Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakończył się proces integracji operacyjnej śląskich firm FAMUR SA i KOPEX SA Formalne połączenie spółek jest faktem

KAP
Grupa FAMUR SA należy do czołówki światowych producentów maszyn i systemów stosowanych w górnictwie podziemnym opierającym się o metodę ścianową
Grupa FAMUR SA należy do czołówki światowych producentów maszyn i systemów stosowanych w górnictwie podziemnym opierającym się o metodę ścianową Lucyna Nenow / Polska Press
Finał projektu integracji dwóch największych firm na krajowym rynku okołogórniczym. Formalne połączenie spółek FAMUR SA i KOPEX SA ma pozwolić wykorzystać potencjał efektów synergii, skali oraz kompleksowości oferty. Decyzją sądu z dnia 7 maja 2018 r. został zarejestrowany podział KOPEX SA poprzez przeniesienie części maszynowej na FAMUR SA, a tym samym spełniono prawny wymóg integracji. Po integracji FAMUR zatrudnia ok. 5 tys. osób.

FAMUR S.A. i KOPEX S.A to dwie największe polskie firmy okołogórnicze, obie mają siedziby w woj. śląskim. FAMUR S.A. należy do czołówki światowych producentów maszyn i systemów stosowanych w górnictwie podziemnym opierającym się o metodę ścianową. Większościowym właścicielem spółek FAMUR i KOPEX jest TDJ Equity I Sp. z o.o., będący spółką zależną TDJ S.A. TDJ S.A. to rodzinna firma inwestycyjna, zarządzana przez 33-letniego Tomasza Domogałę, jednego z najbogatszych Polaków.

Włączenie części maszynowej KOPEX-u do Grupy FAMUR
Zakończony obecnie proces integracji FAMUR S.A. i KOPEX S.A. prowadzony był zgodnie z ogłoszonym 9 maja 2017 roku modelem integracji obu grup. Zakładał on włączenie części maszynowej KOPEX-u do Grupy FAMUR. Zarządy obu spółek uznały, że konsolidacja pozwoli na zwiększenie skali działalności, zwielokrotnienie potencjału i znaczące przyspieszenie realizacji programu ekspansji zagranicznej, który stanowi immanentną część strategii rozwoju Grupy FAMUR. W ciągu pięciu najbliższych lat FAMUR S.A. planuje, że połowa przychodów grupy pochodzić powinna z rynków zagranicznych. W kwietniu 2018 r. akcjonariusze obu spółek wyrazili zgodę na sfinalizowanie tego procesu zgodnie z Planem Podziału KOPEX S.A.

Połączenie potencjałów obu spółek stwarza nam realną możliwość budowy polskiego czempiona, gotowego do realizacji kompleksowych projektów o charakterze wydobywczo-energetycznym w dowolnym rejonie świata.

– Zgodnie z założeniami doprowadziliśmy do finału złożony projekt integracji dwóch największych firm na krajowym rynku okołogórniczym - mówi Mirosław Bendzera, prezes Zarządu FAMUR S.A. - Połączenie potencjałów obu spółek stwarza nam realną możliwość budowy polskiego czempiona, gotowego do realizacji kompleksowych projektów o charakterze wydobywczo-energetycznym w dowolnym rejonie świata. Budując systematycznie nasze przewagi biznesowe, już teraz jesteśmy silnym i wiarygodnym partnerem na międzynarodowym rynku. Obecna, dobra koniunktura w branży surowców energetycznych przekłada się na rzeczywiste ożywienie w inwestycjach prowadzonych przez spółki wydobywcze w kraju i poza jego granicami, a także sprzyja nam w realizacji celu 50 proc. przychodów z eksportu do 2022 r. – dodaje Mirosław Bendzera.

5 tysięcy pracowników
W ramach pełnej integracji obu podmiotów stworzono w Zabrzu wspólne centrum serwisowo-diagnostyczno-modernizacyjne, odpowiedzialne za zarządzanie całą, wspólną flotą kombajnów ścianowych. Scalono produkcję nowych kombajnów ścianowych w najnowocześniejszym zakładzie FAMURU S.A. w Katowicach. Zintegrowano też całą działalność elektryczną i elektroniczną w nowym segmencie pod przewodnictwem spółki Elgór+Hansen. Równie istotne było jak najlepsze i efektywne wykorzystanie kompetencji załóg obu spółek. Dlatego przeprowadzono proces optymalizacji struktury i relokacji pracowników w obu grupach. Obecnie cała grupa FAMUR, wraz z połączoną częścią Kopeksu to około 5 tys. pracowników.

- Kluczową kwestią było precyzyjne opracowanie docelowych procesów i dobranie pracowników do poszczególnych zadań w nowej, połączonej strukturze – mówi Bartosz Bielak, wiceprezes Zarządu FAMUR S.A. - Alokowaliśmy pracowników tak, by zapewnić jak najlepsze wykorzystanie posiadanych przez nich kompetencji, wiedzy i know-how. Daje to Grupie FAMUR gwarancję realizacji kolejnych kontraktów, które wymagać będą specjalistycznych umiejętności, sprawności i elastyczności operacyjnej oraz szybkości działania – podkreśla Bartosz Bielak.

Sytuacja rynkowa oraz osiągnięte w minionym roku przychody są, zdaniem Zarządu FAMUR S.A, solidną bazą dla opracowania i wprowadzenia w życie nowej strategii rozwoju Grupy FAMUR. Firma chce działać w skali globalnej, dlatego działania spółki koncentrują się na analizie konkretnych scenariuszy i wariantów budowy biznesowej obecności grupy na poszczególnych rynkach, w różnych regionach świata. Zakończona formalna integracja z Kopeksem rozszerzyła w sposób wymierny potencjał ofertowy Grupy i jej zdolności do realizacji nowych kontraktów.

Perspektywiczne dla FAMURU rynki eksportowe to:

  • Rosja,
  • Kazachstan,
  • Turcja,
  • Indonezja,
  • Argentyna,
  • Meksyk.

Grupę interesują także nowe kierunki, jak:

  • Indie,
  • Chiny,
  • USA,
  • Kanada,
  • Australia.

Dla uzyskania rzeczywistego efektu globalnej aktywności i tworzenia wartości dodanej w wieloletniej perspektywie, analizowane są obszary, gdzie istnieją realne możliwości rozwoju oraz poszukiwane projekty, które zapewnią największy potencjał wzrostu Grupy. Strategia ekspansji zagranicznej ma być przedstawiona rynkowi w trzecim kwartale tego roku.

TDJ to rodzinna firma inwestycyjna prowadząca działalność w pięciu obszarach, zorganizowanych w cztery duże grupy kapitałowe i pięć samodzielnie funkcjonujących spółek. Obecnie największym z nich jest TDJ Equity, w ramach którego celem inwestycji jest długoterminowy rozwój dojrzałych przedsiębiorstw. Należą do niego między innymi podmioty notowane na GPW w Warszawie: FAMUR S.A., Kopex S.A., Zamet Industry S.A. i PGO S.A. oraz spółki niepubliczne, takie jak FPM S.A. czy NiUW „Glinik”. W obrębie grup kapitałowych FAMUR, KOPEX, ZAMET i PGO, których kapitalizacja wynosi obecnie 3 mld zł, funkcjonuje 38 marek i 22 zakłady produkcyjne zatrudniające łącznie blisko 8000 pracowników.

TDJ działa aktywnie w sektorze nieruchomości biurowych i mieszkaniowych, poprzez TDJ Estate. W obszarze Venture, poprzez partycypację w funduszu TDJ Pitango Ventures, realizowane są inwestycje w innowacyjne, technologiczne startupy o globalnym potencjale. TDJ Finance skupia się na inwestycjach w płynne aktywa finansowe, zakładając krótkoterminowy okres zaangażowania kapitałowego. TDJ dzieli się swoimi sukcesami inwestując w wiedzę oraz potencjał ludzki. W tym obszarze Fundacja TDJ realizuje zróżnicowane projekty koncentrujące się na wspieraniu edukacji i rozwoju osobistego dzieci i młodzieży.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera