Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żaden skrawek parku nie będzie już wykorzystany pod budownictwo!

Agnieszka Zielińska
Agnieszka Zielińska
Mówi Paweł Bilangowski, prezes Parku Śląskiego.

- Jest pan doświadczonym managerem i społecznikiem. Jak pan ocenia park? Co jest jego największym atutem, a co słabością?
- Na pewno jest to wyjątkowe miejsce na mapie województwa, a nawet kraju. To największy park w Polsce i Europie. To miejsce ciekawe, także dlatego, że znajdujemy się w centrum olbrzymiej aglomeracji. (W sezonie park jest miejską wyspą chłodu, tutaj zawsze jest chłodniej niż w otaczających nas osiedlach). Przede wszystkim jednak jest przyjemnym miejscem na wypoczynek. Jest też miejscem, gdzie warto przychodzić całymi rodzinami i instytucją, którą warto odwiedzać regularnie. Jeśli chodzi o słabości, na pewno przez wiele lat było tutaj za mało inwestycji! Wiele obiektów, które znajduje się na terenie Parku Śląskiego wymaga renowacji i dzięki Projektowi Miejskiemu "Jessica" - i wsparciu Urzędu Marszałkowskiego, i pana marszałka Jakuba Chełstowskiego mamy możliwość robienia nowych przedsięwzięć. Porządkowanie tego, co zostało zaniedbane ma bardzo pozytywny oddźwięk. Ludzie przyjeżdżają tutaj właśnie po to, żeby zobaczyć - co się zmieniło i od razu widzą różnice. Planujemy, że następne lata to również będą kolejne inwestycje właśnie po to, by park wrócił do swojej dawnej świetności, którą każdy z nas pamięta z dzieciństwa.

- Park, to z jednej strony tradycja, z drugiej nowoczesność. Jak połączyć te dwie kwestie? Na co będziecie państwo stawiać przede wszystkim?
- Chcemy najpierw zająć się elementami historycznymi, takimi jak chociażby "Kanał regatowy". Już została zakończona inwestycja odnowienia "Tanecznych kręgów". Kolejnym punktem na mapie inwestycji jest „Rosarium”. Chcemy również odtworzyć "Elkę", by można było nią podróżować w historycznym trójkącie, (pozostały do odbudowania jeszcze jej dwie linie). Dalej bulwary przy stawie "Przystań", odnowienie ciągów komunikacyjnych oraz kilka innych inwestycji kierowanych już bardziej do młodszego pokolenia. W każdym projekcie chcemy odtworzyć, to jak dany obiekt wyglądał na początku, ale od razu bierzemy pod uwagę nowych użytkowników i chcemy dostosować wszystko do ich potrzeb. Np. wszystkie nowo odrestaurowane obiekty będą dostępne dla osób niepełnosprawnych. W najbliższym czasie odnawiane będą: "Kanał regatowy", "Rosarium", ciągi komunikacyjne (tu planujemy remont Alei Żyrafy, Promenady Ziętka). Będziemy realizować też wiele innych projektów, może mniej widocznych, ale niezbędnych dla rozwoju parku. Park każdego dnia, z miesiąca na miesiąc, zmienia się i pięknieje.

- W ostatnim czasie było tu wiele znaczących wydarzeń, chociażby "Diamentowa Liga" na Stadionie Śląskim. Otwarcie planetarium. Co jeszcze nas czeka, w tym i na początku przyszłego roku?
- Już mamy informacje, że w przyszłym roku na Stadionie Śląskim będą się odbywały drużynowe mistrzostwa lekkoatletyczne. Pozyskanie takiej imprezy, to ogromny sukces dla wszystkich osób zaangażowanych w ten projekt. Dalej kwestia planetarium, planowane są kolejne prace wokół obiektu. Jesienią tego roku zostanie w Parku Śląskim otwarte "Miasteczko ruchu drogowego" połączone ze skateparkiem. To kolejna atrakcja, która wraca do parku i użytkownicy będą mogli już wkrótce z niej skorzystać. W przyszłym roku będziemy się starać skończyć prace w "Rosarium".

- Zmieńmy temat rozmowy. Park Śląski za rządów PO-PSL-RAŚ w regionie był traktowany po macoszemu. A jego obrzeża "zabierane" pod zabudowę mieszkaniową. Czy udało się po przejęciu władzy przez "Prawo i Sprawiedliwość" ten trend zatrzymać? I w jaki sposób obecnie zarządza się mieniem parku?
- Na pewno jako zarządca parku jego zarząd robi wszystko, by zachować go w całości. Nie ma zgody na jakiekolwiek podbieranie terenu samego parku. Z pewnością nie pozwolimy na to, by jakikolwiek skrawek terenu został wykorzystany pod budownictwo i odebrany jego użytkownikom.

- Kiedy Prawo i Sprawiedliwość przejęło władzę w regionie zwracało uwagę na kwestię zawłaszczania obszaru parku przez deweloperów. Także mieszkańcy protestowali przeciwko lokalizowaniu na terenach parku osiedli mieszkaniowych.
- Dotyczyło to przede wszystkim terenu Międzynarodowych Targów Katowickich (MTK). Te obszary nie były własnością spółki. Gdy mówimy o terenie zarządzanym przez spółkę Park Śląski S.A., to powtarzam - nie ma możliwości, żeby ktokolwiek jakikolwiek skrawek tego obszaru wykorzystał pod budownictwo mieszkaniowe!

- Na zakończenie powiedzmy jeszcze raz, jak zachęcić mieszkańców do tego, by chcieli korzystać z atrakcji Parku Śląskiego?
- Myślę, że najważniejszym atutem jest jego lokalizacja. Park Śląski znajduje się w niedalekiej odległości, choćby od dworca kolejowego w Katowicach. (Wystarczy 15 minut tramwajem i jesteśmy w przepięknym parku). Tu nie trzeba przyjechać samochodem, bo można łatwo dotrzeć komunikacją miejską. (Chcemy zachęcić mieszkańców całej Polski, by chcieli tu wypoczywać weekendowo, wakacyjnie, już w samym parku Ośrodek Harcerski oferuje noclegi a my mamy funkcjonalny "bilet wspólny" dla całej rodziny, na wszystkie atrakcje, łącznie z "Legendią" - wesołym miasteczkiem). Pamiętajmy też, że park znajduje się na granicy trzech śląskich miast Katowic, Chorzowa, Siemianowic Śląskich. Ich mieszkańcy mogą wygodnie korzystać, nie tylko z terenów zielonych ale również z wydarzeń, które mają tu miejsce. Nie mówię tylko o wydarzeniach parkowych, ale o pozostałych atrakcjach parku. Wspomniałem o Stadionie Śląskim; mamy też oczywiście Górnośląski Park Etnograficzny, Planetarium - Śląski Park Nauki; Śląski Ogród Zoologiczny. Ilość atrakcji, które oferują wszystkie te jednostki powoduje, że tu nie ma dnia, ani weekendu bez jakiegoś ciekawego wydarzenia. Każda z osób, która chciałaby park odwiedzić znajdzie tutaj coś dla siebie. Proszę zwrócić uwagę na kolejkę linową ELKĘ. Jest najdłuższą kolejką nizinną w Polsce, nie ma drugiej takiej w całym kraju. (Warto spojrzeć na park z innej perspektywy, dzięki kolejce patrzymy na niego z piątego wymiaru, wszystko zupełnie inaczej wygląda). Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia parku i śledzenia informacji na naszej stronie internetowej (i w mediach społecznościowych) zarówno Parku Śląskiego, jak i poszczególnych jednostek. Tam są zawsze najświeższe informacje o tym, co będzie się działo. Np. we wrześniu mamy zaplanowanych wiele wydarzeń plenerowych: koncertów, warsztatów, imprez sportowych i tanecznych. W kolejnych miesiącach będzie z kolei wiele ciekawych wydarzeń weekendowych.

Parkowe liczby

Rocznie Park Śląski odwiedza ok. 3 mln gości. Dawne WPKiW (jego budowę rozpoczęto w 1951 r.) jest jednym z największych śródmiejskich parków w Europie, obejmuje 535 ha. Działają tu takie obiekty jak m.in. Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, Planetarium Śląskie, Zoo, „Wesołe Miasteczko”, korty tenisowe, park linowy, „Rosarium”, odnowiony „Ogród japoński”. Blisko 200 tys. m kw. parku zajmują zbiorniki wodne, w tym ponad 80 tys. m kw. ma największy parkowy staw „Koźlok” leżący na terenie "Wesołego Miasteczka". Parkowe „Rosarium” to największy tego typu ogród w Polsce; rośnie tu 30 tys. krzewów róż.
Ciekawostką jest kolejka linowa "Elka", najdłuższa kolej nizinna w Europie. Starą „Elką” podróżowało ponad 130 tys. pasażerów rocznie, średni przejazd jej wszystkimi trasami trwał 51 minut. Obecna „Elka” ruszyła w 2013 r. po 7-letniej przerwie i dokładnie po 46 latach od pierwszego przejazdu. Jej trasa wiedzie od Stadionu Śląskiego, aż do "Wesołego Miasteczka". To odległość ok. 2,5 km. Kolejką może jeździć jednocześnie 240 pasażerów.
Jeśli chodzi o parkowe liczby warto dodać, że aż 23 m średnicy ma kopuła, pod którą znajduje się aparatura projekcyjna największego w Polsce planetarium oddanego do użytku w tym r., a 54 m wysokości miała największa na świecie szklarnia wieżowa, która do 1983 r. znajdowała się w parku.
Co ważne dla odwiedzających na terenie parku znajduje się 2110 miejsc parkingowych.
(az)

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera