Zabrze: będzie przebudowa oczyszczalni w Mikulczycach

Arkadiusz Nauka
Arkadiusz Nauka
Udostępnij:
Do końca 2019 roku ma się zakończyć modernizacja oczyszczalni ścieków w Zabrzu - Mikulczycach. Zakład ma być ekologiczny i nie emitować przykrych zapachów. Inwestycja pomoże także w... usuwaniu skutków intensywnych opadów deszczu.

Nowe urządzenia - pompy, prasy i biofiltry pojawią się w oczyszczalni ścieków w Mikulczycach po planowanej przez Zabrzańskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji przebudowie obiektu.

- Zmieniony będzie cały ciąg technologiczny, co oznacza, że oczyszczalnia będzie spełniała wyższe normy - wyjaśnia Janusz Bykowski, starszy mistrz na oczyszczalni Milkulczyce. - Wymieniona zostanie część urządzeń, pojawią się także nowe, przyjazne dla obsługi zakładu. Oczyszczalnia zostanie zautomatyzowana i będziemy mieli nad nią większy nadzór - dodaje Bykowski.

Do inwestycji zmusił ustawodawca

Celem przebudowy oczyszczalni jest dostosowanie jakości ścieków oczyszczonych do norm wynikających z dyrektyw unijnych, w szczególności z tzw. dyrektywy ściekowej oraz przepisów krajowych.

- Nowe prawo wymaga od takich zakładów jak nasz proekologicznej działalności. Dzięki tej inwestycji znacznie niższe będzie zużycie energii elektrycznej - tłumaczy Janusz Bykowski. - Zainstalowanie biofiltrów zredukuje uciążliwe zapachy wychodzące z zakładu, nie wspominając o tym, że łatwiej nam będzie prowadzić gospodarkę osadową. - dodaje Bykowski.
Zgodnie z umową zawartą przez zabrzański PWiK z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przebudowa oczyszczalni ścieków Mikulczyce musi zostać zakończona do końca 2019 roku.
Nowy samochód odetka studzienki

- Szacowana wartość przedsięwzięcia sięga ponad 30 milionów złotych, a dofinansowanie wyniesie ponad 17 milionów złotych - informuje Sławomir Gruszka, rzecznik Urzędu Miejskiego w Zabrzu. - Przebudowa oczyszczalni przyczyni się do dalszego wzrostu atrakcyjności obszaru miasta zarówno dla mieszkańców, jak i potencjalnych inwestorów planujących rozpoczęcie działalności w Zabrzu - dodaje Gruszka.

Inwestycja obejmie przebudowę części obiektów i budowę nowych. Spółka zakupi również wyposażony w urządzenia najnowszej generacji samochód do wywozu nieczystości płynnych.

- Dodatkowy wóz asenizacyjny, który będziemy mieli pomoże nam w sytuacjach kryzysowych, takich jak intensywne opady deszczu - przekonuje Janusz Bykowski. - Często zdarza się, że mieszkańcy koszą trawę, która później zatyka studzienki kanalizacyjne. Dodatkowy, specjalnie do tego przeznaczony samochód, pomoże w ich odetkaniu. - wyjaśnia starszy mistrz na oczyszczalni Mikulczyce.

Oczyszczalnia ścieków Mikulczyce to jedna z dwóch oczyszczalni ścieków komunalnych funkcjonujących obecnie w Zabrze, która oczyszcza ok. 12-13% wszystkich ścieków. Położona w Zabrzu – Mikulczycach przy ul. Leśnej 168 oczyszczalnia została oddana do eksploatacji w 1989 roku, a jej pierwszą modernizację zakończono w roku 2003. Obiekt odbiera ścieki surowe dopływające grawitacyjnie z dzielnic Grzybowice i Mikulczyce oraz z miejscowości Czekanów.

Moda uliczna w Katowicach: Zobacz, co tu się dzieje

Wracają upały: Prognoza 16-dniowa Tomasza Zubilewicza

Tarnowskie Góry. Zabytkowa Kopalnia Srebra wpisana na listę UNESCO [REPORTAŻ DZ]

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jimi z Centrum
Co z smrodem w centrum Zabrza ? Czy kompostownia coś z tym zrobi ?
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie