Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wzrasta liczba bezrobotnych w Częstochowie i powiecie częstochowskim

js
Giełda pracy w Częstochowie
Giełda pracy w Częstochowie arc
Rośnie liczba bezrobotnych w Częstochowie i powiecie częstochowskim.

W maju w Powiatowym Urzędzie Pracy w Częstochowie zarejestrowanych było 7271 osób bezrobotnych, w tym 4087 w samej Częstochowie. W kwietniu w Częstochowie było zarejestrowanych 3685 bezrobotnych, a w marcu 3388. W porównaniu z majem 2019 roku liczba bezrobotnych w Częstochowie wzrosła o prawie 8 proc., a w powiecie częstochowskim o 12,5 proc.
Nie ma jeszcze oficjalnych wyliczeń stopy bezrobocia. W marcu było to odpowiednio w Częstochowie i powiecie: 3 i 6 proc. , w kwietniu 3,3 i 6,7.

Maleje liczba ofert pracy. W maju 2019 roku na osoby bezrobotne w częstochowskim PUP czekało 937 wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej, w maju 2020 roku 394.

Musisz to wiedzieć

Jak podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, do tej pory w Częstochowie ze wsparcia w ramach Tarczy Antykryzysowej skorzystało 18 122 przedsiębiorców. Łączna kwota zwolnień ze składek i wypłaconych świadczeń postojowych w częstochowskim oddziale ZUS to 35 919 736 zł.

- O zwolnienie ze składek mogą ubiegać się firmy zgłaszające do ubezpieczeń społecznych mniej niż 50 osób, spółdzielnie socjalne, osoby duchowne, a także osoby prowadzące pozarolniczą działalność opłacające składki wyłącznie na własne ubezpieczenia, w tym osoby korzystające z ulgi na start - przypomina Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.

Przedsiębiorcy, którzy mogą skorzystać z Tarczy Antykryzysowej, mają czas do 30 czerwca na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek. Muszą także do końca czerwca złożyć dokumenty rozliczeniowe za okres od marca do maja 2020 r. chyba, że zgodnie z przepisami są zwolnieni z ich składania.

Zobacz i zapamiętaj

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera