Zaczęło się: polowanie na pedofilów w szkołach

  Zaczęło się: polowanie na pedofilów w szkołach

  Paweł Pawlik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Zaczęło się: polowanie na pedofilów w szkołach

  ©Rafał Meszka

  MEN pyta w szkołach o molestowanie dzieci. Działanie wymusił Twój Ruch. Kuratorium w Katowicach wprost: Takie ankiety to kuriozum i absurd
  Zaczęło się: polowanie na pedofilów w szkołach

  ©Rafał Meszka

  Ankieta z pytaniami o przypadki molestowania dzieci trafiła do kuratoriów w całej Polsce. Również do Kuratorium Oświaty w Katowicach. - Odpowiedzi na podobne ankiety byłyby czymś kuriozalnym - denerwuje się Dariusz Wilczak, śląski wicekurator. - Dyrektorzy szkół mają obowiązek informować i monitorować każde odstępstwo od normy, nie tylko na specjalne życzenie ministerstwa.

  A wszystko zaczęło się od pomysłu posłów Twojego Ruchu, partii Janusza Palikota, którzy chcą się dowiedzieć, jak często rodzice uczniów zgłaszają dyrektorom szkół przypadki molestowania z udziałem katechetów i księży.
  Wniosek trafił na biurko Krystyny Szumilas, Minister Edukacji Narodowej. Mimo oburzenia prawicowych środowisk, minister - zobowiązana regulaminem Sejmu nakładającym na ministrów obowiązek przedstawienia sprawozdania na żądanie prezydium komisji - postanowiła przygotować informacje, jakich zażądał Twój Ruch.

  Ministerstwo przygotowało więc specjalną ankietę dla dyrektorów szkół z pytaniami, czy w ich placówkach dochodzi do podobnych zdarzeń. Ankieta dotyczy wszystkich nauczycieli, nie tylko księży i katechetów. Do zebrania informacji z terenu wykorzystano kuratoria oświaty w poszczególnych regionach. Najważniejsze pytania? Czy wobec nauczycieli w woj. śląskim toczą się sprawy komisji dyscyplinarnej i czy były składane skargi dotyczące niedozwolonych zachować. Odpowiedź na oba pytania była przecząca.

  Śląskie Kuratorium Oświaty, podobnie jak piętnaście innych w całej Polsce zostało poproszone o sprawdzenie, czy w podległych sobie szkołach odnotowuje przypadki zachowań o charakterze molestowania seksualnego i pedofilii wśród nauczycieli.
  Za sprawdzenie stanu rzeczy odpowiedzialne jest Ministerstwo Edukacji Narodowej, które zobowiązane jest do przedstawienia wyników swoich badań sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży na wniosek jej przewodniczącego Piotra Pawła Baucia, posła Twojego Ruchu, partii Janusza Palikota. Ruch chciał sprawdzać tylko duchownych i katechetów. MEN dodało do osób branych pod lupę wszystkich nauczycieli "bez podziału na poszczególne grupy nauczycieli, czy pracowników szkoły". Pomysł kontroli wywołał wiele kontrowersji nie tylko w prawicowym i kościelnym środowisku.

  Każdy jest podejrzany?


  Kuratorium Oświaty w Katowicach przyznaje, że otrzymało taką informację od resortu edukacji z zapytaniem, czy wobec nauczycieli w województwie śląskim toczą się sprawy komisji dyscyplinarnej lub czy były składane skargi dotyczące takich niedozwolonych zachowań. Jak zapewnia Dariusz Wilczak, wicekurator w katowickim Kuratorium Oświaty, odpowiedź była przecząca. Zdaniem Wilczaka, samo złożenie takiego zapytania jest obraźliwe.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo