców.

Pamiętaj, że samo zaświadczenie o prawie do głosowania nie wystarczy – do lokalu wyborczego zawsze musisz zabrać dowód tożsamości ze zdjęciem.

Wybory 2020. Karta głosowania. Jak wygląda?

Kiedy komisja wyborcza potwierdzi twoją tożsamość i znajdzie cię w spisie wyborców, wyda ci kartę do głosowania, której odbiór potwierdzisz podpisem. W wyborach prezydenckich 2020 otrzymasz jedną kartę do głosowania.

Po odebraniu karty do głosowania od komisji, znajdź w lokalu wyborczym ustronne miejsce, które pozwoli ci w spokoju zapoznać się z jej treścią oraz oddać głos na wybranego kandydata w sposób niewidoczny dla innych.

Jak oddać ważny głos w wyborach?

W wyborach prezydenckich możesz głosować tylko na jednego kandydata, stawiając przy nazwisku jednego kandydata z wybranej listy znak „x”.

Pamiętaj, że zgodnie z przepisami znak „x” to co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki.

Twój głos będzie nieważny, jeżeli:

  • oddasz go na więcej niż jednego kandydata (postawisz „x” przy nazwiskach kilku kandydatów)
  • nie oddasz żadnego głosu (nie postawisz znaku”x” przy żadnym kandydacie)
  • postawisz w kratce znak inny niż co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki
  • postawisz znak „x” poza kratką”

Zgodnie z przepisami, nieważne są także karty do głosowania inne niż urzędowo ustalone lub te, które nie zostały opatrzone pieczęcią obwodowej komisji wyborczej.

Zasady bezpieczeństwa w lokalu wyborczym

W rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego w lokalu wyborczym znalazły się przepisy dotyczące zarówno wyborców, jaki członków komisji wyborczych. Będziesz głosować w lokalu wyborczym? Będą cię dotyczyły następujące zasady:

  • w lokalu wyborczym w jednym czasie będzie mogła znajdować się 1 osoba na 4 m.kw. jego powierzchni (nie licząc członków komisji wyborczej);
  • przy wejściu będzie znajdował się dozownik z płynem do dezynfekcji;
  • w lokalu wyborczym należy mieć założoną maseczkę;
  • należy zachować 2m dystansu od innych osób.

Pamiętaj, że członek komisji wyborczej ma prawo poprosić cię o odsłonięcie twarzy, by potwierdzić twoją tożsamość.

Przezroczysta urna wyborcza a tajność wyborów. Wyborco, sprawdź swój obowiązek!

Od 1 lipca 2016 r. w polskich lokalach wyborczych urny wyborcze są przezroczyste. Nie stoi to jednak w sprzeczności z tajnością głosowania. To wyborca jest zobowiązany wrzucić kartę ze swoim głosem do urny w taki sposób, by zadrukowana strona była niewidoczna. By twoje głosowanie było tajne, przed wrzuceniem karty do urny, możesz zgiąć ją na pół. Urna w lokalu wyborczym musi znajdować się w miejscu widocznym i dostępnym dla wszystkich głosujących.

Kto może być w lokalu wyborczym? Obwodowa komisja wyborcza

Kogo możesz spotkać w lokalu wyborczym? Oprócz innych głosujących, w lokalu wyborczym na pewno spotkasz obwodową komisję wyborczą. Jej zadaniem jest potwierdzanie tożsamości wyborców i wydawanie kart głosowania.

Dodatkowo przewodniczący komisji czuwa nad porządkiem i spokoju w lokalu wyborczym i zapewnieniem tajności głosowania. Ma on prawo wyprosić z lokalu wyborczego osoby, które naruszają porządek. To do niego powinieneś też zgłosić się, jeśli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości w przebiegu głosowania – np. osobę trzecią przeszkadzającą innym wyborcom w oddawaniu głosów.

Wszyscy członkowie komisji wyborczej powinni mieć w widocznym miejscu identyfikatory z imieniem nazwiskiem i pełnioną w komisji funkcją.

Kto może być w lokalu wyborczym? Dziennikarze i obserwatorzy

Poza tym w lokalu wyborczym mogą znajdować się też:

  • obserwatorzy społeczni – są oni wyznaczani przez stowarzyszenia i fundacje zarejestrowane w Polsce, które w swoich celach statutowych mają troskę o prawa obywatelskie i demokrację oraz rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Obserwator społeczny ma prawo być obecny przy wszystkich czynnościach komisji wyborczej. Może być w lokalu podczas przygotowań do głosowania, samego głosowania, a także w czasie ustalania wyników głosowania i sporządzania protokołu.
  • dziennikarze – swoją obecność powinni zgłosić przewodniczącemu komisji, okazując ważną legitymację dziennikarską lub dokument, który potwierdza reprezentowanie danej redakcji. W lokalu wyborczym nie mogą przeprowadzać wywiadów ani wykonywać czynności zakłócających porządek głosowania i naruszających przepisy prawa, zwłaszcza tych, które dotyczą tajności głosowania. Mogą natomiast wykonywać filmy i zdjęcia z przebiegu głosowania, szanując przy tym prawo do ochrony wizerunku wyborców.

Pamiętaj, że w lokalach wyborczych jest zabroniona agitacja wyborcza. Również na terenie budynku, w którym znajduje się lokal wyborczy, nie może być materiałów wyborczych. Kontrola tego jest w gestii komisji wyborczej, która ma obowiązek sprawdzić to dzień przed wyborami oraz tuż przed rozpoczęciem głosowania. W razie potrzeby komisja wyborcza sprawdza to także w trakcie głosowania. Jeśli na terenie lokalu wyborczego lub budynku, w którym się znajduje, pojawią się jakiekolwiek materiały wyborcze, komisja ma obowiązek ich usunięcia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wybory 2020. Lokal wyborczy – jak się w nim zachować? Jak głosować w lokalu wyborczym? - Portal i.pl

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni