MKTG SR - pasek na kartach artykułów

BITWA PREZYDENCKA o Jastrzębie-Zdrój. Anna Hetman uważa się za zadaniowca, a Michał Urgoł wskazuje na doświadczenie w zarządzaniu

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
W pierwszej turze wyborów ponad 43-proc. głosujących poparło Michała Urgoła. Anna Hetman uzyskała ponad 40-proc. poparcia.
W pierwszej turze wyborów ponad 43-proc. głosujących poparło Michała Urgoła. Anna Hetman uzyskała ponad 40-proc. poparcia. arc.
Już tylko kilka dni pozostało do wyborczej dogrywki, jaką będzie druga tura wyborów samorządowych. Odbędzie się ona między innymi w Jastrzębiu-Zdroju. Przed wyborami Dziennik Zachodni i portale naszemiasto.pl przygotowały BITWĘ PREZYDENCKĄ. Starli się w niej uczestnicy drugiej tury wyborów, którzy odpowiedzieli na takie same pytania. Musieli oni powiedzieć chociażby o tym, dlaczego to oni powinni zostać wybrani na urząd prezydenta i jakie są ich atuty, które pozwolą rozwijać miasto. Co na ten temat mieli do powiedzenia Anna Hetman i Michał Urgoł, którzy chcą zostać włodarzami Jastrzębia-Zdroju?

BITWA PREZYDENCKA o Jastrzębie-Zdrój. Anna Hetman uważa się za zadaniowca, a Michał Urgoł wskazuje na doświadczenie w zarządzaniu

1. Dlaczego to Pani/Pan powinna/powinien zostać prezydentem miasta?

Anna Hetman: Jestem wiarygodna i dotrzymuję obietnic. Obiecałam i zrobiłam m.in.: OWN, komunikację za 0 zł, deptak, Carbonarium, rewitalizację parku, zwiększenie terenów pod inwestycje gospodarcze, nowe mieszkania, modernizację szkół, przedszkoli, dróg, 2 nowe przedszkola. Przygotowałam i realizuję: budowę szkoły specjalnej, budowę przedszkola specjalnego i ogólnodostępnego, Centrum Biznesu i Dialogu, Centrum Porozumienia Jastrzębskiego, koncepcję na budowę Centrum Kultury, rozbudowę basenu o atrakcje wodne, porozumienie z KSSE o budowie hal przy ul. Rozwojowej (trwa procedura zamiany terenu). Jestem gwarancją rozwoju miasta. Moja wizja jest konsekwentnie realizowana od wielu lat, a program zawiera realne zadania, uwzględniające możliwość pozyskania funduszy zewnętrznych na nie, m.in.: ścieżki rowerowe, wieżę widokową, rewitalizację dwóch stawów, rewitalizację stawu na OWN, ogród Kneippa na Spółką Bracką, Muzeum Miasta. Jestem gwarancją wykorzystania szansy na pozyskanie funduszy zewnętrznych, ponieważ jestem bezpartyjna, popierana przez wiele organizacji społecznych i szeroki obóz polityczny, związany z obecną koalicją 15 października w rządzie. Kocham swoje miasto i zależy mi na jego rozwoju, a nie stanowisku. Choć jestem prezydentem wiele lat mój mąż nadal jeździ taksówką, synowie prowadzą własną działalność gospodarczą. Dla nikogo nie szukałam żadnych stanowisk.

Michał Urgoł: Jestem ekonomistą z menadżerskim doświadczeniem. Przez 25 lat prowadziłem własny biznes, a obecnie jestem w zarządzie jednej ze spółek grupy kapitałowej JSW. Doskonałą szkołą samorządności był dla mnie mandat radnego i dwie kadencje na stanowisku sołtysa. Potrafię słuchać ludzi, ale preferuję aktywne działanie. To dlatego nie mogłem dłużej stać z boku i tylko przyglądać się, jak moje rodzinne miasto z każdym rokiem traci następne szanse na dynamiczny rozwój. W zamian zyskując jedynie kolejne obietnice. Kandyduję z listy PiS, choć nie jestem członkiem tej partii. Od partyjnej legitymacji ważniejsze okazały się moje kwalifikacje i zawodowe doświadczenie. Jestem człowiekiem dialogu i uważam, że tylko wspólnie, bez dzielenia się na PiS czy PO możemy skutecznie pracować na rzecz rozwoju miasta.

2. Jakie dwie najważniejsze Pani/Pana cechy gwarantują rozwój miasta?

Michał Urgoł: Wiele razy słyszałem od moich bliskich, że jestem pracoholikiem. Wynika to z moich doświadczeń biznesowych, które nauczyły mnie nie tylko zarządzania, ale konsekwencji przy realizacji wytyczonych celów. Zawsze lubiłem też moją pracę na rzecz lokalnej społeczności. Mieszkańcy doceniają jej efekty, bo zaufali mi głosując na mnie w wyborach do Rady Miasta i na stanowisko sołtysa. Jastrzębianie chętnie dzielą się pomysłami na rozwój miasta, wystarczy ich tylko posłuchać.

Anna Hetman: Pracowitość i siła charakteru. Jestem zadaniowcem, nie politykuję, nie tracę czasu na niepotrzebne spory, działam wybiegając daleko w przyszłość, bo miasto ma się rozwijać. Podejmuję trudne, często niepopularne decyzje, które gwarantują w przyszłości sukces miastu. Nie ugięłam się przez 10 lat szkalowania mnie, poniżania przez opozycję i jestem dumna, że zawsze mogę sobie spojrzeć w lustro. Uczciwość. Twierdzę, że prawda zawsze się obroni. Zawsze mam na uwadze ludzi, a nie ich poglądy polityczne, środowisko czy światopogląd. Parafrazując słowa ks. prof. J. Tischnera mówię: najpierw jestem człowiekiem, potem pedagogiem, a dopiero później prezydentem.

3. Trzy największe problemy do rozwiązania w mieście, to...

Anna Hetman: Gospodarka: rozwój nowoczesnych branż gospodarczych związanych z przemysłem kreatywnym i 4.0 (automatyka, robotyka, programowanie i grafika oraz sztuczna inteligencja – Centrum Biznesu) i rozwój strefy inwestycyjnej – przy Rozwojowej, Powstańców Śl. i po kopalni Jastrzębie. Turystyka jako branża gospodarcza – czyli rozwój rewitalizacja i budowa przestrzeni turystycznych i rekreacyjnych, związanych z dziedzictwem kulturowym miasta. Budowa mieszkań na wynajem i komunalnych – miejsce Północna, Żwirki i Wigury. Nowoczesna komunikacja, czyli powrót kolei, elektryczne autobusy, rozwój połączeń międzymiastowych oraz modernizacja dróg w mieście.

Michał Urgoł: Praca, praca i jeszcze raz praca. Musimy jak najszybciej stworzyć w mieście profesjonalnie tereny inwestycyjne, bo tylko tak przyciągniemy dużych inwestorów. Z każdym rokiem ubywa nam mieszkańców. Oprócz pracy musimy młodym zapewnić tanie mieszkania. Trzeba zainwestować w budownictwo komunalne. A w ratuszu, zamiast bieżącego administrowania problemami - menadżerska formuła zarządzania miastem.

4. Cztery decyzje na cztery tygodnie po wyborach. Co powinno powstać lub zostać zlikwidowane w mieście?

Michał Urgoł: Jeśli wyborcy powierzą mi stanowisko Prezydenta, pracę muszę rozpocząć od dokładnych informacji o stanie miasta i spółek skarbu gminy. Taki raport, będzie dla mnie podstawą do wydawania pierwszych decyzji. Na pewno dotyczyć one będą natychmiastowego rozpoczęcia prac nad projektami terenów inwestycyjnych czy komunalnego budownictwa mieszkaniowego. Natychmiast musimy też rozpocząć pracę nad projektem aquaparku. Po rządach Anny Hetman mamy tak ubogą infrastrukturę miejską, że nie mamy czego likwidować, no może poza deficytem budżetowym.

Anna Hetman: Wpisanie do programu o współpracy z organizacjami pozarządowymi, zadania polegającego na uświadamianiu obywatelskim. Należy zwiększyć świadomość mieszkańców na temat kompetencji prezydenta miasta, rady miasta, prawa samorządowego, budżetu obywatelskiego. Zbyt mała świadomość w tym zakresie powoduje, przyjmowanie bezkrytycznie opinii innych osób. Tworzą się mity, które mocno zakorzeniają się w świadomości, co później trudno wykorzenić. Takie przekłamania bardzo szkodzą miastu. To cel nienamacalny, ale jakże ważny. Utworzenie zespołów projektowych do realizacji zadań z wykorzystaniem funduszy unijnych, celem sprawnego przeprowadzania każdego etapu realizacji zadania. Utworzenie zespołu ds. konsultacji z mieszkańcami przygotowywanych i realizowanych inwestycji, który będzie kierowany przez wydział dialogu społecznego, z udziałem przedstawicieli wydziału inwestycji, ochrony środowiska i architektury oraz organizacji pozarządowych. Likwidacja profilu Prezydent Anna Hetman na Facebooku, bo tyle jadu, hejtu, obrażania, poniżania, lekceważenia, kłamstw i zmanipulowanych informacji ze strony kontrkandydata i całej jego ekipy oraz osób z nim związanych, jak podczas kampanii, nigdy jeszcze nie widziałam. To będzie mój sprzeciw wobec hejtu w mediach społecznościowych.

5. Pięć inwestycji, które zostaną zrealizowane podczas najbliższej kadencji, jeśli zostanie Pani/Pan prezydentem.

Anna Hetman: Centrum Biznesu – które tworzone jest w budynku Łaźni Moszczenica. Tam powstaje centrum kompetencji dla młodych ludzi w zakresie wysokich technologii, biura do wynajęcia dla firm, przestrzenie coworkingowe. Hale przy ul. Rozwojowej – we współpracy z KSSE budowane będą hale na wynajem dla przedsiębiorców z wielu branż gospodarczych. Centrum Porozumienia Jastrzębskiego wraz z Centrum Dialogu – w Łaźni Moszczenica powstaje wystawa stała i wystawy czasowe upamiętniające odwagę górników walczących o obalenie komunizmu i godną pracę. Ma to generować ruch turystyczny a u mieszkańców wzbudzić dumę z miasta. Połączone z tym centrum dialogu będzie miało na celu kształtowanie świadomości i tolerancji w zakresie nawet najtrudniejszych tematów. Centrum Kultury przy ul. Sybiraków, na który mamy koncepcję i przygotowujemy program funkcjonalno-użytkowy będzie nowoczesnym obiektem łączącym salę teatralno-kinową, przestrzenie dla artystów, rezydencję artystów, bibliotekę i mediatekę. Rewitalizacja obszarów zdegradowanych i dzielnicy Zdrój. Będą: parkingi, ogród za Galerią Sztuki Współczesnej, ogród Kneippa za budynkiem Spółki Brackiej, Muzeum Miasta tamże, zrewitalizowane obszary północno-zachodnie parku, dwa stawy, OWN ciąg dalszy.

Michał Urgoł: Jesteśmy bogatą gminą górniczą. Stać nas na wiele. Nie za 5 czy 10 lat, ale już dzisiaj. Mamy JSW i kilka kopalni… oraz wieczne narzekanie na brak pieniędzy. Potrzebujemy „na jutro” - terenów inwestycyjnych, tanich i nowoczesnych budynków mieszkalnych, wielofunkcyjnej strefy centrum miasta oraz nowoczesnego budynku dla MOK-u. Jeżeli chcemy się rozwijać, to nie możemy być dalej miastem daleko od torów. Potrzebujemy też ambitnych projektów, które zmienią oblicze górniczego Jastrzębia - Zdroju, takich jak aquapark.

6. Jak zdobyć środki na realizację inwestycji? Z jakich programów zamierza Pani/Pan skorzystać? Gdzie znaleźć oszczędności?

Michał Urgoł: Historyczną szansą dla jastrzębskich inwestycji są unijne środki z KPO, czyli Krajowego Planu Odbudowy. Chciałbym uspokoić mieszkańców i zdementować fejkowe informacje, które podaje Anna Hetman. Zgodnie z prawem, środki z KPO będą przyznawane na podstawie konkursów, a nie politycznych sympatii Marszałka Województwa Śląskiego. Decydować będzie dobrze przygotowany wniosek konkursowy. Jeżeli Anna Hetman ma inne informacje, powinna o nich niezwłocznie zawiadomić organy ścigania.

Anna Hetman: Będziemy korzystać z każdego dostępnego programu unijnego, również z programów rządowych. Programy transgraniczne, program szwajcarski, KPO, fundusze na transformację, fundusze na infrastrukturę, klimat i środowisko, to szansa na nowoczesny transport miejski, zielone inwestycje, związane z ochroną środowiska oraz realizację tych inwestycji, o których wcześniej wspomniałam. Niektóre inwestycje, na które nie można pozyskać środków unijnych będą zaciągane pożyczki (m.in. budowa przedszkola w Zdroju i szkoły specjalnej). Będziemy również zachęcać przedsiębiorców do skorzystania z funduszy dla nowoczesnej gospodarki. Oszczędności szukamy w nowych technologiach i zielonych rozwiązaniach, by obniżyć koszt utrzymania instytucji miejskich. To oznacza, że inwestujemy w ogniwa fotowoltaiczne, będziemy stawiać farmy fotowoltaiczne, jeśli się uda wiatraki. Chcemy wykorzystać we współpracy z JSW i KSSE oraz przedsiębiorcami źródła termalne do dogrzewania mieszkań i obiektów miejskich, celem obniżenia opłat za ciepło.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera