Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakończone inwestycje z budżetu obywatelskiego [ZDJĘCIA]

Janusz Strzelczyk
Zakończone zostały już niemal wszystkie spośród 120 zadań przewidzianych do realizacji w ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego w Częstochowie. Większość z nich zostawi trwały ślad w przestrzeni miejskiej lub instytucjach publicznych - w postaci inwestycji, sprzętu lub nowego wyposażenia. Kilka miejsc odwiedził 28 listopada prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk spotykając się z pomysłodawcami przedsięwzięć.

Wymyśliła karmiki dla wiewiórek

Objazd zaczął się w podjasnogórskim Parku 3 Maja, gdzie prezydent pogratulował 9-letniej Alicji Gębuś i jej tacie. Ala podczas przechadzki z rodzicami wpadła na pomysł zainstalowania w obu miejskich parkach pod Jasną Górą specjalnych karmników dla wiewiórek. I w obu parkach pojawiło się niedawno łącznie 5 karmników – 3 w Parku Staszica i 2 w Parku 3 Maja. W każdej budce znajdują się otwory dla wiewiórek, szybka do ich obserwacji, pokrywa umożliwiająca wsypywanie pokarmu oraz ważna informacja, że zwierzątka należy karmić wyłącznie orzechami i nasionami (koszt ustawienia karmników dla wiewiórek wyniósł ok. 1,5 tys. zł).

Inne inwestycje z budżetu obywatelskiego

W Gimnazjum nr 8 przy ul. Szczytowej – na Ostatnim Groszu – prezydent odwiedził „Dolinę Krzemową”, czyli mobilną, multimedialną pracownię, którą dzięki budżetowi obywatelskiemu udało się stworzyć w szkole kosztem blisko 48 tys. zł.
Nowy sportowy obiekt zyskała Szkoła Podstawowa nr 1 przy ul. Księżycowej. Werdyktem częstochowian powstała tam czterotorowa bieżnia lekkoatletyczna długości 60 metrów, o którą wnioskował Janusz Malczak, absolwent szkoły i jej wieloletni przyjaciel.

Zdecydowanie bardziej przyjazna dla wszystkich odwiedzających - za sprawą ostatniej edycji budżetu obywatelskiego – stała się Filia dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Publicznej im, Biegańskiego przy alei Kościuszki. Dzięki pomysłowi Irminy Młynarczyk i Niny Barłożek, w placówce przy alei Kościuszki przeprowadzono kompleksowy remont i wyposażono ją m.in. w nowe meble i sprzęt. Powstały tam warunki do naprawdę komfortowego korzystania ze zbiorów i pracowni internetowej. Stworzono specjalną strefę sprzyjającą organizacji spotkań i zajęć dla dzieci i młodzieży. Jest tam nawet miejsce, gdzie korzystające z biblioteki mamy mogą przewijać swoje dzieci, dużo wyższy standard zyskały też toalety. Bardzo widoczna jakościowa zmiana, także jeżeli chodzi o funkcjonalność bibliotecznych przestrzeni, możliwa była dzięki 190 tys. zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty