MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Senat po stronie Ślązaków i Ślązaczek. Europoseł Kohut do prezydenta Dudy: teraz piłka po Pana stronie. Co zrobi głowa państwa? ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Izba wyższa parlamentu przyjęła w drugim czytaniu ustawę o uznaniu Ślůnskij godki za język regionalny. Za głosowało aż 57 senatorów, przeciw było 29, od głosu wstrzymało się dwóch. Teraz ustawa trafi na biuro prezydenta Andrzeja Dudy, który ma trzy tygodnie na podjęcie decyzji.
Izba wyższa parlamentu przyjęła w drugim czytaniu ustawę o uznaniu Ślůnskij godki za język regionalny. Za głosowało aż 57 senatorów, przeciw było 29, od głosu wstrzymało się dwóch. Teraz ustawa trafi na biuro prezydenta Andrzeja Dudy, który ma trzy tygodnie na podjęcie decyzji. arc, mat. prasowe
Na czwartkowym posiedzeniu Senat przyjął ustawę o uznaniu języka śląskiego za język regionalny. 9 maja za przyjęciem głosowało aż 57 parlamentarzystów. Teraz ustawa trafi na biuro prezydenta Andrzeja Dudy, który ma trzy tygodnie na podjęcie decyzji. - Uznaniem języka śląskiego Polska buduje kapitał zaufania na Śląsku. Nasz kraj po latach uznaje język swoich współobywateli i jest gotów wesprzeć śląską kulturę. Robię wszystko, by dziedzictwo naszych starek i starzików (babć i dziadków) przetrwało – mówi europoseł Łukasz Kohut z Rybnika.

Senat po stronie Ślązaków i Ślązaczek - większość za przyjęciem ustawy o j. śląskim

Izba wyższa parlamentu przyjęła w drugim czytaniu ustawę o uznaniu Ślůnskij godki za język regionalny. Za głosowało aż 57 senatorów, przeciw było 29, od głosu wstrzymało się dwóch. Teraz ustawa trafi na biuro prezydenta Andrzeja Dudy, który ma trzy tygodnie na podjęcie decyzji.

- Głowa państwa może podjąć teraz trzy decyzje: podpisać, zawetować, bądź wysłać do pseudo Trybunału Julii Przyłębskiej - czytamy w komunikacie wydanym przez biuro europosła Łukasza Kohuta w Parlamencie Europejskim.

- Panie Prezydencie, dzieli nas wiele, ale może nas połączyć śląska sprawa. Ślązacy i Ślązaczki głosowali także na Pana. W podrybnickiej wsi Gaszowice, w której Pan wygrał, prawie połowa mieszkańców zadeklarowała tożsamość śląską. Tu nie chodzi o politykę, tu chodzi o naszą, śląską kulturę, język i dziedzictwo. Proszę nie odbierać nam, Ślązakom pieniędzy, które możemy dostać z Warszawy i Brukseli na ochronę dziedzictwa naszych babć i dziadków! Proszę podpisać ustawę – zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy, Łukasz Kohut, startujący w wyborach do europarlamentu z ramienia Koalicji Obywatelskiej.

Przypomnijmy, że senackie komisje Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, Kultury i Środków Przekazu oraz Edukacji po środowym posiedzeniu wniosły o przyjęcie przez Senat ustawy o zmianie ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym bez poprawek. Za wnioskiem o przyjęcie ustawy bez poprawek głosowało 17 senatorów, siedmiu było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu.

- Język śląski powinien być uznany. Jest to kwestia tożsamości, ponieważ język jest jednym z elementów tożsamości kulturowej" - powiedziała senator-sprawozdawca Halina Bieda (KO). - Jest również nośnikiem kultury – dodała.

Zaznaczyła, że "kultura polska będzie bogatsza, pełniejsza, jeśli ustawa wejdzie w życie". "Nie należy obawiać się tego, że język śląski będzie językiem regionalnym" - podkreśliła.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO PO HOLANDII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni