Wycinki drzew przy Parku Śląskim uda się uniknąć? Propozycje: wykup działki iutworzenie parku kulturowego OŚWIADCZENIE MARSZAŁKA

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Zaktualizowano 
Wizualizacja osiedla planowanego przez spółkę Green Park Silesia GPS
Właściciel działki przy Parku Śląskim, spółka Green Park Silesia, otrzymał od Urzędu Miasta w Chorzowie zezwolenie na wycinkę ponad 1300 drzew. W związku z decyzją chorzowskich urzędników, Zarząd Województwa Śląskiego, wydał oświadczenie w tej sprawie. Dzisiaj, 11 lipca, Marcin Michalik, wiceprezydent Chorzowa odbił piłeczkę i zaproponował dwa rozwiązania problemu. Jednym z nich jest odkupienie tej konkretnej działki przez spółkę Parku Śląskiego lub samorząd województwa śląskiego. - Liczymy na otrzeźwienie władz Chorzowa w myśleniu o Parku Śląskim, gdyż to one mają kompetencje w uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego i innych ważnych dokumentów - komentuje Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Wycinka drzew przy Parku Śląskim. Można temu zapobiec?

Urząd Miasta w Chorzowie w środę, 26 czerwca, zakończył postępowanie dotyczące wniosku spółki Green Park Silesia o pozwolenie na wycinkę drzew.

Dotyczy to działki po dawnym Ośrodku Postępu Technicznego, tuż przy Parku Śląskim. Teren ten historycznie wchodził w skład Parku Śląskiego.

Zobaczcie zdjęcia:

Przypomnijmy, że 7 marca spółka dostarczyła do urzędu dokumenty wraz z planem zakładającym budowę pawilonów handlowych. Ostatecznie, Urząd Miasta w Chorzowie, wydał zgodę na wycinkę wraz z nakazem nasadzeń zastępczych w takiej samej liczbie. To, by oznaczało, że spółka jest zobowiązana do nasadzenia na swojej działce m.in. takich drzew jak klony, brzozy i lipy.

CZYTAJCIE TEŻ:
Chorzowska masakra piłą mechaniczną. Deweloper Green Park Silesia wytnie 1327 drzew na działce przy Parku Śląskim
Zarząd Województwa Śląskiego przeciwko wycince drzew w Parku Śląskim
Krupa: Moja oferta przejęcia Parku Śląskiego jest wciąż aktualna. @Zachodni Gości prezydenta Katowic

Wczoraj, 10 lipca, w tej sprawie swoje oświadczenie wydał Zarząd Województwa Śląskiego, który jest przeciwny wycięciu ponad 1300 drzew przy Parku Śląskim. W oświadczeniu zaznaczono, że zarząd nie ma jednak formalnego prawa zaskarżyć decyzji prezydenta Chorzowa, Andrzeja Kotali.

"Wyrażamy swój stanowczy sprzeciw wobec takiego postępowania i wydawania decyzji administracyjnych, pozwalających na wycięcie bogatego i różnorodnego zasobu, jakim jest zalesiony teren przyległy do Parku Śląskiego" - tak brzmiał fragment oświadczenia Zarządu Województwa Śląskiego.

Propozycja Miasta Chorzowa. Park kulturowy i zakup działki

Dzisiaj, 11 lipca, Marcin Michalik, wiceprezydent Chorzowa zaproponował dwa rozwiązania tego problemu. Zaznaczył też, że miasto rzeczywiście wydało decyzję administracyjną dotyczącą zezwolenia na wycinkę drzew na wspomnianej działce, ale decyzja ta nie jest prawomocna i można się od niej odwołać.

- Każdy ma prawo złożyć wniosek o wycinkę drzew na swojej działce i zgodnie z prawem, jeżeli wniosek spełnia warunki ustawowe, otrzymać także decyzję pozytywną. Mamy obowiązek wydania takiej decyzji, tak jak nie możemy odmówić rejestracji samochodu, tylko dlatego, że w Chorzowie są korki - podkreśla Marcin Michalik, wiceprezydent Chorzowa.

Wiceprezydent Michalik podkreślił, że nie rozwiązuje to problemów społecznych i ekologicznych. Podkreślił jednak, że zgoda miasta zawiera wątek ekologiczny, czyli zapis o obowiązku nasadzeń zastępczych w takiej samej liczbie. Mówił także, że otrzymał oświadczenie Zarządu Województwa Śląskiego oraz wniosek Zarządu Parku Śląskiego, ale prawo nie pozwala urzędnikom na podjęcie innej decyzji. Dlatego dzisiaj, 11 lipca, przedstawił dwa pomysłu dotyczące tej spornej kwestii.

