Nasza Loteria

Za nami 11. edycja Forum Seniora. W Ustroniu było mnóstwo atrakcji, w tym spotkanie z gwiazdami „Sanatorium miłości” Zobacz ZDJĘCIA

Monika Krężel
Monika Krężel
W Ustroniu, podczas 11. edycji Forum Seniora, nie zabrakło humory, dobrej zabawy i interesujących wykładów
W Ustroniu, podczas 11. edycji Forum Seniora, nie zabrakło humory, dobrej zabawy i interesujących wykładów Karina Trojok
Już po raz 11. zorganizowaliśmy Forum Seniora. Tym razem naszych Czytelników zaprosiliśmy do Uzdrowiska Ustroń. To było świetne spotkanie na początek weekendu! Co tym razem znalazło się w programie? Spotkania z gwiazdami programu „Sanatorium miłości” i „The Voice Senior”, Henrykiem Czichem z zespołu Universe, a także interesujące wykłady dotyczące m.in. zdrowia, zdrowego stylu życia czy bezpieczeństwa. Do tego można było zrobić badanie, jak mammografię piersi. - To było naprawdę ciekawe, wzruszające spotkanie - mówili uczestnicy. - Każdy się tutaj dobrze bawił. Partnerem honorowym Forum był Urząd Wojewódzki w Katowicach.

Wydarzenie w ramach 11. edycji Forum Seniora miało miejsce w hotelu Wilga w Ustroniu. Sala, gdzie odbywały się pogadanki i wykłady, pękała w szwach. Każdy uczestnik otrzymał m.in. „Forum Seniora”, dodatek do „Dziennika Zachodniego” oraz słoiczek miodu, prezent przygotowany przez Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach.

- Ludzie z praktyką, doświadczeniem, umiejętnościami – to właśnie są seniorzy. Dzięki nim rozwija się młode pokolenie - tak powitał gości Jędrzej Lipski, redaktor naczelny „Dziennika Zachodniego”. - Wspólnie powinniśmy się troszczyć o to, by międzypokoleniowo współpracować ze sobą - dodał Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

Za nami 11. edycja Forum Seniora. W Ustroniu było mnóstwo atrakcji, w tym spotkanie z gwiazdami „Sanatorium miłości” Zobacz ZDJĘCIA

Nie tylko wsparcie finansowe. Ważna też aktywność osób starszych

Jednym z gości Forum był Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej.

- Programów dla seniorów w naszym państwie jest bardzo dużo. Zacznę od obniżenia wieku emerytalnego w 2016 roku, dla kobiet 60 lat, a mężczyzn - 65. Ważnym elementem tego ruchu były badania przeprowadzone wśród osób, które nabyły praw emerytalnych. Aż 50 proc. wśród nich mówiło o wcześniejszym skorzystaniu z emerytury ze względu na stan zdrowia - podkreślał minister Stanisław Szwed. - Zdrowie seniorów ma więc ogromne znaczenie. W marcu zawsze ma miejsce waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych, w tym roku przeznaczyliśmy na nią 44 mld 150 mln złotych. Dodajmy do tego wypłaty 13. oraz 14. emerytury. Skorzysta z nich w tym roku około 9 mln 700 tysięcy emerytów i rencistów. Jest także program „Mama+”, z którego mogą skorzystać kobiety, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci, a nie udało im się wypracować odpowiedniego stażu do emerytury - dodał.

Minister Stanisław Szwed podkreślał również, iż potężne znaczenie mają również projekty i programy skierowane do samorządów, a stawiające na wsparcie aktywności osób starszych. Powstają więc dzienne domy seniora, kluby seniora (w sumie działa ich dzisiaj 1200 w całej Polsce). Jest program „Aktywni+” przeznaczony dla organizacji pozarządowych, z którego korzysta już około 600 tys. osób. W 2023 roku przeznaczonych też zostanie 40 mln zł na program „Opieka 75+”, chodzi tutaj o wsparcie nad seniorami w miejscu zamieszkania.

- W województwie śląskim 6 mld złotych zostało wypłaconych na 13. emeryturę - wyliczał wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. - Program "Senior+” to ponad 32 mln zł, 95 placówek i 2500 miejsc dla seniorów. Koszty tego programu wzrastają z każdym rokiem, a to dobrze, bo wskazują na akceptację i chęć, by wziąć w nim udział - podkreślił.

Podczas Forum Seniora był także obecny burmistrz Ustronia Przemysław Korcz. - Ustroń liczy 16 tys. mieszkańców, z czego 4500 stanowią osoby po 60. roku życia. To miasto znane z tego, że tutaj podtrzymuje się zdrowie i o zdrowie się dba. Znani przede wszystkim z uzdrowiska staramy się więc także inwestować w infrastrukturę przygotowaną dla seniorów. Chcemy być najlepszym w Polsce uzdrowiskiem - mówił burmistrz Przemysław Korcz.

Zdrowie i bezpieczeństwo. To podstawa

W programie 11. edycji Forum Seniora nie zabrakło porad z zakresu bezpieczeństwa i zdrowia seniorów. O tym, jak ustrzec się przed przestępcami, którzy za pomocą metod „na wnuczka” lub na „na policjanta” oszukują nie tylko starsze osoby ostrzegała policja.

- Problem jest naprawdę poważny, zdarzało się, że poszkodowani tracili nawet kilkaset tysięcy złotych - mówiła nadkomisarz Aneta Zacharjasz, która wystąpiła na Forum Seniora z ramienia Wydziału Prewencji KWP w Katowicach. - Sprawcy są pozbawieni skrupułów, wykorzystują ufność seniorów i wyłudzają ich oszczędności życia. Dlatego, gdy odbierzemy jakikolwiek telefon z żądaniem pieniężnego wsparcia, od razu skontaktujmy się z rodziną lub zadzwońmy pod numer „112” - apelowała.

