Po dwóch edycjach ogólnopolskich (1970 i 1974), w setną rocznicę urodzin Fitelberga, zorganizowano I Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów jego imienia. Inicjatorem był Karol Stryja. Filharmonia Śląska stała się odtąd niezwykle ważnym ośrodkiem kształtowania i odkrywania nowych talentów dyrygenckich.
Misją ustanowionego w 1979 roku wydarzenia było – i jest nadal – nie tylko umożliwianie startu artystycznego najzdolniejszym dyrygentom i otwieranie im drogi do największych sal koncertowych na świecie, ale również popularyzacja muzyki polskiej wśród zagranicznych uczestników i melomanów śledzących przebieg Konkursu. To właśnie promocja polskiego dziedzictwa kulturowego poza granicami naszego kraju jest realizacją idei, której Fitelberg poświęcił niemal całe swoje życie.
Konkursowi towarzyszą działania, które przyczyniają się do utrwalenia pamięci o jego Patronie – jednym z najwybitniejszych polskich dyrygentów. Mowa tu nie tylko o inicjatywach promujących samą rywalizację, ale również o publikacjach, wystawach, czy badaniach naukowych, których efektem są powstałe monografie.
Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga od momentu powołania gromadzi wokół siebie znakomite osobistości. W jury zasiadali tacy artyści, jak m.in. Stanisław Wisłocki, Karol Stryja, sir Charles Groves, Juozas Domarkas, Jan Krenz, Pierre Colombo, Marianne Granvig, Tadeusz Strugała, Eugeniusz Knapik, Stanisław Skrowaczewski, a także sami zdobywcy nagród w poprzednich edycjach Konkursu, w tym Chikara Imamura, Michael Zilm, Mirosław Jacek Błaszczyk, Marek Pijarowski, Jerzy Salwarowski, Patrick Fournillier, Andreas Weiss, Wiktoria Żadko, Tomasz Bugaj, Piotr Gajewski, Jorma Panula, czy Ken Takaseki.
Przygotowania do XI Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. G. Fitelberga obejmują m.in. koncerty, wystawy czy kursy mistrzowskie. Mają one na celu ożywianie pamięci o Grzegorzu Fitelbergu, promowanie muzyki polskiej, wyszukiwanie nowych talentów dyrygenckich oraz podkreślanie roli Filharmonii Śląskiej, organizatora Konkursu, jako instytucji realnie wpływającej na kształt czołówki światowej sceny muzycznej.
Zwycięzcy otrzymują nie tylko nagrody finansowe, ale również pozaregulaminowe, w postaci zaproszeń prestiżowych międzynarodowych orkiestr (m.in. BBC Symphony Orchestra, czy Sinfonica di Milano Giuseppe Verdi) oraz najważniejszych polskich instytucji do poprowadzenia koncertu. Rolą Konkursu jest więc pomoc w rozpoczęciu międzynarodowej kariery najwybitniejszym dyrygentom i dyrygentkom oraz odkrywanie młodych talentów, które wkrótce potem zachwycają swoimi interpretacjami publiczność na całym świecie.
Nie należy zapominać także o ogromnej misji edukacyjnej, przyświecającej wydarzeniu. To dzięki Konkursowi i rozgłosowi, który zyskuje podczas każdej edycji, uwaga zaangażowanego w świat sztuki społeczeństwa zwracana jest na postać dyrygenta.
Nie przeocz
Musisz to wiedzieć

NaM - Podlaskie ligawki
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?