- Będziemy starali się o spotkanie, w przyszłym tygodniu, z marszałkiem województwa śląskiego. Zapraszamy także marszałka do Urzędu Miasta w Chorzowie, byśmy mogli przedstawić nasze dwa pomysły. Pierwszy to trwałe zabezpieczenie tego terenu poprzez kupno tej działki przez spółkę Parku Śląskiego lub samorząd województwa śląskiego. Konsekwencją tego byłoby włączenie tego terenu w obręb Parku Śląskiego. Najlepszym rozwiązaniem byłoby właśnie wykupienie tej działki od prywatnej spółki - mówi Marcin Michalik, wiceprezydent Chorzowa.

- Inne rozwiązanie, które pozwoliłoby zabezpieczyć cały teren Parku Śląskiego, przed działaniami, które są niezgodne z ideą funkcjonowania parku, niezależnie od tego kto jest marszałkiem lub prezydentem miasta, to utworzenie parku kulturowego. Takie rozwiązania funkcjonują np. w Krakowie (Stare Miasto), Łodzi (ul. Piotrowska) oraz Tarnowskich Górach (zabytkowa hałda) - dodaje wiceprezydent Michalik.

Wiceprezydent Chorzowa zaproponował kupno działki, jednak podkreślił, że samego miasta na taki zakup nie stać. Dodajmy, że było też inne rozwiązanie tego problemu. Związane ono było z tym, żeby chorzowscy radni przegłosowali zmianę zapisów Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.

Nie przegapcie

Zgodnie z dokumentem od 2004 roku jest to teren przeznaczony pod usługi, handel i wystawiennictwo - plan od 15 lat zezwala więc na tego typu inwestycje, jakie proponuje właściciel działki - spółka Green Park Silesia.

- Można było to zmienić, jednak nie ma zwyczaju, by miasto zmieniało plan prywatnych terenów, bez wniosków. Przez te lata nikt takiego wniosku do nas nie złożył. Żaden właściciel terenu, nie zwrócił się do nas z takim wnioskiem - mówi Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa.

Działka nigdy nie była własnością miasta Chorzów - w 2017 roku Skarb Państwa sprzedał ją prywatnej spółce. Wiceprezydent Michalik wyjaśnił podczas konferencji prasowej, że kwestia sprzedaży była sugerowana przez ówczesnego wojewodę śląskiego. I za jego zgodą działka ta została sprzedana.

Urząd Marszałkowski: ta propozycja jest niepoważna

Poprosiliśmy o ocenę propozycji Marcina Michalika, zastępcy prezydenta Chorzowa, przez marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego. Dostaliśmy odpowiedź. Marszałek podkreśla, że ta propozycja jest niepoważna.

- Propozycję wiceprezydenta Michalika formułowaną na konferencji prasowej traktuję jako niepoważną. Jest to próba zażegnania kryzysu wizerunkowego władz Chorzowa, który same stworzyły. Przykre jest to, że prezydent dopiero teraz formułuje jakiekolwiek wnioski w tej sprawie. Myślę, że pan wiceprezydent powinien swoją ofertę złożyć deweloperowi.

Jeżeli miasto Chorzów proponuje stworzenie w tym miejscy parku kulturowego i utrzymanie pięknej zieleni to jesteśmy jak najbardziej „za”.

Przypomnę panu wiceprezydentowi, że województwo śląskie utrzymuje i finansuje wiele instytucji na terenie miasta Chorzowa, m.in. Ogród Zoologiczny, Skansen, Planetarium, Stadion Śląski czy Teatr Rozrywki i utrzymuje Park Śląski. W tej sprawie liczą się czyny i fakty a nie deklaracje. Fakty zaś są takie, że to władze Chorzowa wydały zgodę na wycinkę ponad 1300 drzew nie pod działania szeroko pojętego interesu publicznego, lecz pod potrzeby prywatnego inwestora.

Właśnie po to z mojej inicjatywy odbył się Okrągły Stół Parku Śląskiego, by samorządy zrozumiały idee ochrony Parku na mapie Śląska. Obecnie województwo śląskie inwestuje w Park Śląski prawie 400 mln złotych w różnych projektach. Liczymy więc na otrzeźwienie władz Chorzowa w myśleniu o Parku Śląskim, gdyż to one mają kompetencje w uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego i innych ważnych dokumentów. Pragnę podkreślić, że Chorzów to bardzo ciekawe miasto i wspaniali mieszkańcy na terenie którego znajduje się mnóstwo ważnych instytucji i myślę, że to ostatni moment, by wycofać się ze złych decyzji - komentuje Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Zobaczcie koniecznie

Jarosław Kaczyński w Katowicach o nowych wyzwaniach polityki społecznej

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 8

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-07-12T09:01:12 02:00, Gość:

Chełstowski nie był wtedy marszałkiem. Rządził Saługa z PO

To jest prawda, tylko pytanie, czemu Wojewoda z PiS sprzedał tę działkę, a teraz Marszałek z PiS ma pretensje do Miasta, chyba coś tu nie gra. I pytanie bonus, czy w 2017 Marszałek z PO sprzeciwiał się tej sprzedaży? Ja tu niestety widzę rozgrywkę polityczną miedzy PO i PiS, natomiast kwestia parku jest dla nich drugorzędna.

m
mat

Unikajcie przebywania w okolicy Stadionu Slaskiego. Jest tam wyższa niż stadion wieża,na której znajduje się duża ilość nadajników telefonii i czort wie co jeszcze. Okoliczni mieszkancy przerazeni plaga smierci w wyniku nowotworow uzyskali w UM Chorzow informacje, ze w obrebie 70m wieza emituje promieniowanie wyzsze niz polska norma okresla jako maksymalne. Info podal naczelnik wydzialu budownictwa w Chorzowie. Ten sam,ktory wydal zgode na jej budowe a na pytanie mieszkańca: co pan wie nt. promieniowania jonizującego i niejonizującego powiedział, że jest tak mądry, że już żadnych książek czytać nie musi i że ma tak samo mądrych doradców. Ciekawe co to za doradcy? Kto jest ich rzeczywistym pracodawcą? To jest mega patologia. Przebywanie w tamtym rejonie jest wiec niebezpieczne dla zdrowia i zycia. Prokuratorze jeśli to przeczytałeś to jesteś zobligowany do zajęcia się sprawą. W bloku przy ulicy Ułańskiej 16 ludzi padają jak muchy z powodu nowotworów. Scenariusz jest zawsze ten sam: wiek 40-60 lat. Bóle, szpital, kilka dni w szpitalu, brak możliwości pomocy ze strony medycyny konwencjonalnej, śmierć.

G
Gość
2019-07-11T15:03:05 02:00, Gość:

A to ciekawostka. Zarząd Województwa Śląskiego z Marszałkiem Chełstowskim na czele (PIS) wyraził... a jakże, sprzeciw wobec wycinki drzew w sąsiedztwie Parku Ślaskiego. A jak jego kolega partyjny w imieniu Skarbu Państwa - niejaki Wieczorek (Wojewoda Ślaski z PIS) w 2017 r. sprzedawał działkę developerowi Silesia Green Park pod developerkę, to pan Marszałek wówczas nie wyrażał żadnego sprzeciwu. Co też to może znaczyć... czyżby hipokryzję ?

Chełstowski nie był wtedy marszałkiem. Rządził Saługa z PO

P
Pytlok

Mosz recht Prus tam ino ul Wolności i pod estakda koło keryj stoi ratusz jest zrobione reszta to dziura na dziurze czy to chodnik czy ulica i to we wszystkich dzielnicach to je efekt ciągłych rządów PO i ludzi kerzy ich wybierają jeden smród.

P
Prus

A potem wyłożą ten teren chińskimi bloczkami z betonu. Tak jak ten ich śmieszny rynek, lub plac apelowy pod estakadą - jak kto woli. Chorzowianie nie mają ani klasy, ani gustu, a rządzą nimi kretyn.

G
Gość
2019-07-11T15:51:53 02:00, Gość:

Wycinka drzew to kwestia wtórna i ma na celu zaciemnienie obrazu - kto sprzedał działkę? Nazwiska proszę. Jeśli by nie sprzedał to nikt by nie wycinał.

Działkę sprzedał Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek z PIS. Tutaj jest do niego e-mail i telefon. Można napisać / zadzwonić i powiedzieć co się o nim myśli.

tel.: (32) 256 38 57 wew 202

wojewoda@katowice.uw.gov.pl

Nie ma za co.

G
Gość

Wycinka drzew to kwestia wtórna i ma na celu zaciemnienie obrazu - kto sprzedał działkę? Nazwiska proszę. Jeśli by nie sprzedał to nikt by nie wycinał.

G
Gość

A to ciekawostka. Zarząd Województwa Śląskiego z Marszałkiem Chełstowskim na czele (PIS) wyraził... a jakże, sprzeciw wobec wycinki drzew w sąsiedztwie Parku Ślaskiego. A jak jego kolega partyjny w imieniu Skarbu Państwa - niejaki Wieczorek (Wojewoda Ślaski z PIS) w 2017 r. sprzedawał działkę developerowi Silesia Green Park pod developerkę, to pan Marszałek wówczas nie wyrażał żadnego sprzeciwu. Co też to może znaczyć... czyżby hipokryzję ?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3