Równie ważny był apel strażaków, którzy zachęcali do tego, by dbać o bezpieczeństwo instalacji gazowych w naszych domach. - Tlenek węgla to cichy zabójca, nie do wykrycia. W ciągu roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla śmierć ponosi około 100 osób - mówili strażacy.

Gdy grozi nam z kolei jakiekolwiek zagrożenie, wykonajmy telefon do Centrum Powiadamiania ratunkowego w Katowicach, czyli zadzwońmy pod „112”. Dyżurujący przez całą dobę od razy skierują nasz przypadek do odpowiednich służb. - W Katowicach odbieramy aż 11 procent zgłoszeń z całego kraju, jesteśmy dużym regionem. Jeden operator w ciągu swojego dyżuru przyjmuje od 150 do 200 zgłoszeń. Najwięcej z nich pojawia się w piątki i soboty - opowiadał Tomasz Michalczyk, dyrektor CPR w Katowicach.

Wykład o obturacyjnym bezdechu sennym wygłosiła lek. med. Justyna Tyfel-Paluszek, specjalista chorób wewnętrznych oraz specjalista chorób płuc Grupy American Heart of Poland. Okazuje się, że obturacyjny bezdech senny jest niebezpieczny dla zdrowia i życia. Jest to częsty problem dotykający nawet co 4. mężczyznę w średnim wieku i co 10. kobietę (zwłaszcza po menopauzie). Seniorzy dotknięci tym problemem zdrowotnym skarżą się na senność, bóle głowy, zmęczenie, problemy z koncentracją.

- Zdarza się, że u chorych występuje nawet 60 bezdechów na godzinę. Chorzy się duszą, bezdech pogarsza też prowadzenie takich chorób, jak nadciśnienie czy choroby serca. Niewiele osób wie, ale bezdech jest najczęstszą, po alkoholu, przyczyną wypadków samochodowych - podkreśliła lek. med. Justyna Tyfel-Paluszek. - Ryzyko wystąpienia tej choroby wzrasta u osób starszych. Walczmy więc razem o seniorów, to specyficzna grupa pacjentów, z licznymi problemami zdrowotnymi – dodała.

Z kolei wykład o urorehabilitacji miała mgr Marta Sapeta, fizjoterapeutka z Uzdrowiska Ustroń. Obie prelekcje odbywały się w ramach tzw. Klubu Pacjenta Fundacji „Z sercem do Pacjenta”, który towarzyszył Forum Seniora. O celach i misji Fundacji opowiadała prezes Katarzyna Kucia-Garncarczyk.

Podczas Forum Seniora można było także wykonać badania, na miejscu był m.in. specjalny mammobus Przychodni Akademickiej. Z seniorami rozmawiali także eksperci z ZUS, NFZ czy Grupy American Heart of Poland.

„Sanatorium miłości”, czyli jak przeżyć przygodę życia

W Ustroniu spotkaliśmy się także z gwiazdami programu telewizyjnego „Sanatorium miłości”. Podczas Forum Seniora wystąpili Iwona Mazurkiewicz z Radomska i Gerard Makosz z Zabrza, którzy poznali się na planie drugiej edycji programu.

- Jesteśmy ze sobą prawie cztery lata, wkrótce czeka nas ślub - mówili goście. - Dzieli nas 18 lat różnicy, ale nie nudzimy się ze sobą. Ja mam 65 lat, Gerard 83. Jest przykładem, że mając 83 lata można być radosnym, sprawnym, można nauczyć się tańczyć, napisać książkę - mówiła Iwona Mazurkiewicz.

- Poznaliśmy się w Ustroniu. Ja tu przyjeżdżałem od 15. roku życia, ale zawsze byłem samotny - dodał Gerard Makosz. - 27 lat przepracowałem na kopalni, a swoją książkę „Długie życie to przywilej” napisałem piórem, a nie na komputerze. I sam ją wydałem - opowiadał.

- Mamy bagaż doświadczeń, ileś tam lat. Nie jest łatwo wejść w związek w tym wieku, a nam się to udało. Wczoraj byłam u fryzjera, zrobiłam sobie też paznokcie. Nie lubię tego robić, dla mnie to strata czasu. Wróciłam do domu i mówię: „Gerard, to stracony czas dla mnie”. A on na to: „Dla mnie też stracony, bo cię nie widzę” - opowiadała pani Iwona.

Parę łączą wspólne pasje, a największą z nich jest podróżowanie. Razem prowadzą facebookowy profil "Emeryci NIEemeryci", zamieszczają tam m. in. filmy z gimnastyką, zdjęcia ze wspólnie spędzonych chwil w domu i ogrodzie oraz relacje z podróży.

Naszym gościem był także Piotr Hubert Langfort, 64-latek z Siemianowic Śląskich, który wystąpił nie tylko w czwartej edycji „Sanatorium miłości”, ale i w talent show - „The Voice Senior”, gdzie zachwycił świetnym wykonaniem hitu Zbigniewa Wodeckiego „Lubię wracać tam gdzie byłem”.

- Zwiedziłem tyle państw, wiele podróżowałem, ale to w „Sanatorium miłości” przeżyłem przygodę życia - uśmiechał się.

Dla wszystkich uczestników naszego Forum zaśpiewali Henryk Czich z zespołu Universe oraz Anna Piech.

Partnerem honorowym 11. edycji Forum Seniora był Urząd Wojewódzki w Katowicach. Partnerami wydarzenia byli: Nadwiślańska Agencja Turystyczna, Trivita, Fundacja „Z Sercem do Pacjenta”, Uzdrowisko Ustroń, Grupa American Heart of Poland, Senior Residence.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni