Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z nowej kolejki linowej "Elka" zobaczymy więcej Parku Śląskiego [ZDJĘCIA Z BUDOWY]

JUT
Pamiętacie starą kolejkę linową "Elka"? Przejeżdżaliśmy na niej nad prawie całym parkiem, choć panoramy tego miejsca raczej zobaczyć nie mogliśmy, bo wciąż byliśmy zbyt nisko. Nowa "Elka" ma dostarczyć nam takich atrakcji.

Co prawda na razie kolejka pobiegnie tylko jedną trzecią całej trasy, bo od stacji Stadion Śląski do stacji Wesołe Miasteczko (przypomnijmy, że dawna kolejka miała jeszcze trzecią stacje Planetarium), ale ma dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Przede wszystkim dlatego, że będzie dużo wyższa.

W najwyższym momencie kolejki będziemy znajdować się 18 metrów nad ziemią. To pozwoli nam na zobaczenie panoramy Parku Śląskiego. I chociaż nad niektórymi obiektami nie pojedziemy, to na pewno zobaczymy zarówno budynek dyrekcji, jak i Planetarium, a nawet zwierzęta w zoo. Przynajmniej tam, gdzie nie zasłonią nam tego drzewa.

Kolejką pojedziemy koło Stadionu Śląskiego, następnie po prawej stronie miniemy Kapelusz, a po lewej staw. Dalej czekają nas już tylko kolejne widoki, bowiem po prawej stronie i pod nami będzie znajdować się Rosarium. Wycieczkę zakończymy przejeżdżając nad Wesołym Miasteczkiem.

Przypomnijmy, że parkowa kolejka będzie nietypowa, głównie ze względu na to, że do wyboru będziemy mieli zarówno 8-osobowe gondole, jak i 4-osobowe krzesełka. Z krzesełek nie będą mogły jednak korzystać dzieci poniżej 1,3 metrów wzrostu. Ustawiona zostanie specjalna miarka, która będzie weryfikować wzrost najmłodszych.

Na peronie będą one specjalnie wyprzęgane. Wszystko po to, żeby można było bezpiecznie do nich wsiąść. Elka zostanie dostosowana do przewozu niepełnosprawnych oraz matek z dziećmi.

To jeszcze nie wszystko. Nie będzie kas, będą za to automaty biletowe. Na każdej stacji będą dwie osoby z obsługi. Jedna będzie siedzieć w sterowni, druga będzie pomagać na peronie wsiadającym.

Na każdej podporze znajdzie się oświetlenie oraz hot-spot. Jadąc kolejką będziemy mogli więc korzystać z internetu. Cała trasa będzie dodatkowo monitorowana.

- Peron będzie się znajdował ok. 4,5 metrów nad ziemią, dostaniemy się do niego schodami, a niepełnosprawni lub matki z wózkami, windą - wyjaśnia Marcin Góral, kierownik budowy z firmy Doppelmayr, wykonawcy. - Najdłuższy słup będzie miał tu 21 metrów wysokości, ale na trasie będziemy jechać niżej, gdyż lina będzie się obniżać.

Co słychać na budowie? Obecnie przy kolejce pracuje ok. 80 robotników. Za niedługo na stacjach powstaną stropy peronów, a po tym pozostanie montowanie urządzeń technologicznych i wykończenia.

Wykonawca dokłada wszelkich starań, żeby nową kolejką można było pojechać w sierpniu. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, na otwarcie jej na urodziny Parku Śląskiego nie ma żadnych szans.

Okazuje się, że "Elka" nie będzie jedyną kolejką nizinną w kraju. W zeszłym tygodniu rozpoczęto bowiem prace przy budowie takiej kolejki we Wrocławiu. Połączyć ma ona dwa kampusy Politechniki Wrocławskiej, które przecina Odra. Dzięki wykorzystaniu kolejki studenci będą mogli się szybko przedostać do drugiej części kampusu w trochę ponad 3 minuty.



*Najpiękniejszy Rynek w woj. śląskim jest w... ZAGŁOSUJ i ZMIEŃ WYNIK
*Matura 2013: Pytania egzaminacyjne na 100 proc. ZOBACZ
*Nudyści już zawitali na plaże ZOBACZCIE, gdzie spotkacie naturystów w woj. śląskim
*Tak zdasz egzamin na prawo jazdy kat. A na motocykl ZDJĘCIA i WIDEO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!