Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabrze. Ćwiczenia służb w Kopalni Guido i Sztolni Królowa Luiza. Zobacz zdjęcia i nagranie!

Mateusz Zarembowicz
Mateusz Zarembowicz
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Śląska Policja
Na terenie Kopalni Guido i Sztolni Królowa Luiza — największego w kraju podziemnego kompleksu turystyczno-kulturalnego, odbyły się ćwiczenia dowódczo-sztabowe. Organizatorem przedsięwzięcia była Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach, a jego celem było sprawdzenie współdziałania służb w przypadku zdarzenia kryzysowego mogącego wystąpić pod ziemią. W ćwiczenia, odbywające się m.in. na podziemnych trasach turystycznych kompleksu, była zaangażowana policja, straż pożarna, pogotowie ratunkowe i centralna stacja ratownictwa górniczego.

Unikatowy scenariusz ćwiczeń

Scenariusz opracowany przez policjantów z komendy wojewódzkiej w Katowicach zakładał sytuację, która nigdy dotąd nie była ćwiczona w naszym kraju. Wymyślone zdarzenie miało charakter narodowościowo-polityczny, w ramach którego grupa sprawców uprowadziła do autokaru zorganizowaną wycieczkę obcokrajowców. Ci sami napastnicy wcześniej zaminowali infrastrukturę naziemną i podłożyli ładunki wybuchowe pod ziemią, które eksplodowały w momencie, gdy w kopalni znajdowała się wycieczka obcokrajowców. Nie wszystkie zagrożenia i trudności zostały ujęte w założeniach. Wszystko po to, by służby nie miały możliwości przygotowania się na każdy wariant i miały okazję zweryfikować, jakie decyzje i jak szybko zostały podjęte w kryzysowej sytuacji. Jedną z tych trudności był, chociażby brak zasięgu pod ziemią, co znacznie utrudniło kontakt.

Trudne warunki pod ziemią

Dzięki uprzejmości dyrektora Kopalni Guido, możliwe było przeprowadzenie szkolenia w warunkach podziemnych. Służby musiały więc działać w stanie wyższej konieczności. Dodatkowe utrudnienie stanowiły nieoświetlone korytarze, czy wspomniane wcześniej problemy z łącznością. Z uwagi na infrastrukturę nie można było też wykorzystać części policyjnego sprzętu i zaangażować do pracy pod ziemią policyjnych psów.

Jednostki zaangażowane w ćwiczenia

W ćwiczenia zaangażowane były następujące służby: Policja (łącznie z oddziałem prewencji, Samodzielnym Pododdziałem Kontrterrorystycznym, Nieetatową Grupą Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego, negocjatorami), straż pożarna, pogotowie ratunkowe (w tym lotnicze pogotowie ratunkowe) i centralna stacja ratownictwa górniczego.

Kampania "Safe in Poland"

W tym samym czasie na terenie Kopalni Guido, realizując założenia kampanii „Safe in Poland”, mundurowi z Wydziału Prewencji, Wydziału Ruchu Drogowego i Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz komend miejskich Policji w Zabrzu i Katowicach, zorganizowali działania profilaktyczne.

W kierowanej do obywateli Ukrainy oraz młodzieży z Zespołu Szkół Specjalnych nr 42 w Zabrzu akcji, policjantów wspierali przedstawiciele PCK i uczniowie klas mundurowych zabrzańskiego Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych. Podczas działań odbyła się prezentacja i dystrybucja materiałów informacyjno-edukacyjnych. Wśród przygotowanych atrakcji znalazło się m.in. duże i małe miasteczko Ruchu Drogowego. Uczestnicy mogli też zobaczyć, w jaki sposób zabezpieczyć ślady kryminalistyczne i poznać specyfikę służby przewodnika psa, a dzięki goglom wirtualnej rzeczywistości odtwarzano filmy o służbie w Policji z serii ”#JestAkcja”. Dzięki przedstawicielom PCK w Zabrzu oraz uczniom klas mundurowych zabrzańskiego Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych, uczestnicy mogli natomiast ćwiczyć na fantomach udzielanie pierwszej pomocy.

od 16 lat

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo