MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2024. Zakończyło się głosowanie w drugiej turze wyborów w Jastrzębiu. Mieszkańcy wybierali prezydenta

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Mieszkańcy Jastrzębia wybierali prezydenta z dwójki: Anna Hetman, Michał Urgoł.
Mieszkańcy Jastrzębia wybierali prezydenta z dwójki: Anna Hetman, Michał Urgoł. Piotr Chrobok
Mieszkańcy Jastrzębia po raz drugi w ciągu dwóch tygodni ruszyli do urn wyborczych. Jastrzębianie wzięli udział w drugiej turze wyborów samorządowych. Wybierali w nich prezydenta miasta na najbliższą kadencję 2024-2029. Kandydatów, którzy ubiegali się o to stanowisko było dwóch: Anna Hetman i Michał Urgoł. Głosowanie już się zakończyło. Trwa liczenie głosów.

Jastrzębie: Kto zostanie prezydentem miasta na najbliższe pięć lat?

Aktualizacja, godz. 01:10

Wciąż brakuje głosów z jednej komisji wyborczej. Mimo to, nie ma szans, aby ich brak wpłynął na tyle na ostateczne wyniki, żeby nie powiedzieć, że w nowym prezydentem Jastrzębia-Zdroju będzie Michał Urgoł.

Aktualizacja, godz. 0:35

Już tylko wyników z jednej komisji wyborczej brakuje do stu procent głosów oddanych w Jastrzębiu-Zdroju. Bez niej i tak wiadomo już, że nowym prezydentem zostanie Michał Urgoł. Obecnie ma on 54,69-proc. poparcia. Anna Hetman uzyskała 45,31-proc. głosów.

Aktualizacja, godz. 23:35

Jeszcze tylko osiem obwodowych komisji wyborczych w Jastrzębiu-Zdroju nie zliczyło głosów. Wciąż utrzymuje się jednak przewaga Michała Urgoła, która wynosi ponad dwa tysiące głosów. Radnego i sołtysa Bzia poparło 55,34-proc. głosujących. Urzędująca prezydent Anna Hetman otrzymała poparcie na poziomie 44,66-proc.

Aktualizacja, godz. 23:00

Wszystko wskazuje na zmianę prezydenta w Jastrzębiu-Zdroju. Ponad 3/4 głosów oddanych w mieście zostało już podliczonych. Michał Urgoł - jak wynika z danych PKW - uzyskał 55,78-proc. poparcia. Anna Hetman - 44,22-proc.

Aktualizacja, godz. 22:50

Głosy z blisko 2/3 komisji wyborczych w całym Jastrzębiu-Zdroju zostały już zliczone. Przewaga Michała Urgoła w liczbie głosów rośnie. Obecnie ma ona wynosić niecałe dwa tysiące. W przeliczeniu na poparcie procentowe przekłada się to na 56,18-proc. głosów oddanych na kandydata PiS i 43,82-proc. głosów dla urzędującej prezydent Anny Hetman.

Aktualizacja, godz. 22:40

Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała wyniki z połowy obwodowych komisji wyborczych w Jastrzębiu-Zdroju. Wzrosła przewaga Michała Urgoła, która wynosi obecnie ponad tysiąc głosów nad Anną Hetman. Zmiana na stanowisku prezydenta miasta coraz bardziej prawdopodobna. Na kandydata PiS oddanych zostało 55,86-proc. głosów. Urzędująca prezydent ma ich 44,14-proc.

Aktualizacja, godz. 22:35

Blisko 40-proc. wszystkich oddanych głosów zostało już podliczonych. Niezmiennie na prowadzeniu jest Michał Urgoł, który uzyskał 52,35-proc. głosów. Anna Hetman otrzymała poparcie na poziomie 47,65-proc. Różnica między kandydatami wynosi około 300 głosów.

Aktualizacja, godz. 22:25

Duża przewaga Michała Urgoła o dużo spadła. Dane z blisko 30-proc. komisji wyborczych nadal wskazują na prowadzenie kandydata PiS, ale wynosi ono już tylko nieco ponad 100 głosów. W przeliczeniu procentowym, będącego obecnie radnym i sołtysem Bzia, Michała Urgoła poparło 51,13-proc. głosujących. Na Annę Hetman oddano 48,87-proc. głosów.

Aktualizacja, godz. 22:10

Państwowa Komisja Wyborcza podała pierwsze oficjalne dane dotyczące Jastrzębia-Zdroju. Są one zbliżone do wyników nieoficjalnych. Po zliczeniu głosów z 10-proc. komisji wyborczych, na prowadzeniu w drugiej turze wyborów jest Michał Urgoł, który uzyskał 59,14-proc. głosów. Anna Hetman otrzymała 40,86-proc. poparcia.

Aktualizacja, godz. 22:00

Przewaga Michała Urgoła stopniała, ale nadal jest bezpieczna. Na kandydata PiS według nieoficjalnych danych miało zostać oddanych nieco ponad 58-proc. wszystkich głosów. Urzędująca prezydent Anna Hetman miała ich otrzymać niespełna 42-proc. W przeliczeniu na głosy przewaga obecnego radnego i sołtysa Bzia wynosi ponad dwa tysiące.

Aktualizacja, godz. 21:45:

Pierwsze jeszcze nieoficjalne wyniki wskazują, że dojdzie do zmiany w fotelu prezydenta. Z dużą przewagą ma prowadzić Michał Urgoł, na którego głos oddało 61-proc. mieszkańców. Obecna prezydent Anna Hetman miała uzyskać poparcie na poziomie 39-proc.

Wcześniej pisaliśmy:

Ograniczona do wyboru wójtów, burmistrzów oraz prezydentów gmin i miast była druga tura wyborów samorządowych. Odbywała się ona tam, gdzie w pierwszej turze żaden z kandydatów na ten urząd nie uzyskał ponad połowy wszystkich głosów. Takich miast i gmin w całej Polsce było 748, w tym kilkadziesiąt w woj. śląskim.

Tak było również w Jastrzębiu-Zdroju, gdzie po dziesięciu latach - w 2018 roku nie było takiej konieczności - ponownie doszło do wyborczej dogrywki. Zmierzyli się w niej urzędująca prezydent: Anna Hetman oraz Michał Urgoł, kandydat PiS będący obecnie miejskim radnym i sołtysem Bzia, którzy uzyskali najwięcej głosów w głosowanie w pierwszej turze wyborów samorządowych.

Lokale wyborcze zamknięte, głosowanie w drugiej turze wyborów samorządowych zakończone

W drugiej turze wyborów, głosowanie dotyczyło wyłącznie wspomnianych urzędów: wójtów, burmistrzów i prezydentów. Wybory do Rad Miast, Sejmików Wojewódzkich, a w gdzieniegdzie także do Rad Powiatów rozstrzygnięto w pierwszej turze.

Poza tą różnicą, wybory przebiegały identycznie, jak podczas pierwszej tury. Odbywały się one w tych samych komisjach wyborczych - w Jastrzębiu było ich 38. Takie same były również godziny głosowania. Trwało ono kilkanaście godzin. Lokale wyborcze otwarto o godz. 7:00. Zamknięcie nastąpiło o 21:00.

To właśnie wtedy rozpoczęła się procedura liczenia głosów. Powinna ona potrwać kilka godzin. Oficjalne wyniki wyborów poda Państwowa Komisja Wyborcza, odpowiedzialna za ich przeprowadzenie.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera