Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabrze: żydowski ogród pamięci. 1 listopada kwesta i oprowadzanie z przewodnikiem ZDJĘCIA

MAKI
Zabrze: żydowski ogród pamięci. 1 listopada kwesta i oprowadzanie z przewodnikiem
Zabrze: żydowski ogród pamięci. 1 listopada kwesta i oprowadzanie z przewodnikiem Mat. Dariusz Walerjański
Warto odwiedzić to wyjątkowe miejsce. Na cmentarzu żydowskim w Zabrzu przy ul. Cmentarnej 15 1 listopada od godziny 9.00 do 16.30 będzie prowadzona kwesta na rzecz tej zabytkowej nekropolii. Będzie ją można także poznawać z przewodnikiem.

Będzie ją prowadzić Stowarzyszenie na Rzecz Ratowania Cmentarza Żydowskiego w Zabrzu-Zachor, które kontynuuje działalność Społecznego Komitetu - informuje Dariusz Walerjański, historyk, opiekun cmentarza i wyśmienity znawca żydowskiej historii w regionie. Po niezwykłym ogrodzie pamięci oprowadzi nas także jako przewodnik.

Jak opowiada Dariusz Walerjański, cmentarza żydowski w Zabrzu założony w 1871 r. to miejsce pełne magii oraz zadumy to niezwykły żydowski ogród pamięci, który przetrwał Holokaust oraz czasy powojenne.

- Przez lata cmentarz znajdował się pod opieką Społecznego Komitetu, którego działalność kontynuuje powstałe w 2019 r. Stowarzyszenie Zachor - wyjaśnia Dariusz Walerjański. To miejsce piękne i wyjątkowe.

- Wiele ludzi tu przychodzi chcąc ponownie zobaczyć ten zaczarowany żydowski ogród z II połowy XIX wieku. Każdy, kto przyjdzie będzie miał okazję poznać historię tego niezwykłego miejsca i na chwilę się zadumać się nad ludzkim losem pochowanych tu osób - dodaje Walerjański.

Cmentarz żydowski w Zabrzu to nekropolia, na której spoczywają ludzie, których w większości nie ma kto już wspominać z powodu Holokaustu. Tylko nieliczni z tej społeczności przeżyli i dzisiaj od czasu do czasu ich potomkowie do Zabrza przybywają, aby wspomnieć i dowiedzieć się o swych zabrzańskich korzeniach. Jak podkreśla Walerjański: Ta pamięć teraz na nas obecnych mieszkańców przechodzi. Pamięć to nie tylko zakorzenienie w przeszłości, pamięć to nie tylko historia, ale to nasze życie. Każdy cmentarz to otwarta księga przeszłości, o którą warto zadbać i próbować ją odczytywać.

Zabytkowy cmentarz, który należy do Skarbu Państwa potrzebuje opieki oraz profesjonalnych działań związanych z przeprowadzeniem prac budowlano konserwatorskich na które nie stać Stowarzyszenia Zachor.

- Każda złotówka może nam w tym pomóc, za każdą jesteśmy bardzo wdzięczni - mówią społecznicy.

Zobaczcie koniecznie

1 listopada o godz. 13.00, 14.00 i 15.00, każdy, kto przyjdzie będzie miał okazję poznać historię tego niezwykłego miejsca z przewodnikiem, oprowadzać będzie Dariusz Walerjański.

Jak mówi: To miejsce, które nie potrzebuje przewodnika bo samo opowiada swoją historię wyrytą w świętym języku w kamieniu. Wystarczy tylko się rozglądać i czytać. Następna okazja, aby go zobaczyć, wejść za jego bramę będzie w połowie maja 2020 r.

- Warto, by każdy przyniósł i zapalił w tym dniu jedną lampkę jako znak pamięci i zadumał nad losem pochowanych tu osób. Bo pamięć to nie tylko zakorzenienie w przeszłości, to nie tylko historia, ale to nasze życie. Znany filozof Heschel mawiał: „Bogactwo ludzkiej duszy zawiera się w jej pamięci !”, czyli wspominanie jest świętym aktem - mówi Dariusz Walerjański.

Nie przegapcie

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera