MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zameczek w Leszczynach nabiera blasku. Obok powstaje lodowisko

OPRAC.:
Aleksander Król
Aleksander Król
Zameczek w Leszczynach nabiera blasku. Obok powstaje lodowisko
Zameczek w Leszczynach nabiera blasku. Obok powstaje lodowisko UG Czerwionka - Leszczyny
Nabiera blasku zabytkowy zameczek w Leszczynach. Trwa jego rewitalizacja. Pięknieje też otoczenie zabytku.

Nabiera blasku zabytkowy zameczek w Leszczynach. Trwa jego rewitalizacja. Pięknieje też otoczenie zabytku.

- Procedury okazały się skomplikowane i czasochłonne. Co najważniejsze, prace idą teraz pełną parą i mimo opóźnień, na które wpływ miała także pandemia, mają zostać zakończone w ciągu najbliższych tygodni - wyjaśnia Wiesław Janiszewski, burmistrz Czerwionki-Leszczyn.

Pełnomocnik ds. Planowania, rozwoju i gospodarki Grzegorz Wolnik podkreśla: „Ratujemy jeden z najcenniejszych zabytków w naszej gminie. W tej chwili trwają zaawansowane prace remontowe, a po ich zakończeniu zameczek będzie znowu służył mieszkańcom. Tworzymy nową przestrzeń dla mieszkańców pobliskiego osiedla, ale i całej gminy”.

Na projekt składa się m.in. remont i przebudowa zabytkowego budynku zameczku, budowa budynku sanitarno-gospodarczego, zagospodarowanie terenu stanowiącego teren dawnego zespołu dworsko-parkowego wraz z realizacją kilku obiektów o charakterze rekreacyjnym, a także powierzchni służących aktywnemu wypoczynkowi oraz elementów małej architektury. W skład projektu wchodzi również budowa parkingu wraz z zagospodarowaniem terenów przylegających.

- Najtrudniejszy etap ciężkich robót budowlanych i konstrukcyjno-budowlanych został już zakończony - zaznacza Grzegorz Kowalski, naczelnik wydziału inwestycji i remontów w UGiM.

- Pozostały prace wykończeniowe i dostawa urządzeń technologicznych. Nowy obiekt sanitarno-gospodarczy już powstał, będzie on służył głównie obsłudze lodowiska, które jest jeszcze przed realizacją, czekamy na dostarczenie odpowiedniej nawierzchni. Do zrealizowania pozostała technologia mrożeniowa przyszłego lodowiska oraz nawierzchnia boiska. Wiąże się to również z dostawą niezbędnej aparatury - dodaje.

Prace dotyczące zabytkowego obiektu nawiązują do pierwotnego kształtu zameczku wzorowanego na włoskich willach renesansowych i wybudowanego w latach 1882-1883 na zamówienie właściciela leszczyńskiego majątku, „dobrego pana na Leszczynach” - Konrada Bartelta w miejscu wcześniej istniejącego tutaj drewnianego dworu. Warto dodać, że zameczek uznawany był za jedną z najpiękniejszych budowli rezydencjalnych tamtych czasów na Śląsku. Projektanci dotarli do archiwalnych zdjęć i w swoich planach dążyli do odtworzenia historycznego wyglądu zabytku.

Neorenesansowy zameczek ma odzyskać dawny blask, zostanie więc odtworzony z najwyższą dbałością o jego pierwotny kształt i wygląd. Stąd m.in. dobudowany taras przed obiektem oraz kompleksowy remont elewacji z odtworzeniem detali architektonicznych. Zgodnie z poleceniem konserwatora zabytków odtworzona zostanie także zabytkowa klatka schodowa, a wszystkie drzwi, które podlegają ponownym montażom, zostaną odrestaurowane, jako elementy zabytkowe budynku. Co warte podkreślenia, za realizację zadania odpowiada specjalizująca się w pracach konserwatorskich, remontach, modernizacjach i adaptacjach architektury zabytkowej firma Restauro, która wcześniej zajmowała się pracami konserwatorskimi m.in. w warszawskich Łazienkach, Belwederze, czy zamku w Pszczynie.

Przypomnijmy, że zakres zadań w zameczku obejmuje m.in. prace wyburzeniowe, wymianę stropów z drewnianych na stalowo-żelbetowe, przebudowę ścian wewnętrznych, zmianę funkcji niektórych pomieszczeń, wykonanie dźwigu osobowego wewnątrz obiektu, naprawę i wymianę tynków, wymianę stolarki otworowej, wymianę wszystkich instalacji wewnętrznych c.o., elektrycznej wod. - kan. oraz realizację nowej instalacji wentylacji mechanicznej wraz z centralą, naprawę i konserwację więźby dachowej, wymianę pokrycia dachowego. Obiekt będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

Nie przeocz

- Prace toczą się obecnie równolegle zarówno w obiekcie, jak i jego otoczeniu - dodaje Kowalski. - W najbliższym czasie wykonawca będzie przystępował do dostarczenia elementów infrastruktury wypoczynkowej, stanowisk do rodzinnego grillowania, miejsc do wypoczynku przy stawie, a także placu zabaw i miejsca do ćwiczeń dla dorosłych - dodaje.

Siłownia, urządzenia „street workout”, jak plac zabaw, będą wpisane w okrąg otoczony zielenią i kwiatami. Całość uzupełni odpowiednia infrastruktura - toalety, dostęp do wody pitnej, zaplanowano również miejsce do zamontowania choinki świątecznej.

Realizacja projektu o nazwie „Rewitalizacja społeczna i infrastrukturalna poprzez remont zabytkowego zameczku i jego otoczenia w Czerwionce-Leszczynach” to koszt ok. 14 mln zł, zadanie dofinansowane jest ze środków unijnych i budżetu państwa.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tanie linie trują! Ryanair i Wizz Air na czele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera