Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybrali Mikołowian Roku. Siedem osób nagrodzonych ZDJĘCIA

Bartosz Wojsa
Bartosz Wojsa
Wybrali Mikołowian Roku. Siedem osób nagrodzonych
Wybrali Mikołowian Roku. Siedem osób nagrodzonych UM Mikołów
Janina Kornas, Irena Bondel, Łukasz Osmalak, dr Paweł Kojs, uczniowski klub sportowy SATORI, prof. Władysław Szymański oraz firma Lumatech. Oto osoby i firmy, które zostały laureatami nagrody Mikołowianin Roku 2017.

W sobotę, 3 lutego, w sali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mikołowie odbyła się trzecia odsłona Balu Mikołowianina, podczas którego burmistrz miasta, Stanisław Piechula, a także członkowie kapituły konkursu wręczyli tytuły Mikołowianina Roku 2017.

Spośród wielu kandydatów, wyłoniono siedmioro laureatów tytułu. Burmistrz Piechula przyznał także, dodatkowo, jedno swoje wyróżnienie.

- Tytuł Mikołowianina Roku przyznawany jest osobom lub instytucjom, które dzięki swoim osiągnięciom, działaniom czy postawie wyróżniają się w Mikołowie na niwie kulturalnej, biznesowej, społecznej czy sportowej. To również osoby czy firmy, które dzięki temu, co czynią, rozsławiają i promują nasze miasto nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami - mówi Tomasz Rogula, rzecznik mikołowskiego urzędu miasta.

Oto nagrodzeni:

Janina Kornas - Przewodnicząca Zarządu Stowarzyszenia „SILOE”

„SILOE”, czyli uzdrowienie. W swojej działalności stowarzyszenie opiera się na wolontariacie i nauce społecznej Kościoła Katolickiego. Celem działalności stowarzyszenia jest pomoc społeczna rodzinom wielodzietnym, niepełnym, borykającym się z problemami bezrobocia, ubóstwa, a pomoc ta polega na zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych w warunkach odpowiadających godności człowieka.

Pani Janina to osoba z sercem na dłoni. Jest wieloletnią, ofiarną, pełną zaangażowania i poświęcenia działaczką na rzecz mikołowskich dzieci i osób starszych. Jest także organizatorem wakacji jednego dnia dla seniora, półkolonii dla dzieci, zajęć dla dzieci, darmowych korepetycji i wielu, wielu innych przedsięwzięć. Podejmuje także szereg działań na rzecz wsparcia dla rodzin dzieci niepełnosprawnych.

Irena Bondel – założycielka i członkini zarządu Stowarzyszenia „Uśmiech”

Pani Irena bezinteresownie oddana dzieciom i młodzieży, pomysłowa, mądra, opiekuńcza. Od 25 lat prowadzi kolonie letnie i zimowe dla dzieci i młodzieży. Inicjuje współpracę z domami dziecka, Domami Pomocy Społecznej, pogotowiami opiekuńczymi, Caritas, MOPSem, parafiami katolickimi i ewangelickimi. Od wielu lat pełni funkcję koordynatora wyjazdów międzynarodowych dla dzieci i młodzieży z Ukrainy, Białorusi, Francji, Czech. Nadzoruje wszechstronną pomoc misjom afrykańskim, głównie z Kamerunu. Nadzoruje także spotkania wielkanocne i wigilijne dla 350 osób, 4 razy w roku koordynuje zbiórki żywności.

Jej motto brzmi: „Więcej szczęścia jest w dawaniu, aniżeli w braniu”.

ŁUKASZ OSMALAK

Od lat jest silnie zaangażowany w życie Mikołowa. Przygodę z wolontariatem rozpoczął jako nastolatek wspierając podopiecznych Stowarzyszenia Uśmiech. W latach 1996 – 2015 był głównym organizatorem lub współorganizatorem wielu wyjazdów dla dzieci i młodzieży m.in. na rekolekcje, kolonie z Bogiem, obozy sportowe, półkolonie czy ferie. W 2002 r. powołał do życia Biuro Świętego Mikołaja, które od tego czasu wsparło kilka tysięcy potrzebujących w Polsce i na Ukrainie.

Pan Łukasz Osmalak znany jest również wielu z Państwa jako działacz sportowy – w latach 2002 – 2004 był organizatorem halowego turnieju piłki nożnej dzikich drużyn pod patronatem Auchan. W latach 2012-2015 działał jako kierownik drużyny i trener piłki nożnej dzieci w klubie KS Kamionka. Obecnie pracuje jako trener Akademii Piłki Nożnej GKS Tychy.

Dr Paweł Kojs – dyrektor Śląskiego Ogrodu Botanicznego – Związku Stowarzyszeń

Od 2007 r. nieprzerwanie stoi na czele Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie. Od 2011 r. jest prezesem Rady Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce – najstarszej i najważniejszej organizacji skupiającej większość ogrodów botanicznych w Polsce, a także reprezentującej polskie ogrody w organizacjach międzynarodowych. Paweł Kojs jest członkiem licznych rad naukowych i społecznych przy uczelniach wyższych i instytucjach państwowych, jest inicjatorem licznych projektów krajowych i międzynarodowych. Konsekwentnie tworzy warunki do rozwoju instytucji, dzięki której Mikołów jest rozpoznawalny daleko poza granicami Śląska, a nawet kraju. Jest ambasadorem Mikołowa na arenie międzynarodowej i nieustannie podkreśla znaczenie istnienia Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie i funkcji jaką pełni w ochronie bioróżnorodności i edukacji ekologicznej.

Uczniowski Klub Sportowy SATORI

Uczniowski Klub Sportowy działa w Mikołowie od 16 lat, zrzesza 400 osób w różnym wieku. Wielu zawodników rosło i dojrzewało razem z klubem.

Pod jego egidą prowadzone są ćwiczenia ogólnorozwojowe, nauka odporności na stres, trenerzy pomagają zrozumieć i wyciągnąć wszystko to, co dobre z porażek, które są nieodłącznym elementem sportu – szczególnie sztuk walki. To podejście pomaga także młodym karatekom w osiąganiu dobrych wyników w szkole. Klub Satori organizuje także obozy letnie i zimowe oraz liczne zawody sportowe. Wyniki i osiągnięcia klubowiczów to piękna wizytówka Mikołowa w całej Polsce. Dzięki wynikom właśnie klub już kilkakrotnie dostał możliwość zorganizowania Mistrzostw Polski w karate Fudokan w Mikołowie. Kilku wychowanków otrzymało powołanie do kadry Śląska i kadry narodowej.

Prof. Władysław Szymański

Już od roku 1979 jest organistą bazyliki św. Wojciecha w Mikołowie. Swój muzyczny kunszt rozwijał zarówno na uczelniach polskich, jak i zagranicznych – w tym w Belgii czy Austrii. Od roku 1985 był wykładowcą Akademii Muzycznej w Katowicach, w latach 2008 – 2016 był dziekanem Wydziału Wokalno-Instrumentalnego Akademii, a od września 20016r. sprawuje funkcję jej Rektora. Odznaczony brązową odznaką Gloria Artis.

Występował z licznymi koncertami w Austrii, Czechach, Belgii, Danii, Finlandii, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Norwegii, Sowacji, Szwajcarii, Szwecji, Włoszech – rozsławiając w ten sposób także Mikołów. Nagrywał dla radia i telewizji, nagrał także 3 płyty CD za zabytkowych XIX wiecznych organach bazyliki św. Wojciecha w Mikołowie.

Jest autorem wielu publikacji naukowych na temat organów i muzyki organowej. Wielokrotnie wygłaszał odczyty i wykłady na renomowanych konferencjach muzykologicznych. Jest jurorem w konkursach organowych i kompozytorskich.Pan Władysław Szymański jest jednym z inicjatorów i dyrektorem artystycznym Mikołowskich Dni Muzyki odbywających się od 1991 r.

Firma Lumatech Sp. z o.o.

Firma Lumatech, marka Proform, jest wiodącą w Polsce, podbijającą rynki europejskie firmą produkującą fronty meblowe oraz panele dekoracyjne.

Świadczy o tym m.in. przynależność do elitarnego grona Gazel Biznesu – grupy najdynamiczniej rozwijających się małych i średnich firm. Tytuł Gazela Biznesu to znak rozpoznawczy firm dobrze zarządzanych, uczciwych i cieszących się dobrą kondycją finansową. Firma prężnie działa również w dziedzinie Społecznej Odpowiedzialności Biznesu wspierając wiele inicjatyw lokalnych (m.in. WOŚP w Mikołowie, Rajd Mikołowski, Mikołowski Bieg Uliczny, Hołda Race, Akcję Aktywację, itp.) oraz aktywnie działając na rzecz sportowego rozwoju swych pracowników, stwarzając im do tego warunki. Za tę działalność na rzecz miasta i mieszkańców serdecznie dziś dziękujemy!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!