MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wypowiedzenie umowy o pracę 2023 – jak poprawnie złożyć? Tyle wynosi okres wypowiedzenia. Jaki jest wzór rozwiązania umowy o pracę?

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Okres wypowiedzenia zależy od stażu pracy w danej firmie.
Okres wypowiedzenia zależy od stażu pracy w danej firmie. Aymenjed / PixaBay
Wypowiedzenie umowy o pracę 2023 można założyć w każdym momencie i na kilka sposobów. Decydując się na to, warto zapoznać się ze wszystkimi prawami i obowiązkami dotyczącymi zarówno pracowników, jak i pracodawców. Jak prawidłowo rozwiązać umowę o pracę i ile wynosi okres wypowiedzenia?

Spis treści

Znalezienie lepszej pracy, redukcja etatów czy złamanie regulaminu firmy to tylko niektóre przyczyny rozwiązania umowy o pracę. Współpraca z pracodawcą może zostać zakończona na kilka sposobów:

 • porozumienie stron,
 • bez okresu wypowiedzenia,
 • za wypowiedzeniem,
 • z upływem czasu umowy.

Wybór odpowiedniego sposobu wypowiedzenia umowy zależy głównie od powodu zakończenia dotychczasowej współpracy. Najczęściej będzie to rozwiązanie za wypowiedzeniem, porozumieniem stron lub z upływem czasu.

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron – kiedy jest możliwe?

Rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron to najbardziej polubowny sposób odejścia z firmy. W przypadku porozumienia konieczne jest wyrażenie zgody przez obie strony oraz wspólne podpisanie dokumentu, potwierdzającego zasady i termin zakończenia współpracy.

W tym przypadku ani pracodawca, ani pracownik nie mają możliwości odwołania się od porozumienia do sądu pracy. Nie obowiązuje też jakakolwiek ochrona pracownika przed rozwiązaniem umowy. Oznacza to, że z kobietą w ciąży czy pracownikiem w wieku przedemerytalnym również możesz rozwiązać umowę w tym trybie – czytamy na portalu biznes.gov.pl.

Za porozumieniem stron może zostać rozwiązana każda umowa o pracę, czyli zarówno na czas określony i próbny, jak i nieokreślony. Oznacza to, że propozycję zawarcia porozumienia można przedstawić w dowolnym momencie współpracy.

Rozwiązanie umowy, a okres wypowiedzenia

Umowa o pracę może zostać rozwiązana także za wypowiedzeniem pracownika. Wystarczy wtedy poinformować o tym pracodawcę i dostarczyć odpowiedni dokument z własnoręcznym podpisem. Co ważne, pracownik nie musi podawać powodu odejścia, natomiast jeśli się na to zdecyduje, pracodawca i tak nie może podważać tej decyzji.

Rozwiązanie umowy w ten sposób wiąże się z okresem wypowiedzenia, zależnym od stażu pracy. W tym czasie pracownik powinien wykonywać swoje zadanie z takim samym zaangażowaniem jak dotychczas aż do ostatniego dnia współpracy.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zależnie od stażu pracy może wynosić:

 • 2 tygodnie – pracownicy zatrudnieni przez okres krótszy niż 6 miesięcy,
 • 1 miesiąc – pracownicy zatrudnieni przez okres od 6 miesięcy do 3 lat,
 • 3 miesiące – pracownicy zatrudnieni co najmniej 3 lata.

Jeśli natomiast umowa została zawarta na okres próbny, wypowiedzenie będzie trwało:

 • 3 dni robocze – umowy zawarte na okres do 2 tygodni,
 • tydzień – umowy na okres od dwóch tygodni do 3 miesięcy,
 • dwa tygodnie – umowy zawarte na okres 3 miesięcy.

W przypadku okresu wypowiedzenia liczonego w tygodniach momentem rozpoczęcia biegu złożonego wypowiedzenia jest pierwsza niedziela po dniu, w którym je złożyliśmy. Ostatnim dniem wypowiedzenia zawsze będzie zatem sobota. Przykładowo, pracownik z umową na 3-miesięczny okres próbny po złożeniu wypowiedzenia 1 czerwca, zakończy współpracę 17 czerwca.

Przy okresie wypowiedzenia liczonym w miesiącach rozpoczęcie biegu wypowiedzenia następuje zawsze pierwszego dnia kalendarzowego. Oznacza to, że umowa pracownika z dwuletnim stażem, który złoży wypowiedzenie 15 czerwca, wygaśnie dopiero ostatniego dnia lipca.

Wypowiedzenie umowy o pracę – wzór w 2023 roku

Pracownik może przesłać wypowiedzenie umowy drogą pocztową lub na adres mailowy. Wzór takiej umowy powinien zawierać między innymi:

 • datę i miejscowość,
 • imię i nazwisko,
 • tytuł pisma,
 • informację o tym, czy wypowiedzenie jest z zachowaniem okresu wypowiedzenia,
 • powód złożenia wypowiedzenia (nie zawsze jest obowiązkowy),
 • podpis pracownika.

Treść pisma może brzmieć następująco: „Niniejszym wypowiadam umowę o pracę zawartą dnia ... (data podpisania umowy) w ... (nazwa miejscowości, w której podpisano umowę), pomiędzy ... (nazwa pracodawcy) a ... (imię i nazwisko pracownika) z zachowaniem okresu wypowiedzenia wynoszącego ... (okres zgodny z czasem obowiązywania umowy). Z poważaniem ...”.

Rozwiązanie umowy bez okresu wypowiedzenia

Zgodnie z polskimi przepisami umowę o pracę można także rozwiązać bez okresu wypowiedzenia. Forma ta znana jako zwolnienie dyscyplinarne czy natychmiastowe może być zastosowana nie tylko przez pracodawcę, ale i pracownika. Ta najsurowsza metoda zakończenia współpracy może być jednak stosowana tylko w wyjątkowych przypadkach.

Według Kodeksu pracy pracodawca ma prawo rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w przypadku:

 • popełnienia przestępstwa przez pracownika w czasie trwania umowy, uniemożliwiającego dalsze zatrudnianie go na danym stanowisku;
 • utraty uprawnień niezbędnych do wykonywania pracy z winy pracownika;
 • ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych przez osobę zatrudnioną.

Pracodawca może zwolnić dyscyplinarnie osoby, które dopuściły się kradzieży, były nietrzeźwe w chwili pełnienia obowiązków, nie wykonywały poleceń lub opuściły miejsce pracy bez wcześniejszego usprawiedliwienia. Forma tego zwolnienia trafia do akt pracowniczych, co w przyszłości może wiązać się z problemami ze znalezieniem pracy.

Pracownik może natomiast skorzystać z możliwości rozwiązania umowy bez wypowiedzenia, jeśli pracodawca:

 • uporczywie ośmieszał lub poniżał osobę zatrudnioną ze względu na orientację seksualną czy pochodzenie etniczne,
 • bezzasadnie oraz publicznie przypisał danej osobie dokonanie przestępstwa,
 • szykanował pracownika ze względu na przynależność związkową czy przekonania religijne lub polityczne,
 • złośliwie odmawiał przyznania urlopu wypoczynkowego,
 • nakazywał pracować w porze nocnej lub godzinach nadliczbowych kobiecie w ciąży.

Pracownik na piśmie musi poinformować pracodawcę o tym, że rozwiązuje umowę o pracę bez wypowiedzenia. W swoim oświadczeniu musi podać przyczynę rozwiązania umowy. Nie ma w tym wypadku znaczenia, czy pracownik powoła się na odpowiednie przepisy lub określi sposób rozwiązania umowy za pomocą ustawowych zwrotów (czyli czy prawidłowo je nazwie – oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika) – informuje portal biznes.gov.pl.

W przypadku ciężkiego naruszenia obowiązków przez pracodawcę pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości pensji za okres wypowiedzenia, który by przysługiwał.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni