Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowa akcja IPN-u. Plakaty dostępne do wyczerpania zapasów

OPRAC.:
Julia Muc
Julia Muc
Gen. bryg. Mikołaj Bołtuć (1893-1939). Plakat w Galerii Bohaterów Kampanii Wrześniowej 1939 r. dostępny w częstochowskim Przystanku Historia IPN
Gen. bryg. Mikołaj Bołtuć (1893-1939). Plakat w Galerii Bohaterów Kampanii Wrześniowej 1939 r. dostępny w częstochowskim Przystanku Historia IPN Materiały prasowe/IPN
Z okazji 85. rocznicy awansu Mikołaja Bołtucia na stopień generała brygady oraz 130. rocznicy jego urodzin, Przystanek Historia zaprasza na wyjątkową wystawę. W ramach serii "Galeria Bohaterów Kampanii Wrześniowej 1939 r." będzie można zobaczyć plakaty poświęcone tej wybitnej postaci. Nie przegap okazji, oferta ważna do wyczerpania nakładu!

Spis treści

Mikołaj Bołtuć

Generał brygady; pełnił liczne funkcje sztabowe i dowódcze w Wojsku Polskim i Korpusie Ochrony Pogranicza; propagator automobilizmu; odznaczony wieloma polskimi i zagranicznymi odznaczeniami; w 1939 r. dowódca Grupy Operacyjnej „Wschód” wchodzącej w skład Armii „Pomorze”.

Heroiczne czyny zwykłego człowieka

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, wraz z 4 Dywizją Strzelców Polskich powrócił do kraju, gdzie m.in. od lipca 1920 r. dowodził 31 Pułkiem Strzelców Kaniowskich z którym wsławił się heroiczną obroną Zamościa przed 1 Armią Konną Siemiona Budionnego. Za męstwo na polu walki został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari oraz Krzyżem Walecznych czterokrotnie. W kolejnych latach pełnił funkcje sztabowe w Ścisłej Radzie Wojennej i Generalnym Inspektoracie Sił Zbrojnych. W 1927 r. został przeniesiony do Korpusu Ochrony Pogranicza, gdzie m.in. w stopniu pułkownika dyplomowanego dowodził Brygadą KOP „Grodno”. Od 1930 r. pełnił funkcję dowódcy Piechoty Dywizyjnej 19 Dywizji Piechoty, a od 1937 r. dowódcy 4 Dywizji Piechoty. W październiku 1938 r. dowodząc kombinowaną dywizją pomorsko-poznańską wziął udział w operacji zaolziańskiej. W marcu 1939 r. został awansowany do stopnia generała brygady.

Wybitny generał i dowódca

W sierpniu 1939 r. został mianowany dowódcą Grupy Operacyjnej „Wschód” (4 i 16 Dywizja Piechoty) wchodzącej w skład Armii „Pomorze”. Dowodząc podległymi sobie dywizjami, w pierwszych dniach września 1939 r. stoczył z Niemcami krwawą bitwę pod Grudziądzem (nad rzeką Osą), zadając nieprzyjacielowi ciężkie straty w walkach w rejonie Mełna i Gruty. W czasie bitwy nad Bzurą oddziały gen. Bołtucia odbiły z rąk niemieckich Łowicz. 22 września podczas próby przebicia się do Warszawy, generał poległ w boju pod Łomiankami, osobiście prowadząc swoich żołnierzy do ataku na bagnety. W czasie działań wojennych w 1939 r. gen. Bołtuć wykazał się wybitnym talentem dowódczym, charakteryzującym się śmiałością decyzji i inicjatywą, a także niezwykłą energią i osobistym męstwem na polu walki, za co został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Złotym Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Wyjątkowa pamiątka

Plakat poświęcony gen. Bołtuciowi jest drugim z serii „Galeria Bohaterów Kampanii Wrześniowej 1939 r.”, w ramach której prezentujemy nie tylko sylwetki wybitnych dowódców wyższego szczebla, ale także bohaterów szerzej nieznanych społeczeństwu, z których niejeden przelał własną krew walcząc w obronie ojczyzny najpierw z najeźdźcą niemieckim, a potem także z sowieckim. Wielu z nich za wybitne dowodzenie lub męstwo na polu walki zostało odznaczonych najwyższymi polskimi odznaczeniami wojskowymi.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera