Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wypłaty emerytur z KRUS tylko w te dni. Kiedy „trzynastki”? Podwójne przelewy trafiają już na konta. W kalendarzu namiesza majówka

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Kwiecień przyniesie emerytów podwójny przelew - standardową emeryturę i tzw. trzynastkę.
Kwiecień przyniesie emerytów podwójny przelew - standardową emeryturę i tzw. trzynastkę. pixabay.com/gosiak1980
Zarówno Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, jak i Zakład Ubezpieczeń Społecznych, wypłacają świadczenia w konkretne dni. Każdy senior, w momencie przyznania decyzji o emeryturze lub rencie, dostaje informację o terminie przelewu. W tym roku kalendarz może jednak zaskoczyć. Kiedy wypłaty 13. emerytur? W kwietniu na konta trafią podwójne przelewy.

Spis treści

Kiedy KRUS wypłaca świadczenia?

Obecnie emerytury wypłacane są 1., 5., 6., 10., 15., 20. i 25. dnia miesiąca. Ze względu na terminy niektórych świąt i weekendów, część osób dostaje swoją należność przed czasem. Zawsze, gdy termin wypłaty przypada na sobotę, niedzielę lub święto, KRUS i ZUS mają obowiązek zrealizować ją wcześniej.

Marcowa waloryzacja emerytur i rent

Początek marca przyniósł wzrost kwot emerytur, rent i dodatków, do rąk seniorów trafiają już zwaloryzowane świadczenia. Jak pisaliśmy wcześniej na strefaagro.pl: W przypadku rolników-emerytów świadczenie wylicza się indywidualnie, inaczej niż w ZUS. KRUS przypomina, że waloryzacja polega na pomnożeniu kwoty emerytury podstawowej (w tym roku 1602,86 zł) przez wskaźniki ustalone dla każdego świadczenia (część składkowa i część uzupełniająca).

Podwójne przelewy. Emeryci kolejny raz pobierają 13. emerytury

Solidny zastrzyk gotówki przewidziany jest na kwiecień. Oprócz standardowego comiesięcznego świadczenia, emeryci otrzymają w tym samym, wyznaczonym indywidualnie, terminie „trzynastki”. W 2024 roku święta wypadały 31 marca (Niedziela Wielkanocna) oraz 1 kwietnia (Poniedziałek Wielkanocny). Osoby, które pobierają świadczenia 1. dnia miesiąca, pieniądze zobaczyły szybko, bo tuż przed wolnym weekendem. Reszta otrzymuje je później, według swojego kalendarza wypłat. Szczególnie świadczeniobiorcy z końca miesiąca muszą poczekać na realizację podwójnych przelewów.

Pieniądze jeszcze przed majówką?

Nieco zmian przyniesie maj. Przelewy przewidziane na pierwszy dzień miesiąca, zostaną zrealizowane pod koniec kwietnia, z kolei te z piątego dnia (w tym roku 5 maja to niedziela), także trafią do odbiorców z wyprzedzeniem. Na niespodziankę mogą też liczyć seniorzy, którzy dostają pieniądze 25. dnia miesiąca, w maju będzie to sobota, a więc KRUS wypłaci je już w piątek 24 maja.

Czy termin wypłaty emerytury z KRUS można zmienić?

Wielu rolników zastanawia się, czy może otrzymać swoje świadczenie wcześniej lub później. Można wnioskować o to do Kasy, jednak urzędnicy przychylają się do prośby jedynie w określonych przypadkach, np. w kontekście terminów alimentów.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera