MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wysłuchanie obywatelskie na temat podstawy programowej z języka polskiego już 18 maja

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Wysłuchanie publiczne na temat zmian w podstawie programowej z polskiego odbędzie się 18 maja.
Wysłuchanie publiczne na temat zmian w podstawie programowej z polskiego odbędzie się 18 maja. freepik.com
Zapowiadane „odchudzenie” podstawy programowej od miesięcy wzbudza mnóstwo emocji. Zaproponowane ostatnio zmiany okazały się kosmetyczne i wzbudziły stanowczy sprzeciw nauczycieli języka polskiego. Obywatelskie wysłuchanie publiczne dotyczące zmian w podstawie programowej (z języka polskiego) organizowane jest oddolnie i ma być uzupełnieniem konsultacji ogłoszonych przez MEN. Wysłuchanie odbędzie się 18 maja w godzinach 10:00 – 15:00 w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Spis treści

Wysłuchanie obywatelskie - o co chodzi?

Wysłuchanie obywatelskie zostało zaplanowane na 18 maja w godzinach 10-15 w Centrum Nauki Kopernik. Będzie to okazja do dyskusji na temat zmian w podstawie programowej jednego z przedmiotów, który wzbudził największe zainteresowanie podczas prekonsultacji: języka polskiego. To forma uzupełnienia prekonsultacji i konsultacji oraz okazja do spotkania wszystkich zainteresowanych i debatowania nad tym, jak podstawa programowa powinna wyglądać, jak widzą to osoby, które znają szkołę w praktyce, a nie w teorii.

Zdecydowaliśmy się więc na organizację wysłuchania obywatelskiego. Zaproponowane przez nas działanie, mimo że wyrasta w pewnej mierze z krytycznego osądu aktualnej praktyki Ministerstwo Edukacji Narodowej, nie jest jednak skierowane przeciwko MEN. Ma za zadanie wzbogacić proces (liczymy, że wnioski z tego procesu będą wykorzystane przez Ministerstwo), ale także zachęcić też resort, żeby tworząc przyszłe polityki publiczne (a zapowiedzi Ministerstwa sięgają daleko) zdecydowało się sięgnąć po analogiczne rozwiązania i wiele innych (w tym np. takie, które służą zbliżaniu stanowisk) - czytamy na stronie poświęconej wysłuchaniu obywatelskiemu.

Czym jest Obywatelskie Wysłuchanie Publiczne?

Wysłuchanie publiczne to jedna z form konsultacji publicznych, której celem jest zebranie opinii i stanowisk od osób zainteresowanych danym tematem. Najczęściej są one organizowane przez instytucje rządowe lub parlamentarne, które proponują nowe rozwiązania legislacyjne lub polityczne. W czasie takich spotkań każdy uczestnik ma prawo do wyrażenia swojej opinii na temat przedstawionych propozycji.

Wysłuchania te są niezwykle ważne, gdyż umożliwiają bezpośrednią komunikację między obywatelami a władzami. Dzięki temu proces decyzyjny staje się bardziej przejrzysty i demokratyczny. Obywatele czują, że mają realny wpływ na kształtowanie polityk, które bezpośrednio ich dotyczą.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wysłuchanie obywatelskie na temat podstawy programowej z języka polskiego już 18 maja - Strefa Edukacji

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni