Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa „Nie jestem już psem” w Muzeum Śląskim w Katowicach ZDJĘCIA + WIDEO

DN
Wystawa „Nie jestem już psem” w Muzeum Śląskim
Wystawa „Nie jestem już psem” w Muzeum Śląskim Arek Gola
Twórczość outsiderów, ludzi z dyplomami i bez, artystów kultowych i undergrundowych. W Muzeum Śląskim w Katowicach od piątku, 31 marca, oglądać można niesamowita wystawę pt. Nie jestem już psem.

Twórczość bezkompromisowych outsiderów: postaci kultowych i nieznanych, z dyplomami akademii i bez, samotnych wilków i ludzi undergroundu. Tym, co łączy ich sztukę, jest oddolna kontestacja systemów politycznych i estetycznych, łamanie społecznych tabu, tworzenie w duchu DIY i swoista nonszalancja - tak opisują nową wystawę w Muzeum Śląskim jej kuratorzy. Wystawa „Nie jestem już psem” od 1 kwietnia w Muzeum Śląskim. Obejrzymy ją od dziś, 31 marca 2017.

Wernisaż zaplanowano o godz. 18. Wystawa potrwa do 10 września 2017. Oprowadzanie (bilety po 1 zł) zaplanowano 8 kwietnia o godz. 11 oraz 5 września, o godz. 17, zaś 22 kwietnia, w Dzień Wolnej Sztuki zaplanowano też oprowadzanie dla niesłyszących. Oczywiście możliwe jest zorganizowanie oprowadzania dla grup, w tym celu należy skontaktować się z Działem Edukacji muzeum, tel. 32 779 93 16.

By opisać ją w skrócie: są instalacje i wideoart na monitorach, są wielkie plansze i niemal miniatury.

Punktem wyjścia są prace artystów krytycznych, działających poza obiegiem instytucjonalnym, prezentowanych na wystawie „Po co wojny są na świecie” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie wiosną 2016 roku. Jej śląska kontynuacja jest spojrzeniem na sztukę protestu i postawę outsidera przez pryzmat ich zakorzenienia w etosie kultury alternatywnej.

Choć kultura alternatywna przeżywała w Polsce rozkwit w latach osiemdziesiątych, z końcem kolejnej dekady przestała istnieć jako silna formacja kulturowa, rozmywając się w wirtualnej rzeczywistości. Wielu z jej przedstawicieli nie przestało jednak tworzyć. Ostatni Mohikanie offu to dziś outsiderzy, podobnie jak amatorzy nie związani z żadnym środowiskiem. Wystawa jest więc niehierarchiczną, bo nie biorącą za punkt odniesienia sztuki mainstreamu, opowieścią o nieznanej alternatywie. Określa tym samym nową przestrzeń dla radykalnych artystów niezależnych, których twórczość nie mieści się ani w ramach instytucjonalnej sztuki krytycznej, ani w protekcjonalnych i nieadekwatnych pojęciach sztuki naiwnej czy nieprofesjonalnej.

Na wystawie znalazły się prace nowe i takie, które zyskały nową aktualność. Choć dzielą je czasami lata, uderzający jest powrót tych samych problemów i lęków. Wystawę otwiera część „Polska płonie” dotycząca konfliktu politycznego. Wojna – słowo klucz punkowej kultury lat osiemdziesiątych – wraca z wielką siłą w sekcji „Sava Putin Sava”. Pod hasłem „Amy Winehouse Is Dead” kryją się prace o manipulacji mass mediów i popkulturze. „Chcemy porno a nie ORMO” obnaża presję związaną z ciałem i tożsamością oraz pokazuje manifestacje indywidualizmu poprzez modę. Sekcja „Polacy, naprzód drogą Dharmy!” skupia z kolei artystów przeciwstawiających się współczesnemu kryzysowi duchowości.

„Nie jestem już psem” to słowa Radosława Perlaka – artysty osadzonego w Zakładzie Karnym w Rawiczu, którymi określił zmianę, jaka nastąpiła w jego życiu, odkąd zaczął tworzyć. Ta sama potrzeba emancypacji wbrew cynizmowi i przemocy władzy i społeczeństwa leżała u podstaw narodzin kontrkultury ponad pół wieku temu. Dziś świat znowu drży w posadach, a alternatywa w czasach postprawdy na nowo staje się polem walki o wolność i autentyczność.

„Nie jestem już psem”

Ewa Bloom-Kwiatkowska, Anna „Mirosava” Bachanek, Robert Brylewski, Damian Czeladka, Włodzimierz Czerw, Anna Dąbrowska-Lyons, Franciszek Dzida, Stanisław Garbarczuk, Marian Henel, Ryszard Kisiel, Anna Laskowska, Mikołaj Ławniczak, Tomasz Machciński, Kazimierz Malinowski, Justyna Matysiak, Maciej Olszewski, Radosław Perlak, Pisarka M.H., Erwin Sówka, Daniel Stachowski, Karol Suka, Ryszard Szozda, Marcelo Zammenhoff, Dariusz Skubel i Zdzisław Zinczuk.

ZOBACZCIE FILM Z WYSTAWY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!