MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pow. rybnicki: Wyniki wyborów wahały się do samego końca. Wygrywają: Sylwia Gabryelska Ritzka w Lyskach, w Czerwionce Wiesław Janiszewski

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Sylwia Gabryelska-Ritzka po raz pierwszy zasiądzie w fotelu wójta. Wiesław Janiszewski będzie kontynuował kierowanie gminą, którą zarządza od 2006 roku.
Sylwia Gabryelska-Ritzka po raz pierwszy zasiądzie w fotelu wójta. Wiesław Janiszewski będzie kontynuował kierowanie gminą, którą zarządza od 2006 roku. arc.
Wręcz do ostatniej chwili ważyły się losy władz w gminach Czerwionka-Leszczyny i Lyski w powiecie rybnickim. W tej pierwszej o pozostaniu na stanowisku burmistrza Wiesława Janiszewskiego zadecydowało 28 (!) głosów. W drugiej przewaga Sylwii Gabryelskiej-Ritzki wyniosła dokładnie 177 głosów. Po wyborach głos zabrali uczestnicy drugiej tury w obu gminach.

Pow. rybnicki: Wyniki wyborów wahały się do samego końca. Wygrywają: Sylwia Gabryelska Ritzka w Lyskach, w Czerwionce Wiesław Janiszewski

Większość mieszkańców gmin leżących w powiecie rybnickim - Świerklan, Jejkowic i Gaszowic - o swojej przyszłości zadecydowała już podczas pierwszej tury wyborów samorządowych. Bez rozstrzygnięcia zakończyła się ona natomiast w gminach: Czerwionka-Leszczyny i Lyski. W nich konieczna była wyborcza dogrywka. Ta musiała przynieść wyłonienie władzy na lata 2024-2029.

I przyniosła, choć zwycięzcy do samego końca nie mogli być pewni swego. O ich wygranych zadecydowało: 177 głosów - w przypadku gminy Lyski i 28 (!) głosów w przypadku gminy Czerwionka-Leszczyny. Mieszkańcy głosowali na korzyść: Sylwii Gabryelskiej-Ritzki w Lyskach oraz Wiesława Janiszewskiego w Czerwionce-Leszczynach.

Oznacza to, że w drugiej z tych gmin nie doszło do zmiany władzy. Pełniący od 2006 roku funkcję burmistrza, Wiesław Janiszewski pozostanie nim do 2029 roku. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, jest to jego ostatnia kadencja.

Pierwszą kadencję rozpoczyna natomiast Sylwia Gabryelska-Ritzka w gminie Lyski. W niej nastąpiła zmiana władzy. Była ona jednak pewna, odkąd dotychczasowy wójt Grzegorz Gryt ogłosił, że nie będzie ubiegał się o reelekcję, a pracę w samorządzie przeniesie do rybnickiej Rady Powiatu.

Kandydaci z Lysek i Czerwionki-Leszczyn komentują wyniki wyborów

Po niezwykle zaciętej drugiej turze, do wyników wyborów odnieśli się wszyscy kandydaci, którzy w gminach powiatu rybnickiego brali w niej udział. Wszyscy, jak jeden mąż dziękują za oddane na nich głosy.

Pozostający na stanowisku burmistrza Czerwionki-Leszczyn Wiesław Janiszewski przyznaje, że wybranie go po raz piąty na ten urząd to wielki zaszczyt. - Ale także zobowiązanie do dalszej pracy - podkreśla burmistrz gminy Czerwionka-Leszczyny, który zamierza działać w myśl swojego kampanijnego hasła.

- Zrobię wszystko, aby realizować hasło mojej kampanii "Razem można więcej". Wszystko, abyśmy mówili o wspólnej, pozytywnej teraźniejszości i przyszłości dla naszej gminy. Gwarantuję Państwu dialog i współpracę na rzecz rozwoju Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny - mówi Wiesław Janiszewski, który pracować na jej rzecz chce także z wyborcami swojej kontrkandydatki, której gratuluje wyniku.

Alina Kucharzewska, kontrkandydatka Wiesława Janiszewskiego mimo porażki w drugiej turze, jest ze swojego wyniku zadowolona. - Jak na debiut w wyborach samorządowych uważam, że osiągnęłam bardzo dobry wynik - ocenia i dodaje, że będzie pracować dla dobra Czerwionki-Leszczyn jako radna.

- Działać będę nadal aktywnie na rzecz naszych mieszkanek i mieszkańców, bowiem zdania nie zmieniłam i uważam, że czas na przyspieszenie z rozwojem naszej małej ojczyzny - zaznacza Alina Kucharzewska.

Deklarację, iż nie zawiedzie zaufania mieszkańców i wyborców złożyła Sylwia Gabryelska-Ritzka świeżo upieczona wójt gminy Lyski, która zdaje sobie sprawę, że przed nią ogromne wyzwanie. - Wiem, że teraz czeka mnie ciężka praca, ale cieszę się, że będzie to praca na rzecz naszych mieszkańców - przyznaje nowa wójt.

Pogratulować wygranej zdążyła jej już kontrkandydatka i zwyciężczyni pierwszej tury wyborów, Agata Kostka. - Gratuluję zwycięstwa i życzę powodzenia w roli wójta gminy Lyski - zwróciła się do swojej przeciwniczki w wyborach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Paliwo na stacjach będzie tańsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera