Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabrze: rodzina z dwójką dzieci zatruła się czadem

Bartosz Pudelko
Bartosz Pudelko
Jaroslaw Jakubczak / Polskapresse
Czteroosobowa rodzina z Zabrza trafiła do szpitala po tym jak stwierdzono u nich objawy zatrucia tlenkiem węgla. W samym tylko Zabrzu od początku roku odnotowano 22 podobne przypadki.

W nocy z wtorku na środę Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe musiało interweniować na os. Kopernika w Zabrzu. U 4-osobowej rodziny, w tym dwójki małych dzieci w wieku 4 lat i 2 miesięcy, występowały objawy zatrucia tlenkiem węgla. U poszkodowanych stwierdzono m.in. osłabienie oraz ból głowy. Wszyscy trafili do Szpitala Klinicznego nr 1 w Zabrzu z podejrzeniem zatrucia tlenkiem węgla. Przyczyną zatrucia był najpewniej nieszczelny piec.

Zimą takie przypadki są szczególnie częste.

- Gdy temperatura spada, nie ma praktycznie dnia, by nasi ratownicy nie byli wzywani do poszkodowanych przez tlenek węgla. Tylko w samym Zabrzu od początku roku odnotowaliśmy 22 przypadki zatruć przez czad – mówi Artur Borowicz, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.

Początkowe objawy zatrucia tlenkiem węgla są podobne do grypy. Pojawiają się osłabienie, senność, ból głowy, również nudności i wymioty. U osób narażonych na czad mogą też pojawić się bladość skóry, zanurzenia rytmu serca, spadek ciśnienia tętniczego, zaburzenia świadomości, śpiączka i drgawki do utraty przytomności i śmierci włącznie.

Jak pomóc osobie poszkodowanej przez czad? – Po pierwsze trzeba natychmiast zapewnić dopływ świeżego powietrza - przewietrzyć pomieszczenie oraz rozluźnić odzież osoby poszkodowanej. Po opuszczeniu pomieszczenia trzeba wezwać profesjonalną pomoc - strażaków (nr tel. 998) oraz ratowników medycznych (nr tel. 997). Jeśli osoba poszkodowana nie oddycha, rozpoczynamy resuscytację, wykonując uciski klatki piersiowej w tempie 100-120 na minutę – wyjaśnia dyrektor Artur Borowicz.

Eksperci przypominają, że zatruciom czadem można zapobiec, m.in. poprzez regularne sprawdzanie instalacji gazowych, wentylacyjnych i kominowych. – Absolutnie nie wolno zaklejać klatek wentylacyjnych. Warto też zadbać o zamontowanie czujników tlenku węgla – podsumowuje Artur Borowicz, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.


*Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy NA ŻYWO + ZDJĘCIA + WIDEO
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!