Wyjątkowy piknik historyczny w Rybniku uczci setną rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego

Piotr Chrobok
Wyjątkowym historycznym piknikiem Rybnik uczci setną rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego.
Wyjątkowym historycznym piknikiem Rybnik uczci setną rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego. arc.
Udostępnij:
Wyjątkowy piknik historyczny specjalnie przygotowany na wyjątkową, setną rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego odbędzie się w Rybniku. Uroczystości zaplanowano na 16 sierpnia, dokładnie w rocznicę zrywu powstańców.

Oficjalne obchody tej wyjątkowej rocznicy rozpoczną się już z samego rana na cmentarzu komunalnym w Rybniku. O godzinie 9:00 odbędzie się tam modlitwa za poległych i zmarłych uczestników Powstania, wraz z wystąpieniem prezydenta i dra Dawida Kellera. Następnie, o 10:10, w kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej, także w intencji powstańców odprawiona zostanie msza święta, po której, o 12:00 na kampusie złożony zostanie meldunek gotowości do rozpoczęcia uroczystości.

W następnej części, obchody będą się odbywać na kampusie. Od 12:45 do 17:00 działać będą stanowiska warsztatowe dla dzieci związane z powstaniami i Śląskiem. Coś dla siebie znajdą także dorośli, dla których przewidziano stanowiska grup rekonstrukcyjnych. Ponadto, odbywać się będą spektakle plenerowe, także z udziałem rekonstruktorów.

Oprócz oficjalnych obchodów, setną rocznicę Powstania świętować będzie można również na sportowo. O godzinie 10:00 z kampusu wyruszy Rybnicki Rajd Rowerowy "Śladami Powstań Śląskich", który poprowadzi dzielnicami miasta.

Setna rocznica wybuchu I Powstania Śląskiego - obchody w Rybniku PROGRAM:

Oficjalne uroczystości:

9:00 -Cmentarz Komunalny
modlitwa za poległych i zmarłych uczestników Powstania, wystąpienie Prezydenta Miasta Rybnika, wystąpienie dra Dawida Kellera poświęcone Alfonsowi Zgrzebniokowi i przebiegowi powstania w mieście, złożenie kwiatów pod obeliskiem oraz na mogile dowódców powstańczych, wymarsz na mszę św. do kościoła Matki Boskiej Bolesnej,

10:10 - Kościół Matki Boskiej Bolesnej
Msza święta w intencji powstańców śląskich z udziałem chóru.

12:00 – Kampus, ul. Rudzka 13
złożenie meldunku o gotowości do rozpoczęcia uroczystości, podniesienie flagi, odegranie hymnu RP, przywitanie gości, wręczenie wyróżnień, przemówienia okolicznościowe, namioty promocyjne WKU w Rybniku (6 batalion powietrznodesantowy, 5 Pułk Chemiczny). Część oficjalną zakończy pokaz musztry paradnej.

Piknik historyczny:

12.45 - 17:00:
Stanowiska warsztatowe dla dzieci związane z powstaniami i Śląskiem:

Śląsko Bajarka - bo „…pod śląską ziemiom czorny wongiel, nad śląską ziemiom - czorny blues…” Skond sie u nos wzion? Kto go śpiywo? Czy to je gańba, czy duma nucić w niebieskiej skali co niekere pieśńiczki? Czy Skarbek zno sie na bluesie? Na te i inne pytania spróbują odpowiedzieć muzycznie, przy pomocy wiolonczeli i kontrabasu, zakorzenieni w śląskich berach - Dominika i Rafał Kierpiec.

Warsztaty starego rzemiosła - podczas których najmłodsi i nie tylko będą mogli wykonać kotyliony, flagi, a także proce i własne powstańcze puzzle, ale także sprawdzić jak się szkubie pierze czy depcze kapusta.

Retro Atelier – gdzie będzie można wykonać pamiątkowe zdjęcie stylizowane na fotografie z początku XX-wieku.

Bery i bojki dla dzieci w wykonaniu Teatru Lalek Marka Żyły - zabawne „Bery o powstaniach” nawiązujące do polskiej i niemieckiej propagandy okresu plebiscytowego. Zobaczycie dlaczego w Polsce będzie Wam lepiej niż w Niemczech lub odwrotnie.

13:00 – 13:40:
Spektakl „Za mało na wojnę, za dużo na pokój”
Widowisko plenerowe z udziałem grup rekonstrukcyjnych i pirotechniki, opowiadające o trzech powstaniach śląskich widzianych przez pryzmat losów dwóch, śląskich rodzin, których te tragiczne wydarzenia ustawiły po przeciwnych stronach barykady.

12:00 – 17:00:
Stanowiska grup rekonstrukcyjnych:

Stanowisko „Grenzszucu”
Stanowisko „Powstańcy”
Stanowisko „Wojsk alianckich”
Stanowisko „Rowery Zabytkowe”
Stanowisko „Wojna obronna 1939”

Na poszczególnych stanowiskach będzie można zobaczyć umundurowanie, broń i dziedzictwo materialne tamtych czasów. Na licznych stanowiskach i dioramach będzie można zobaczyć umundurowanie, militaria oraz dziedzictwo materialne okresu Powstań Śląskich, a także dowiedzieć się czym był Grenzschutz i Selbchutz oraz z jakich krajów pochodziły wojska rozjemcze. Grupa Rowery Zabytkowe Zabrze - "Radfahrtruppe" zaprezentuje Policję Województwa Śląskiego z lat 1922-1939 oraz pokaże rowery z pierwszej połowy XX wieku. Swoje niesamowite zbiory dotyczące uzbrojenia legionowego zaprezentuje również rotmistrz Jasnogórskiego Korpusu Oficerskiego Krzysztof Banaś. Stanowisko Muzeum Wojny Obronnej Rybnik'39 pokaże pamiątki po żołnierzach Wojska Polskiego okresu międzywojennego II RP, a Stowarzyszenie Task Force 13 Scorpion umożliwi zobaczenie wojskowych samochodów, przymierzenie mundurów, oraz sprawdzenie swojego oka na przygotowanej z myślą o najmłodszych strzelnicy. Swoje stanowiska pokażą również jednostki wojskowe. Całemu wydarzeniu będzie towarzyszyć wystawa plenerowa z Muzeum Czynu Powstańczego na Górze Św. Anny.

Rowerem śladem powstań śląskich:
10:00-18:00

Trasa rajdu:
Start – Kampus, – pomnik Powstańców Śląskich, Rybnik – liceum Powstańców Śląskich, Paruszowiec – Huta Silesia, Ligota Rybnicka, Gotartowice – Stary Dwór, Boguszowice Stare – cmentarz – harcówka, Chwałowice – pomnik, Niedobczyce – kopalnia Rymer, Zebrzydowice – most kolejowy, - Rynek, – meta - Kampus.

Q&A z Robertem Kubicą

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
ana od zadku
A tyn obrozek z tymi kowbojami to skond ????z Texasu ?????
Dodaj ogłoszenie