MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zajęcia Policji ze studentami ŚUM. "Współpraca między służbami w sytuacjach ratowania życia i zdrowia ludzkiego kluczem do sukcesu." ZDJĘCIA

OPRAC.:
Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
Śląscy policjanci spotkali się ze studentami ratownictwa medycznego. Wszystko za sprawą porozumienia zawartego pomiędzy KWP w Katowicach a Śląskim Uniwersytetem Medycznym. Podczas zajęć, przyszli ratownicy medyczni przekonali się, że ze swoimi kwalifikacjami mogą służyć również w Policji.
Śląscy policjanci spotkali się ze studentami ratownictwa medycznego. Wszystko za sprawą porozumienia zawartego pomiędzy KWP w Katowicach a Śląskim Uniwersytetem Medycznym. Podczas zajęć, przyszli ratownicy medyczni przekonali się, że ze swoimi kwalifikacjami mogą służyć również w Policji. Śląska Policja
Śląscy policjanci spotkali się ze studentami ratownictwa medycznego. Wszystko za sprawą porozumienia zawartego pomiędzy KWP w Katowicach a Śląskim Uniwersytetem Medycznym. Podczas zajęć, przyszli ratownicy medyczni przekonali się, że ze swoimi kwalifikacjami mogą służyć również w Policji. Głównym celem spotkania było jednak pokazanie studentom, że współpraca pomiędzy służbami w sytuacjach ratowania życia i zdrowia ludzkiego to klucz do sukcesu.

"Współpraca jest kluczowa" - zajęcia Policji ze studentami ŚUM

W czwartek 14 kwietnia, w ramach współpracy pomiędzy Śląskim Uniwersytetem Medycznym a Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach, odbyła się II edycja zajęć dla studentów III roku kierunku ratownictwo medyczne. Pomysłodawcami spotkania studentów z policjantami byli dr n. med. Jacek Wawrzynek - kierownik Zakładu Ratownictwa Medycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz instruktorzy Wydziału Doboru i Szkolenia z katowickiej Komendy Wojewódzkiej Policji.

Tegoroczne zajęcia odbyły się w specjalnie do tego celu przystosowanych salach dydaktycznych KWP w Katowicach, w których na co dzień policjanci szkolą się w zakresie pierwszej pomocy i kwalifikowanej pierwszej pomocy.

- Tym razem nasi policyjni instruktorzy, którzy są również czynnymi ratownikami medycznymi, przeprowadzili zajęcia dla studentów dopiero wchodzących w „ratowniczy świat”. W części wykładowej młodzi adepci poznali zasady współpracy medyków z policjantami w codziennej pracy. Kolejnym elementem było spotkanie z ratownikami medycznymi Zespołu Medycznego Oddziału Prewencji Policji w Katowicach. Studenci mieli okazję zapoznać się ze sprzętem do ratowania życia i zdrowia, jakim dysponują policjanci garnizonu śląskiego oraz mogli porównać cywilną karetkę z policyjnym ambulansem - relacjonuje Śląska Policja.

W części praktycznej przyszli ratownicy mieli możliwość spotkania się z instruktorami wyszkolenia strzeleckiego, którzy zapoznali ich z zasadami bezpieczeństwa przy obsłudze broni palnej.

- Taka wiedza jest kluczowa podczas sytuacji, w której personel medyczny udzielaja pomocy rannemu policjantowi. Dodatkowo studenci mieli także okazję przymierzyć przeciwuderzeniowy zestaw funkcjonariusza oddziału prewencji Policji oraz zaznajomić się z jego elementami, co w sytuacji zagrożenia i zdrowia policjanta, ułatwi im "dostanie się" do pacjenta - tłumaczą mundurowi.

Zakończeniem dnia szkoleniowego były symulowane zajęcia. Studenci mogli pokazać swoje praktyczne umiejętności, bowiem ich zadaniem było udzielenie pomocy ugodzonemu nożem policjantowi, a także opanowanie sytuacji z agresywnym pacjentem, który krwawił.

- Bez wątpienia taka forma zajęć dla studentów, którzy już za kilka miesięcy będą dyżurować w jednostkach systemu państwowego ratownictwa medycznego wpłynie na jeszcze lepszą współpracę służb. To z kolei przełoży się na wzrost bezpieczeństwa mieszkańców naszego regionu, personelu zespołów ratownictwa medycznego, jak i policjantów - przekonuje Policja.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni