MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wylewka samopoziomująca – sprawdź, kiedy i gdzie musisz ją zastosować. Dowiedz się, ile kosztuje posadzka samopoziomująca

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wylewka samopoziomująca to rodzaj mieszanki budowlanej, która stosowana jest do wyrównywania i wygładzania podłóg przed montażem wykończenia podłoża. Wyjaśniam, jakie są rodzaje posadzki samopoziomujące i ile schnie. Dowiedz się, jak dobrać wylewkę i ile kosztuje.

Spis treści

Wylewka samopoziomująca – kiedy się ją stosuje?

Wylewka samopoziomująca ma postać płynnej masy, która łatwo się rozprowadza, tworząc gładką i równą powierzchnię. Gdy wyschnie, można na niej układać panele lub płytki ceramiczne. Samopoziomująca wylewka może być stosowana na różnego rodzaju podłożu, takim jak beton, jastrych cementowy lub anhydrytowy. W niektórych przypadkach posadzka samopoziomująca może być używana do poprawy izolacji termicznej lub akustycznej podłogi poprzez zastosowanie odpowiednich dodatków.

poziomowanie mieszanką podłóg cementowych
Wylewka samopoziomująca jest niezbędna wszędzie tam, gdzie podłoże jest nierówne. Jest to szczególnie istotne przy układaniu paneli winylowych. 123RF/salamatik

Posadzka samopoziomująca – rodzaje

Podział wylewek samopoziomujących opiera się głównie na trzech kryteriach:
1. Grubość warstwy wylewki samopoziomującej:

  • wylewka cienkowarstwowa – służy do wyrównania podłoża, ma grubość od 2 do nawet 50 mm,
  • wylewka grubowarstwowa – może pełnić zarówno funkcję wyrównawczą, jak i stanowić samodzielny podkład podłogowy, o grubości nawet do 10 cm.

2. Szybkość wiązania wylewki samopoziomującej:

  • wylewka szybkowiążące – umożliwia rozpoczęcie dalszych prac, takich jak układanie płytek ceramicznych, już następnego dnia po wylaniu,
  • wylewka o standardowym czasie wiązania – pozwala na chodzenie po podłodze po kilku do kilkunastu godzinach od zastosowania, ale dalsze prace wykończeniowe można prowadzić dopiero po ostatecznym wyschnięciu, co może trwać nawet kilka tygodni, w zależności od grubości warstwy i typu wylewki.

3. Rodzaj spoiwa:

  • wylewka anhydrytowa – jako spoiwo wykorzystuje anhydryt; może mieć różną grubość warstw, cechuje się niską kurczliwością podczas wiązania. Zalecana jest przede wszystkim w budownictwie mieszkaniowym i przy ogrzewaniu podłogowym, ze względu na dobrą przewodność cieplną. Nie powinno się jej za to stosować w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, np. w kuchniach lub łazienkach.
  • wylewka cementowa – oparta jest na cementowym spoiwie, cechuje ją szybkie schnięcie, wysoka wytrzymałość i odporność na obciążenia. Nadaje się do różnych typów pomieszczeń, włączając w to pomieszczenia o podwyższonej wilgotności, takie jak łazienki czy pralnie.
wylewanie na podłogę wylewki
Zaprawę należy wylewać na podłoże w pasmach o szerokości 30-40 centymetrów. Kolejne porcje zaprawy należy przygotować i wylewać tak szybko, aby mogły się połączyć, zanim zaczną tężnieć. 123RF/salamatik

Wylewka samopoziomująca na zewnątrz

Jest to rodzaj posadzki samopoziomującej, która jest stosowana do równego wyrównania i wygładzenia powierzchni zewnętrznych, takich jak podjazdy, tarasy, czy chodniki. Innymi słowy, została ona dostosowana do warunków zewnętrznych.

Wylewki samopoziomujące stosowane na zewnątrz muszą być wyjątkowo trwałe, aby wytrzymać obciążenia, zmienne warunki pogodowe i działanie czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg, czy promieniowanie UV. Zapewniają one równą powierzchnię, która ułatwia instalację i zapewnia trwałość i estetykę wykończenia.

Wylewka samopoziomująca – cena w marketach budowlanych

Wylewka samopoziomująca dostępna jest w popularnych marketach budowlanych, zazwyczaj sprzedaje się ją w postaci suchego proszku zapakowanego w worek. Zakres cenowy tego produktu jest dość szeroki i zależy od różnych czynników, np. czasu schnięcia. Koszt wylewki samopoziomująca w Castoramie waha się od 30 do ok. 70 zł za opakowanie. Przykładowo wylewka samopoziomująca Weber kosztuje 81,48 zł/25 kg, a firmy Atlas 55,98 zł/25 kg.

narzędzie do poziomowania z kolcami do podłóg samopoziomujących
Po rozlanym materiale należy równomiernie rozprowadzić go pacą, a następnie w razie potrzeby dodatkowo przetoczyć wałkiem kolczastym.
123RF/romk123rf

Ile schnie wylewka samopoziomująca?

Samopoziomujące wylewki dzięki swoim właściwościom, tworzą bardzo gładką powierzchnię, która nie wymaga zacierania i nie pozostają na niej żadne smugi. Jednakże, w porównaniu do standardowych wylewek, czas ich wiązania i wysychania jest zazwyczaj dłuższy.

W przypadku większości wylewek samopoziomujących, można wejść na nią dopiero po upływie dwóch dób od ich zastosowania, tylko w nielicznych czas wiązania jest zredukowany do 2,5-6 godzin. Ile potrzeba wylewki samopoziomującej na metr kwadratowy? W zależności od rodzaju wylewki oraz jej składu, do wykonania jednego m kw. wylewki o grubości 1 mm potrzeba od 1,5 do 1,7 kg.

Może cię zainteresować: Folia izolacyjna pod ogrzewanie podłogowe – zobacz, jak prawidłowo ją ułożyć. O tych zasadach musisz pamiętać

Wylewka samopoziomująca umożliwia wyrównanie i przygotowanie podłoża przed montażem wykończenia podłogowego. Jeśli planujesz remont lub budowę, zapoznaj się z ofertą wylewek samopoziomujących dostępną w marketach budowlanych, biorąc pod uwagę zarówno cenę, jak i jakość produktu. Pamiętaj także o odpowiednim czasie schnięcia wylewki, aby uniknąć problemów podczas dalszych prac wykończeniowych.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wylewka samopoziomująca – sprawdź, kiedy i gdzie musisz ją zastosować. Dowiedz się, ile kosztuje posadzka samopoziomująca - RegioDom.pl

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni