Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyzwania dla województwa śląskiego, czyli jak przejść łagodnie transformację gospodarczą?

Monika Krężel
Monika Krężel
Województwo śląskie czeka kolejna transformacja gospodarcza
Województwo śląskie czeka kolejna transformacja gospodarcza Fot. Lucyna Nenow
Za nami kolejny warsztat on-line dotyczący konsultacji projektów programu regionalnego „Fundusze Europejskie dla Śląskiego na lata 2021-2027” oraz Regionalnego Planu Sprawiedliwej Transformacji 2030 r. W spotkaniu z zarządem województwa wzięli udział dziennikarze. Dyskutowano m.in. o tym, jak przekierować gospodarkę województwa śląskiego na gospodarkę niskoemisyjną.

Za nami kolejny warsztat on-line dotyczący konsultacji projektów programu regionalnego „Fundusze Europejskie dla Śląskiego na lata 2021-2027” oraz Regionalnego Planu Sprawiedliwej Transformacji 2030 r. W spotkaniu z zarządem województwa wzięli udział dziennikarze. Dyskutowano m.in. o tym, jak przekierować gospodarkę województwa śląskiego na gospodarkę niskoemisyjną.

Województwo śląskie otrzyma z Unii Europejskiej, w ramach nowej perspektywy finansowej, najwyższe w swojej historii środki na efektywne wdrażanie zmian społeczno-gospodarczych w regionie. Chodzi tutaj o finanse sięgające około 4,5 mld euro w ramach nowego programu regionalnego „Fundusze Europejskie dla Śląskiego na lata 2021-2027” oraz Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Wsparcie z tego ostatniego ma złagodzić skutki społeczne oraz gospodarcze, które poniesie region i jego mieszkańcy z powodu transformacji w kierunku gospodarki neutralnej dla klimatu.

Miasta z pomysłami na siebie

- Ostatnia decyzja Sejmu oznacza, że 770 mld euro, które trafią do Polski równa się miliardy dla województwa śląskiego - mówił Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego. - Dużo ciężkiej pracy przed nami. Interesują nas głosy podmiotów, które takie wsparcie mogą otrzymać, w tym przedstawicieli branży okołogórniczej.

Nie przeocz

Województwo śląskie jest najbardziej zależnym od węgla regionem w Polsce i Unii Europejskiej, o największej liczbie zatrudnionych w górnictwie (74 tys. osób). Zgodnie z szacunkami Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej w przemyśle okołogórniczym zatrudnionych jest ok. 400 tys. osób, które niestety niejednokrotnie nie mogą liczyć na programy osłonowe, takie jak w przypadku górnictwa.

Według szacunków brak jednego miejsca w górnictwie oznacza redukcję 4-5 miejsc pracy w branżach okołogórniczych.
Unijne środki zostaną przeznaczone na najważniejsze obszary, takie jak m.in.: zdrowie, energia, środowisko, gospodarka i przedsiębiorcy, cyfryzacja, infrastruktura, transport, innowacje, społeczeństwo.

- Województwo śląskie jest najbardziej dotknięte transformacją gospodarczą i bez wsparcia będzie bardzo trudno przejść ten proces - zaznaczył marszałek Chełstowski. - Wyniki finansowe sektora górniczego są ujemne, gospodarkę województwa śląskiego trzeba przekierować na gospodarkę niskoemisyjną. Trzeba też pamiętać, że duże przedsiębiorstwa nie mogą korzystać z Funduszu Spójności, on jest przeznaczony dla małych i średnich przedsiębiorstw – dodał.

Nie da się ukryć, że w woj. śląskim są miejsca, gdzie do dzisiaj są widoczne skutki transformacji sprzed 30 lat. Jest grupa miast, która świetnie sobie poradziła, jak Katowice, Tychy czy Gliwice, ale są i takie jak Bytom objęty Obszarem Strategicznej Interwencji.

- Miasta muszą znaleźć pomysł na siebie i sięgać po dostępne środki. Dzisiaj idziemy w kierunku ekologicznym, światowy biznes o to pyta: jakie jest nasze podejście do ekologii czy środowiska - mówił marszałek Jakub Chełstowski. - Przed takimi miastami, jak Rybnik, Wodzisław Śl., Ruda Śl., czy powiatem bieruńsko-lędzińskim stoją wielkie wyzwania. Pamiętajmy też, że nie ma jednej recepty na transformację regionu. Nasi partnerzy z Niemiec czy Francji też odnieśli mnóstwo porażek podczas transformacji. A to, co sprawdziło się u nich, niekoniecznie sprawdzi się u nas . Można przejść transformację suchą stopą, ale trzeba postawić na współpracę - zakończył.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty