Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XXVI Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi na Jasnej Górze

OPRAC.: Magdalena Grabowska, PAP/mat. prasowe Jasna Góra
Tysiące kobiet wzięło udział w XXVI Ogólnopolskiej Pielgrzymce Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi na Jasnej Górze.
Tysiące kobiet wzięło udział w XXVI Ogólnopolskiej Pielgrzymce Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi na Jasnej Górze. mat. prasowe Jasna Góra/fb
Coraz młodsze pacjentki muszą walczyć z nowotworem piersi. - Największym sojusznikiem w walce z nim jest profilaktyka - apelowały uczestniczki 26. Pielgrzymki Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi. Jak co roku odbyła się ona w pierwszą sobotę października - międzynarodowego miesiąca Świadomości Raka Piersi. Nie zabrakło przedstawicielek Amazonek z Niemiec, Czech, Słowacji czy Włoch. Kobiety, które uczestniczyły w tegorocznej pielgrzymce przyniosły ze sobą słoneczniki, które są ich symbolem.

Dlaczego słoneczniki? Słonecznik to kwiat słońca, a słońce to podstawa życia, które jest najcenniejszym darem, szczególnie cenionym przez Amazonki. Jak zwróciła uwagę Krystyna Wechman z Federacji Stowarzyszeń „Amazonki” i Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych, niestety zapadalność na raka piersi jest wysoka i zbiera on obfite żniwo. Jak podkreśla, problemem przy nowotworach złośliwych jest brak czasu, dlatego wczesne rozpoznanie, wykonywanie badań piersi, zrobienie USG czy mammografii jest bardzo ważne.

- Pamiętajmy, że to nie tylko kobiety chorują, ale choruje cała rodzina, choruje społeczeństwo. Ważna jest zarówno profilaktyka, ale także i psychika oraz własna duchowość. Swoim przykładem, pokazujemy, że nie tylko można pokonać raka, ale że życie po zabiegu może być wartościowe i inspirujące dla innych – mówiła Elżbieta Markowska, prezes częstochowskich Amazonek.

Stowarzyszenie Amazonek jest organizacją samopomocową, działającą na rzecz kobiet dotkniętych rakiem piersi, skupia kobiety w trakcie i po leczeniu tego nowotworu, wspomagając ich rehabilitację fizyczno-psychologiczną. Amazonki działają w myśl zasady: „Pomagając innym, pomagasz sobie”. Do najbardziej znanych akcji kobiet zmagających się z chorobami nowotworowymi są Marsze Życia i Nadziei czy Marsze Różowej Wstążki. Mają one uświadomić, że z tą chorobą można wygrać - pod warunkiem, że jest wcześnie wykryta. Podczas tegorocznej pielgrzymki wybrzmiewało hasło "TAK dla zdrowia rodziny" - to tytuł kampanii społecznej, która ma na celu promocję badań profilaktycznych ze szczególnym uwzględnieniem ryzyka chorób nowotworowych.

- Dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem związanym z własną chorobą, wspierają Panie kolejne kobiety w pokonywaniu raka. Wsparcie to jest bezcenne , zwłaszcza w przypadku ciężkiej choroby, która zmienia życie i wpływa na jego dalszy bieg - napisała z uznaniem o polskich Amazonkach Pierwsza Dama RP Agata Kornnhauser-Duda, dziękując Amazonkom za kampanię edukacyjną „TAK dla zdrowia rodziny”. - Jako patronka tego przedsięwzięcia życzę powodzenia w wypełnianiu jego założeń, które składają się na profilaktykę onkologiczną - dodała.

W akcję zaangażowane jest także ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. - Łączę się w modlitwie ze wszystkimi, którzy na Jasnej Górze proszą o wstawiennictwo dla wielu zmagających się z chorobami nowotworowymi, tak wielkim wyzwaniem naszych czasów - napisała w liście minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg. - Uczestnikom konferencji życzę zatem owocnej dyskusji, wymiany dobrych praktyk oraz formułowania wniosków, które pozwolą wytyczać nowe kierunki w polityce prozdrowotnej - dodała.

Jak podkreślił prof. dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł, kierownik warszawskiego Centrum Kompleksowego Leczenia Otyłości, sama otyłość jest chorobą, to jej wystąpienie znacznie podnosi ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych u cierpiącego na nią pacjenta.

- Otyłość zwiększa częstość występowania nowotworów złośliwych o 40 procent. Konkretnie to badanie przeprowadzone było na populacji kobiet brytyjskich. Oceniono, że na każdy tysiąc Brytyjek, w ciągu całego życia, jeżeli panie nie będą chorowały na otyłość, 170 pań zachoruje na nowotwór złośliwy. Jeżeli te panie chorują na otyłość, będzie to dotyczyło już 270 kobiet - podał profesor.

Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Samodzielnego Publicznego Szpitala w Lublinie, zabrał głos na temat wirusa HCV powodującego zapalenia wątroby typu C. Rekomendował uczestnikom badania profilaktyczne krwi z uwzględnieniem obecności wirusa HCV, ponieważ na początkowym etapie choroby pacjent może nie mieć świadomości zakażenia, objawy mogą nie występować przez długi czas.

- Działajmy metodą edukacji, posługujmy się argumentacją, bo żaden kraj na świecie nie wycofał szczepionki z użycia. Wszyscy podkreślamy niezwykle wysoką skuteczność, bo redukcja (zachorowalności) wynosi 95-97 procent - podkreślił Prof. Grzegorz Panek, kierownik Oddziału Klinicznego Ginekologii i Położnictwa Szpitala im. W. Orłowskiego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, odnosząc się do wirusa HPV powodującego raka szyjki macicy i innych nowotworów.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera