Wystartował program Fundusze Europejskie dla Śląskiego na lata 2021-2027. Sprawdź, z czego możesz skorzystać

Materiał informacyjny WUP
Szkolenia, staże, dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczych, studia podyplomowe i doradztwo to tylko niektóre instrumenty, na jakie będą mogli liczyć przedsiębiorcy i osoby zainteresowane poprawą swojej sytuacji na rynku pracy w ramach nowej perspektywy Funduszy Europejskich. Łącznie to ponad 580 mln euro milionów euro, za wdrożenie których będzie odpowiadał Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach.

Tak to działa

Katowicki WUP jest jedną z instytucji biorących udział w realizacji nowego programu. Jej zadaniem jest między innymi zarządzanie poszczególnymi priorytetami programu. Tych priorytetów jest 28 i będą się one koncentrować na sferze społecznej, w szczególności aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych, a także szeroko rozumianej edukacji osób dorosłych. Wszystkie działania będą finansowane aż z trzech źródeł: Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS+), Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) oraz Funduszu na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji (FST).

Sprawiedliwa transformacja

- Dla nas, jako instytucji, nowością będą działania finansowane ze środków Funduszu na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Mają one łagodzić skutki odchodzenia od gospodarki opartej na węglu do gospodarki bezemisyjnej. Śląskie jest największym regionem górniczym w Unii Europejskiej. Przewiduje się, że transformacja obejmie około 1 mln pracowników spośród 4,6 mln mieszkańców województwa. To prawdziwe wyzwanie. Będziemy odpowiedzialni za sprawy społeczne – mówi Grzegorz Sikorski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach. – W szczególności chodzi tu o działania zmierzające do podniesienia kwalifikacji czy umiejętności mieszkańców subregionów górniczych województwa śląskiego, niezbędnych w tzw. zielonej gospodarce. Dotyczy to także firm działających w branży górniczej czy okołogórniczej – dodaje dyrektor.

Nowe kwalifikacje

Ale nie tylko. Mieszkańcy naszego regionu będą mogli chociażby skorzystać z dofinansowania szkoleń wybranych poprzez Bazę Usług Rozwojowych.

- Mówimy tutaj o osobach, które z własnej inicjatywy, poza godzinami pracy oraz poza miejscem pracy chcą podnieść swoje kwalifikacje i umiejętności. Osoby takie będą mogły skorzystać z dofinansowania do wybranej usługi rozwojowej zamieszczonej w tej bazie lub skorzystać z możliwości zamówienia szkolenia „szytego na miarę” – mówi Piotr Kucharski, naczelnik Wydziału Zarządzania i Planowania Funduszami Europejskimi w katowickim WUP. - Dodatkowo osobom dorosłym będziemy oferować możliwość skorzystania ze ścieżki podniesienia kwalifikacji poza BUR-em. W zakresie umiejętności cyfrowych, matematycznych, a także tym osobom, które muszą uzupełnić umiejętności podstawowe - dodaje.

Lokalnie znaczy dobrze

W szkoleniu osób dorosłych nowością będzie możliwość tworzenia tzw. Lokalnych Ośrodków Wiedzy i Edukacji (LOWE). Ośrodki takie powstaną w placówkach edukacyjnych, które w godzinach dopołudniowych zajmują się edukacją dzieci a po południu mogą służyć społeczności lokalnej. Osoby dorosłe, które są członkami tej społeczności będą mogły podnosić swoje kwalifikacje i umiejętności w wybranych dziedzinach. To, jakie szkolenia będą przewidywały ośrodki LOWE, zależy przede wszystkim od woli mieszkańców, którzy skupieni są wokół takiej placówki. Przykładowo mogą to być kursy językowe, kursy pierwszej pomocy, kursy rękodzielnicze i inne tego typu inicjatywy edukacyjne. Kluczowe jest tu założenie, by to społeczność lokalna partycypowała w tworzeniu oferty edukacyjnej dostosowanej do jej potrzeb.

Nowe możliwości

W ramach instrumentów szybkiego reagowania w przedsiębiorstwach przechodzących proces transformacji, kontynuowane będą działania z zakresu OUTPLACEMENTU (m.in. doradztwo zawodowe oraz poradnictwo psychologiczne, szkolenia, studia podyplomowe, dofinansowanie zatrudnienia, wsparcie finansowe na rozpoczęcie działalności gospodarczej). Nowością będzie także wsparcie przedsiębiorców, którzy planują zmienić profil swojej działalności w ramach REDEPLOYMENT. Działania te pozwolą na nabycie nowych kwalifikacji dotychczasowej kadrze i tym samym uniknięcie zwolnień.

Kolejną nowością w aktualnym programie jest wsparcie obywateli państw trzecich, którzy przybyli do naszego województwa w celu znalezienia pracy. Oferta dla takich osób zawiera kursy językowe, szkolenia zawodowe, ale również poradnictwo prawne i kulturowe. Celem tego wsparcia jest integracja emigrantów z lokalnym i regionalnym rynkiem pracy, polskim społeczeństwem i pracodawcami, a także podniesienie ich kwalifikacji zawodowych.

- Zachęcamy podmioty zainteresowane realizacją projektów w obszarze aktywizacji i edukacji osób dorosłych do sięgania po środki europejskie. Jesienią tego roku oraz w 2024 r. zaplanowano wiele naborów. Aktualny harmonogram dostępny jest na stronie programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027. Większość form wsparcia dla osób fizycznych i przedsiębiorców realnie będzie dostępna w przyszłym roku, niemniej np. powiatowe urzędy pracy już korzystają z nowych środków unijnych na swoje działa aktywizacyjne – informuje Piotr Kucharski.


Chcesz wiedzieć więcej o Funduszach Europejskich?
Zapytaj w punkcie Kontaktowym FE WUP w Katowicach:
zadzwoń: 32 757 33 11 lub napisz [email protected]
Wejdź na funduszeue.slaskie.pl

Publikacja dofinansowana przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 -2020.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!